Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 12.7.2020, svátek má Bořek 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12914
Komentářů: 11143


MěřeníKLID NOCI – TV tip – (ne)věřte sympatickým blondýnkám   05.04.2019   Stanislav Polauf   Film  

Přečíst tento článek z rubriky FilmMeryl Streepová a Roy Scheider jsou aktéry napínavého thrilleru z dílny tvůrce filmu KRAMEROVÁ VERSUS KRAMER Roberta Bentona. Hlavní postavy - záhadná hrdinka, kterou trápí dávné trauma a psychiatr, jemuž zavraždili pacienta a jenž se pustí do soukromého vyšetření. Film inspirovaný tvorbou „mistra hrůzy“ Alfreda Hitchcocka.
 

Lenka Dusilová před oltářem   04.04.2019   Pavla Hložková   Hudba  

Přečíst tento článek z rubriky HudbaLenka Dusilová prošla 28. března v kostele svatého Šimona a Judy zatěžkávací zkouškou. Zády k oltáři předvedla mix svých písní, v nichž proplouvala mezi kytarou, elektronickými varhany a syntetizátory… Tak nějak proti regulím i toku času, chtělo by se říci…
 

ARABFEST ZVE K PROSTŘENÉMU STOLU   03.04.2019   Stanislav Polauf   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyFestival arabské kultury letos slaví deset let své existence. Letošní ročník s podtitulem JÍDLO startuje 3. dubna v Plzni. V západočeské metropoli potrvá hlavní festivalový program do 7. dubna, od 8. do 11. dubna se dílčí program přesune do Olomouce a od 11. do 14. dubna do Prahy. Tématem jubilejního ročníku je jídlo ve všech svých významech a souvislostech, ale především v kontextu Blízkého východu. Novinkou programu je mezinárodní konference věnovaná přednáškám, debatám, ale také ochutnávkám a kulinářským workshopům, s účastí českých i zahraničních hostů, kteří se tématu jídla dlouhodobě věnují. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity a primátora města Plzně.

Anglický historik Roger Morehouse a nacistické symboly   02.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaBritský dějepisec Roger Moorhouse (www.rogermoorhouse.com) napsal vedle jiných knihy Atentáty na Hitlera (2006, česky 2007), Berlín ve válce (2010) nebo Aliance mezi ďábly (2014, česky 2017). Jako jeho třetí česky vydané dílo se roku 2018 objevila na pultech Třetí říše ve 100 objektech (2017), sto očíslovaných kapitol majících téměř charakter katalogových hesel. Byla ovšem podrobena revizi zohledňující tuzemské reálie a jeden z obou překladatelů doplnil kapitolu o vzniku Protektorátu, která si tropí šprýmy z vyhlášky provázející vstup vojsk generála Blaskowitze na naše území. První překlad textu obsahoval chyby. Slovo rozkaz bylo opakovaně psáno jako rozkas, výraz vrchního nahradila slátanina neivršiho, místo dnešním tam stálo nešnim, slova německé, české, hlavní a armádní byla krácena „jako pro Ostraváky“, na místě jsem tu uhlídáme hovorové sem, místo březen je v překladu Brězen a na pozici pojmu oddíl čteme odil. Místo pěchota pak  Pjechota. Kdyby měla tato vyhláška deset či více stran, možná by to nějak prošlo, jenže ona sestává pouze z nadpisu, podpisu a jediné věty mezi tím. Jednalo se o zřejmou sabotáž a okupanti reagovali tím, že prostě vydali novou vyhlášku. Pohlédněme však na Moorhousovu knihu jako na celek a s vědomím, že o příčinách fascinace Třetí říší už vznikly četné studie.

Ilja Trojanov o disentu, politické zvůli a lidské vůli   30.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaIlja Trojanov (*1965) je bulharského původu, ale byl v šesti letech odvezen rodiči do Německa. Nato otec získal práci v Keni, takže vyrůstal v Africe. Etnologii a práva už zase studoval v Německu. Je v prezidiu tamního PENu a jeho knihy přeložili do třiceti jazyků. U nás zaujal Sběratel světů (2008) o cestovateli Richardu Burtonovi a Moje Afrika: mýty a všední realita (2004).

