Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.3.2017, svátek má Dita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 495
Registrovaní čtenáři: 1748
Publikovaných článků: 12048
Komentářů: 10697


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Hilský nebo Uličný aneb jak na sonety   23.03.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaZdalipak Shakespearovy sonety do češtiny převedl nejlépe Miroslav Uličný?
Kdo ví! Ale z jeho studie Shakespearovy sonety v českých překladech to vyplývá. Vyplývá to z ní, ač Uličný sám sebe jako překladatele hodnotit odmítá.

Probírá ovšem chronologicky všechny ty "kolegy", kteří se s tímtéž úkolem-kládou utkali. Jistěže i chválí, ale všude rovněž objevuje nedostatky. A to nejen u Vrchlického a Saudka (kteří zastarali), ale má výhrady i k Janu Vladislavovi.

Pohádka, které snadno uvěříte...   21.03.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPo veleúspěšné sérii "Selekce" nám spisovatelka Kiera Cass předkládá v podstatě svou prvotinu , kterou dle svých slov ani neměla v úmyslu vydat. Kniha s nádhernou obálkou, která upoutá a zaujme na první pohled, a kvůli které zatoužíte knihu vlastnit, skrývá mytický příběh dívky, která se ve svých 19 letech stala Sirénou.

Kniha zrcadel   15.03.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaRáda bychom vám představili novou knihu rumunského autora Eugena Ovidiu Chiroviciho Kniha zrcadel, která vychází 16.3. v rámci Velkého knižního čtvrtka.
Ten sám o sobě přináší dlouho očekávané novinky z knižního světa z mnoha nakladatelství. Strhuje pozornost na všechny možné výhody pro čtenáře, upoutává pozornost medií.

Dětská poezie Jaroslava Vrchlického   14.03.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaTaké vlastníte štědře vypravenou knihu z nakladatelství Albatros Začarovaný tatrmánek, sestavenou roku 2012 Petrem Šrámkem? Vybral a sestavil ji z devětadvaceti svazků včetně almanachu Anemónky (1872) nebo Žní času (1963) - což představuje dolní a horní časovou hranici – a jde o přesně sedmdesát Vrchlického básní plus úryvek z jeho překladu Poeova Havrana. 
Úsilí korunoval Šrámek doslovem Přece Vrchlický! a zde připomíná, že roku 1912, kdy titán poezie zemřel, to jistý vídeňský deník označil za ztrátu celé světové literatury.

POHŘBENÍ – thriller od Kendry Elliot   10.03.2017   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Sběratelé kostí“ nacházejí u hromadného hrobu kosti školních dětí – a nejen jich. Co se stalo s výletem před dvaceti lety? Kdo je surově mučil? Proč? Pro vlastní potěšení nebo na zakázku? A když zakázka tak od koho? Kde se skrývá jediný přeživší chlapec? Co nového může k případu říci, když ho sleduje i tehdejší vrah? Thriller jak má být, plný napětí a očekávání, od něhož se rozhodně neodtrhnete.

Kuchařka ze Svatojánu: zdraví z kuchyně   07.03.2017   Veronika Švarcová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPočet kuchařek v mé knihovně by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Jedna, dva, darovaná, nedarovaná a tři koupené. Ty poslední zmíněné jsou za sebou jdoucí díly kuchařky Evy Francové - Kuchařky ze Svatojánu. Mé oblíbené první dva díly poctivě čekaly na poslední.
Nejeden recept jsem poctivě vyzkoušela a v mnohých stále nacházím inspiraci na každo kouzlení jídel.
Dovolím si tedy několik málo slov k dílu poslednímu, které nás vtahuje nejenom do kuchyně české, ale díky přisadám i do celosvětové.

O tajích koček vypráví pan Petiška   06.03.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVšestranný Martin Petiška (Osudy dobrého Švejka po druhé světové válce (1992), dva svazky příběhů Sherlocka Holmese (1997, 2004), chrlil v dosavadních letech nového milénia pod pseudonymem Eduard Martin knihu za knihou. Vyjmenovat je všechny by tak nedokázal asi ani sám autor.

Čtení pro prvňáčky   04.03.2017   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDětská psycholožka Zuzana Pospíšilová je autorkou několika desítek knih pro děti. V současné chvíli se na pultech objevil nový příběh ze školních lavic určených pro prvňáčky. Jmenuje se "Nezralá, Hruška, k tabuli!" a vydalo ho nakladatelství Grada Publishing ve známé edici knih pro děti Bambook.

DÍVKA O PŮLNOCI – Katarzyna Bonda – první díl kriminální tetralogie   02.03.2017   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKriminální román z pera královny polské detektivky. Má vše, co čtenář může od podobného žánru očekávat: napětí, tajemná úmrtí, vraždu, složité vyšetřování, propojení s příběhem před dvaceti lety a pochopitelně objasnění řady záhad. Navíc je zde hluboký ponor do polského podsvětí a jeho napojení na policejní a politické špičky. Při čtení se u čtenáře vystřídají všechny možné emoce – od napětí, dychtivosti po pravdě, vlastním pokusu o vysvětlení až po naštvanost a pocit neuspokojení.

Irsko, cigarety, alkohol a žal   28.02.2017   Nikola Slavíčková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPřed nějakým časem jsem začala číst knihu, která mě přivábila svou nádhernou obálkou a poutavým názvem. Okouzlena poetičností vzhledu jsem samozřejmě čekala něco úplně jiného, než čeho se mi dostalo. Se znuděným zklamáním jsem knihu odložila do kouta a nechala ji téměř upadnout v zapomnění. Upřímně, ještě že tak. Díky tomu se mi po časové odmlce dostala do ruky kouzelná knížečka se čtivým příběhem, do kterého jsem se s radostí ponořila. Už jsem totiž věděla, co mám, nebo spíš nemám, od Šťastní lidé čtou a pijou kávu francouzské spisovatelky Agnes Martin-Lugand čekat - mnohem méně štěstí, čtení a kávy a mnohem více cigaret, žalu a Irska. 

Obrázkový seriál Vlastislava Tomana, ale nejen on   22.02.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNedá se rozhodně říct, že by (delší dobu obnovené) „Nakladatelství Olympia“ dodnes stavělo na Foglarovi. Nicméně... Potenciál tohoto kultovního autora nevyprchá nikdy a loni proto mohl být i pointou publikace Povídky pro dobrodruhy. Jak?
Komiksem kreslíře Jiřího Filípka „Rychlé šípy“ zakládají klub. Sice se fakticky jedná o totální plagiát, nicméně není, věřím, důvod nevěřit (abych parodoval vyjadřování jistého advokáta), že nemá vydavatel materiál „ošetřen“. A v čem že spočívá (obdivné) plagování?

Jiskra v popelu   21.02.2017   Veronika Švarcová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaLaila je dívka z menšiny Učenců, Elias pochází z řad Impéria, ze skupiny těch, kteří zasvětili svůj život boji a ničení. Přesto, že oba hlavní hrdinové stojí na opačných stranách společnosti, jejich osudy se mají nejenom protnout, ale i spojit. Než se však stane, oba projdou nejednou zkouškou.
Dostanou jejich společné životy šanci nebo skončí jako všichni, kteří se postavili veliké říši?

O malém ďáblovi. Metaforická Kameníčkova knížka pro děti   19.02.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKnížek pro nejmenší není tak málo. I když... Jak se to vezme. 

Starší články - strany: 1  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 166

Celkový počet stran Rozhledny je 166. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2017 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.305 s