Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 29.4.2017, svátek má Robert 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 497
Registrovaní čtenáři: 1752
Publikovaných článků: 12082
Komentářů: 10708


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Spisovatelka Hana Hindráková píše šestou knihu   19.04.2017   Aneta Šimonková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaJe mladá, má toho za sebou ale hodně. Pokud chcete zažít dobrodružství v exotických zemích, ale nemáte prostředky, vydejte se za zážitky s knížkami právě této talentované spisovatelky. 

Rádoby tajemná a dosti pomatená Švadlena   18.04.2017   Tereza Vítková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNapsat kvalitní tajemnou knihu – tomu se říká výzva. Problémem „tajemných“ knih totiž dost často bývá, že nejsou ani zbla tajemné. Jsou jednoduše trapné. Hrají si na něco víc, než ve skutečnosti jsou, snaží se vás dostat do kolen prvky, které snad ani samotným m nemůžou připadat originální, a co je na tom všem nejhorší? Že si to ani oni sami neuvědomují. Jenže pak přijde chvíle prozření, najednou neví, co by se mělo dít dál, a všechno to dopadne tak, že vážně vůbec nikdo nemá tušení, o co vlastně jde. Všude jenom zmatek, zmatek a zase zmatek. Jak pro čtenáře. Tak samotného autora. No a víte vy co? Tenhle případ je jako vyšitý pro Švadlenu.

O agentu Bondovi   16.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaBond: „Do you expect me to talk?" Goldfinger: „No, Mr. Bond, I expect you to die."

ZÁVĚRKA aneb ZTÍŽENÁ MOŽNOST HAPPY-ENDU – novela Miloše Urbana   14.04.2017   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaČtenář, který si přečetl několik knih Miloše Urbana, mimořádně úspěšného a obdivovaného autora, jehož knihy zaujaly i v zahraničí, bude novelou ZÁVĚRKA překvapen. A připusťme, že možná zklamán. Je to naprosto jiný Urban, i když on již zkoušel různé žánry, ale vždy se jeho díla vyznačovala tajemnem – ať už v historickém hávu (Lord mord) či v dnešních kulisách Prahy a jejího podzemí (Sedmikostelí, Stín katedrály, Santiniho jazyk). Tajemno je i v jeho románech s detektivní zápletkou jako Přišla z moře a temně hororové tóny čiší z Michaely.

Z Čech na Moravu s básnířkou Karlou Erbovou   12.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaBásnířka-laureátka Ceny Jana Zahradníčka (2001) i mnoha dalších ocenění Karla Erbová (*1933 v Plzni) vydala před několika lety v Tišnově ne snad vzpomínky, avšak vzpomínku ano. Vzpomínku na čtyřicet let v její duši vpletený výlet s kamarádkou, na prostou „cestu tam a zase zpátky“, pouť z Plzně na Moravu a z Moravy nazpět do Plzně.

John Irving občas píše i povídky   06.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Charles Dickens nepsal tak, jak lidé chtěli. On chtěl, co chtěli.“
Chesterton v citaci Johna Irvinga

Alexandr Kliment a pohádky   05.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Zrcátko v domě, kde už nebydlí žádná žena, nic neukazuje.“ Z jeho příběhu Horo, obrať se!

***
„Rád bych jen věděl, jestli jsem ještě naživu?“ Otázka hrdina Klimentovy pohádky Pavouci.
***

Postmoderní kniha od DeLilla zaujme i unaví   03.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaTo, že přítomnost literárního díla v mnohé poličce známého řetězce Levné knihy není ostuda a nesvědčí ani vzdáleně o případné nekvalitě díla, je dnes už samozřejmostí. A je to tou samozřejmostí, kterou by jistě za samozřejmost považoval (a to s velikým poklidem) i sám Don DeLillo (*1936). Pokud by se tedy o prodeje svých knih v Čechách ještě dnes vůbec a sebeméně zajímal, o čemž si dovoluji mírně pochybovat...

Stínadla zhruba popáté   01.04.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNěkteré kultovní knihy si přímo říkají o celé řetězce pokračování. Je tomu tak i se Záhadou hlavolamu (1941-42) a nerozlučně na ni navazující druhou částí Stínadla se bouří (1946-47). Obě díla sice orámovaly stresující čas druhé světové války, vnímáno ovšem očima dospělých nevyšly tak dlouho po sobě.

Strach dítěte   30.03.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaZvláštní. Na půl metru přesně vím, v kterém bodě kuchyně
jsem stál (a tak!), když jsem ucítil ten atak. To díky Němcové. Dvě kmotřinky mě vyděsily. Němcová psala: „Sotva dořekl, stála před ním ohnivá žena, rostla výš a výše, z huby jí hleděl drak, z očí dvě ještěrky. Již ho chtěla pojmout do hořících loktů.“ Váchal by to maloval, ale Božena tak psala. Před očima vám to plulo. Ach, neplynou báchorky z hlubin krve a strachu, jak mínil Kafka? A co ještě mě vyděsilo?

Hilský nebo Uličný aneb jak na sonety   23.03.2017   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaZdalipak Shakespearovy sonety do češtiny převedl nejlépe Miroslav Uličný?
Kdo ví! Ale z jeho studie Shakespearovy sonety v českých překladech to vyplývá. Vyplývá to z ní, ač Uličný sám sebe jako překladatele hodnotit odmítá.

Probírá ovšem chronologicky všechny ty "kolegy", kteří se s tímtéž úkolem-kládou utkali. Jistěže i chválí, ale všude rovněž objevuje nedostatky. A to nejen u Vrchlického a Saudka (kteří zastarali), ale má výhrady i k Janu Vladislavovi.

Pohádka, které snadno uvěříte...   21.03.2017   Radka Zadinová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPo veleúspěšné sérii "Selekce" nám spisovatelka Kiera Cass předkládá v podstatě svou prvotinu , kterou dle svých slov ani neměla v úmyslu vydat. Kniha s nádhernou obálkou, která upoutá a zaujme na první pohled, a kvůli které zatoužíte knihu vlastnit, skrývá mytický příběh dívky, která se ve svých 19 letech stala Sirénou.

Kniha zrcadel   15.03.2017   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaRáda bychom vám představili novou knihu rumunského autora Eugena Ovidiu Chiroviciho Kniha zrcadel, která vychází 16.3. v rámci Velkého knižního čtvrtka.
Ten sám o sobě přináší dlouho očekávané novinky z knižního světa z mnoha nakladatelství. Strhuje pozornost na všechny možné výhody pro čtenáře, upoutává pozornost medií.

Starší články - strany: 1  2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 167

Celkový počet stran Rozhledny je 167. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . Kulturní akce . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2017 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2972 s