SNÍDANĚ NA PLUTU – TV tip – Když jsi „jiný“ nezoufej!   29.03.2019   Stanislav Polauf   Film  

Přečíst tento článek z rubriky FilmHořká komedie SNÍDANĚ NA PLUTU oscarového režiséra snímků Hra na pláč či Interwiev s upírem Neila Jordana. Nečekejte výpravnou sci-fi podívanou do budoucnostosti a na jinou planetu. Zůstaneme na Zemi - film se odehrává v Severním Irsku sedmdesátých let, kdy zemi straší plánované bombové atentáty IRA. Přesto není politická situace jeho hlavním tématem, jako tomu bylo ve Hře na pláč.

Emil Hruška v knize zachytil vraždy let 1927-1956   28.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaProtektorát. Republiky před ním a republika po něm. Ještě i prvních osm let budování socialismu: to všechno jsou roky, ze kterých mistr non fiction Emil Hruška (*1958) vybral kriminální případy našeho pohraničí, přičemž úvodem cituje MUDr. Ludvíka Součka: „Obecná lidská náklonnost k senzaci vysvětluje jinak paradoxní záliby ve zprávách ze soudní síně, v detektivkách a soudních protokolech.“

Protektorát očima Hitlera i trampa   26.03.2019   Ivo Fencl   Rozhledy  

Přečíst tento článek z rubriky RozhledyPřed několika dny tomu bylo osmdesát let, co českou kotlinu ne poprvé, ale věřme, že naposled, „spolklo“ sousední Německo: stalo se 16. března 1939 ustavením Protektorátu Čechy a Morava, který lidová tvořivost hned překřtila:
Neříká se zlodějna,
říká se Protektorát.
Neříká se Protektorát,
říká se protentokrát.

Atlas štěstí   25.03.2019   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNajít návod na zaručený úsměv na rtech není snadné. Navíc, jiný kraj, jiný mrav. Novinka od brněnské Joty přináší návody na štěstí sesbírané po celém světě. Na nás čtenářích je už jenom správný výběr a jeho úspěšná aplikace!

Citové pouto ovlivňuje náš život (navždy)?   25.03.2019   Renata Petříčková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura
Knih o vztazích je nepřeberná halda. Ze Země, z Marsu, z Venuše. Každý má  jiný jazyk lásky. Citové pouto patří nejspíše k těm vážně lepším, rozhodně v tom, že jde k samotnému kořenu věci. A potom, teprve potom možná oceníte tu Venuši a dar podle svého typu.

Eva Jiřičná má v DOXu výstavu. Zahájení předčilo očekávání   23.03.2019   Aneta Šimonková   Výtvarné umění  

Přečíst tento článek z rubriky Výtvarné uměníEva Jiřičná patří k předním osobnostem světové architektury. U příležitosti jejího životního jubilea připravilo Centrum současného umění DOX ve spolupráci se studiem AI DESIGN rozsáhlou výstavu mapující průřez její profesní dráhou od 60. let do současnosti. Výstava bude k vidění do 12. 8. 2019.

Sebrané povídky Agathy Christie   23.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPo Velké knize příběhů Sherlocka Holmese a svazku Hercule Poirot. Povídky (2016) se pod značkou Knižního klubu vytasili s obdobně objemnou publikací Slečna Marplová a záhady. Povídky, a pokud nastal problém, vězí pouze v tom, že titulní stará panna nevystupuje - na rozdíl od pánů Poirota nebo Holmese – v dostatečném počtu povídek pro podobný projekt. Řešením se stalo připojení některých dalších příběhů Agathy Christie, a to včetně nejméně jednoho až překvapivě špatného (Zlato z ostrova Man), ale možná nemusím dodávat, že i slabší příběhy této autorky si dnes většina jejích obdivovatelů ráda přečte.

PRVOTNÍ STRACH – TV tip – Kolik tváří má pravda?   22.03.2019   Stanislav Polauf   Film  

Přečíst tento článek z rubriky FilmSoudní dramata jsou oblíbeným tématem amerických filmařů. Diváci se rádi nechají vtáhnout do nekonečných a na pohled neprůhledných tahanic mezi žalobci a obhájci – což ostatně známe velmi dobře z románů Erle Stanley Gardnera, jehož Perry Mason bojuje statečně v soudní síni a vyhrává i na pohled ztracené případy. Martin Vail (ztělesněný Richardem Gerem) jako obhájce ve filmu PRVOTNÍ STRACH je také zkušeným právníkem, který má leccos za sebou. Je i pohledný a veřejností oblíbený. Ale s jeho morálkou to není tak úplně podle pravidel.
 

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24  25 ... až 994

Celkový počet stran Rozhledny je 994. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.32 s