Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníPróza - Autorský web - sekce Próza

Joričina starší sestra Kate   13.04.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaHistorka ze Zámku

Patnáct minut slávy   11.04.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaCo se dá stihnout za čtvrt hodiny

Venuše a pěkný lempl   13.03.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaČešky jsou osudové ženy. Zároveň dobře vaří. Příkladem byla i Kateřina (20).
Smrákalo se a ona zrovna odvážila půl kila hladké mouky a čtvrt kila margarínu, přidala zázvor a za stálého míchání směs zamyšleně solila. Asi zůstanu na ocet. Jsem husa? Ale ne. Za všecko můžu děkovat jen přebytku estrogenů a přičinlivosti vlastní štítné žlázy.

Svatý Matěji - ještě máme naději?   24.02.2015   Dagmar Hermannová   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky Próza...ty, co se procházíš na pražském orloji v pravém okénku za svatým Petrem, před Janem, Ondřejem, Filipem a Jakubem...
Světci prý umějí číst i lidské myšlénky, a když jsem vloni v únoru rozvěcovala svíčku pro svatého Matěje, přemýšlela jsem, jak žít s kazisvěty,kteří kazí svět.
Při vší úctě k obrozeneckým básníkům není důkaz, že "čas oponou trhá a mění svět", ale kdosi,kdo ví,že i hodný a přítulný pes, když je infikován vzteklinou, zakousne i svého páníčka, a dále šíří vzteklinu kousáním do všeho a všech, a zanechává za sebou spoušť.

Jorika na Ukrajině: uctivá satira   02.02.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaJsem idiot. Miluji Petera Sellerse i Boba Dylana. Proč? Ten a onen taky zůstanou chameleóny.
Vyhovovalo mi to dlouho, jenže jsem poznal, že jako Don Quijote de la Mancha nikdy nemohu nikdy získat ruku své dámy, anebo leda ve filmu.

Tenkrát v Ráji III   28.01.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaSpecialistou na rychlé přesuny, a to i noční, býval na &Srámkových Sobotkách pražský redaktor Jaroslav &Simůnek, byť nikoli každý stačil jeho dlouhým nohám. Roku 1976 mě přibral na podobný výšlap s mou tenkrát devítiletou sestru a nezjistím již, nakolik kvůli nám-dětem ubral ostatním na tempu. &Slo však jen o desetikilometrový okruh okolo Humprechtu, takže žádné pouštění žilou. Pod zámkem jsme chvíli i trhali ve známé třešňovce a chuděru Evu bolely po návratu břicho i hlava. Ale &Simůnek mi byl sympatický, zatímco tátovi z oka posléze vypadl. Proč? Roku 1977 mu nutil jednu ranou mou literární práci a zodpovědný redaktor mu ji po právu hodil na hlavu. Já sám pranic lepšího nečekal a prostě věděl, že mě táta silně přeceňuje (jako psavce i jako kreslíře), &Simůnkovu střetu s mou i jeho naivitou jsem nicméně nedokázal zabránit.

Tenkrát v Ráji II   22.01.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaKdyž jsem probudil další den, bylo zase hrozně časně. Četl jsem Honbu za meteorem a šli jsme na chleby s máslem a paštikou. Táta pak zamířil na literární přednášku a já si v páté á dočetl Honbu. Nato jsem šel za tátou a čekal, že ho přitáhnu jako přitáhli ten meteor, ale zůstal. Tak jsem se vrátil a dal se do Doktora Oxe. Nenadchl mě. Zlatý La Hire. Zlatý Poklad v hlubinách s obrázky Václava Junka!
Až před obědem se táta vrátil. Odpoledne jsme chtěli na Trosky a svižně slupli svíčkovou. Brzy jsme šlapali po žluté, i když silnicí, a odbočili do polí. Z jisté loučky (najdu ji ještě někdy?) máte tam Sobotku na dlani, ale vlastně ani nevím proč, proč mi to místo utkvělo. 

Jak je těžké nebýt   21.01.2015   Jiří Holický   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaMírně satirické zamyšlení nad fenoménem facebooku a tím, jak se to s člověkem, který v dnešní době není připojen na socíální sítě, vlastně má.

Tenkrát v Ráji   19.01.2015   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaTenkrát v Ráji
Když mi bylo deset let, vzal mě táta do Českého ráje a do Sobotky. Má osmiletá sestřička zůstala s babičkou a s mámou doma a já putoval čistě s tátou. Když jsme 29. června 1974 opouštěli rodinný dům ve Vrchlického ulici ve Starý Plzenec, kde dodnes bydlím, brali jsme tátův kufr a dvě tašky. Má měla nápis SPORT. Zavazadla jsme vezli na dvoukolovém vozíku na nádraží, kam nás provázela má maminka. Otci bylo šestatřicet, jí o rok méně. Učila na střední ekonomické škole. Tatínek však tenkrát už nebyl školním inspektorem, živil se jako šofér a předtím pekl po nocích housky. Neměl vlastně nárok účastnit se &Srámkových Sobotek, a přece to vyšlo.

Servírka z Pekla   10.12.2014   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaOdbočení od Joriky.

Když nastaly deště   08.12.2014   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaÚryvek z knihy Kočkování: 

Smysl života je v dětech.

Pokud dítě nahradíte kočkou Luckou, pak jste ovšem jako má paní, tedy jako kastelánka Judita, i když pro tu je ona záměna asi jen dočasná.

Psaní a má motivace   05.12.2014   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaGore Vidal říká v rozhovoru s Markem Ebenem: „Nechápu, když se ptají: Proč píšere. Pro mě je záhadou, jak někdo může nepsat.“ Souhlasím. Psaní je lepší než psychoterapie a blíží se nutnosti. Klíčem ale navíc je, jak jste byli nastaveni v dětství.

Čas dětství   21.11.2014   Ivo Fencl   Próza  

Přečíst tento článek z rubriky PrózaZ nenapsaných pamětí

Starší články - strany: 1 2 3 4  5  6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 54

Celkový počet stran Rozhledny je 54. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.026 s