Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Znáte utajené hrady a zámky?   06.05.2019   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaUž třetí vydání utajených zákoutí Prahy přináší nakladatelství Čas. Autoři Otomar Dvořák a Josef Pepson Snětivý. Tentokrát vás zavedou na vznešená místa Prahy – třeba Bertramky, objeví i zákoutí hraniční – &Seberov či Hrnčíře.
 

Příroda chytrá. Lidé hloupí.   06.05.2019   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKdyž jsem poprvé objevila knihy o přírodě vydané nakladatelstvím Kazda, byla jsem nadšená. A dnes, kdy už je čtu celkem pravidelně, jsem nadšená pořád stejně. Žádný titul mě zatím nezklamal, naopak. Vždy se dozvím něco nového, vždy jsem fascinovaná úžasnou přírodní moudrostí. Jeden z novějších titulů se jmenuje Tajná síť přírody a její autor, Petr Wohlleben, nám v něm popisuje propojenost každého ekosystému. Velmi rychle pochopíme, že tajná síť přírody je především neuvěřitelně flexibilní a úžasně geniální. Snaží se za každou cenu zajistit rovnováhu, kterou bohužel neustále narušujeme my, lidé.

Dcera Sherlocka Holmese   02.05.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPředstavte si jaro 1910 a velkého, moudrého Sherlocka Holmese (IQ není známo, avšak dozajista je na výši). Podle knihy, kterou právě čteme, však tento pro mnohé jeho fanoušky nesmrtelný génius není už mezi živými. Tiše odešel na věčnost před sedmi lety. Sklapl podpatky, nicméně spisovateli Leonardu Goldbergovi (autorovi knížky Dcera Sherlocka Holmese) to vadí jen trochu. Ví, jak „problém“ řešit, a vyprávět o novém případu nechá dvaatřicetiletého syna doktora Watsona, který pracuje v patologickém ústavu pověstné nemocnice Svatého Bartoloměje. Tedy tamtéž, kde se jeho tatínek kdysi seznámil s Holmesem. Co víc, i syn žije v Baker Street, 221B.

Distopie od autora publikujícího jako Autor Matouš   30.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNěkdy je to trochu záhada...

Samomluvy Miroslava Macka   27.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura„Ten je prý hrozně chytrej,“ upozornil mě roku 1989 kolega Václav Tyller, když jsme přes obrazovku hleděli na skupinu nových českých politiků. Ale vedle Miroslava Macka tenkrát stál pan Čermák a nic proti němu, ale ono vysoké IQ jsem omylem přisoudil jemu.

Dnes už naopak nepochybuji, že Samomluvy Miroslava Macka psal muž inteligentní, prozíravý i samorostlý. Do rukou se mi dostaly náhodou, čtou se však dobře. Také z toho důvodu, že autor umí dávkovat historky a je uměřený. Dokonale chápe, co vynechat. Kniha není jen autobiografií, ta přesto zabírá 140 stran. Následuje výbor z literárního díla: 120 stran fejetonů, próz, veršů a překladů.

Klára Gočárová vydala tři vzpomínkové prózy   25.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKlára Gočárová (*20. listopadu 1962 v Praze) z Čerčan absolvovala FFUK a je matkou čtyř ratolestí vdanou za režiséra Jaroslava Hanuše. Učí jazyky. Pod titulem Voslí můstky napsala obsáhlou knihu sestávající ze tří vzpomínkových próz Slon, který se směje, Paní Polívková a Voslí můstky. Jde o úpravu dvou starších jejích „vánočních knížek“; už roku 2014 totiž Klářini blízcí pod stromek obdrželi stostránkového Slona, a sotva jej dopsala, uvědomila si, kolik „neuvěřitelných lidí a příběhů zůstalo ještě nezmíněno“, i vzniklo cca 150 stran Paní Polívkové. „Hned“ po Vánocích 2015 se situace opakovala a vznikly Voslí můstky,“ říká autorka.

Dýchání jako živoucí dění   24.04.2019   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDech je základ našeho života, léčí nás a očišťuje.  Ovšem pokud mu v tom sami nebráníme - což se právě často stává. Býváme v křeči a dýcháme povrchně a plytce, s čímž souvisí mnoho zdravotních potíží. Správné dýchání nás přitom může znovu nastartovat. Není náhradou léčby, ale jejím důležitým doplňkem. Musíme však samozřejmě vědět, jak na to. Pomoci nám může kniha Dýchání jako živoucí dění s podtitulem Dechová terapie v praxi, jejíž autorkou je dechová terapeutka Susanne Barknowitzová.

Marhoulova básnická sbírka Adresa dočasného pobytu   23.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaAlois Marhoul (*1951, https://www.marhoul.eu/) náleží k básníkům bez klapek na očích. Dějiny světa jsou dějinami barbarství a krutosti a jsou autoři po právu reflektující tyto zločiny, zrovna Alois Marhoul ale mezi ně nepatří. Přesto vede psaním válku.

Naše století 1918-2018   20.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPublikace Naše století je sborník zveřejněný při příležitosti stého výročí vzniku Československa. Autoři se popasovali s tématem každý po svém. První dva nejmladší to udělali prostřednictvím krátkých povídek, druhou část uvádí delší, vývoj republiky reflektující rozhovor Ludmily Kýrové s její tetou. Následuje rodová reflexe osmadvacetileté Nikoly Puškárové, poslední oddíl knihy dostali poté k disposici především dva senioři ve věku 95 a 68 let, ale vměstnala se mezi ně Příběhem jedné hospody i sedmačtyřicetiletá Katka Lenroi.

Vzpomínky terapeuta a autora bestsellerů Irvina Yaloma   18.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMOTO: Existence bohů by byla užitečná, i věřme, že existují. Ovidius
Profesor psychiatrie na Stanfordově univerzitě Irvin Yalom (*1931 ve Washingtonu, http://www.yalom.com/) debutoval na polích beletrista roku 1974 knihou Every Day Gets a Little Closer, jejíž spoluautorkou byla jeho pacientka. Oba dva soustředěně pozorují tu samou terapii, každý ze své strany, každý se svým citem. Sám Yalom dnes nad tou prvotinou jen mávne rukou, ale je úžasná.

Duchovní rozměr Foglarova díla   16.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaJak připomněl dále zmíněný profesor Ivo Jirásek, je to přes čtyřicet let, co se v britském Dentonu (ale poslední dva roky v Salisbury) konají konference o implicitních náboženstvích, Dvacet let je vydáván i časopis Implicit Religion. Jako nezasvěcence bude nás patrně prvotně zajímat, co je to za  náboženství, když je (pouze) implicitní.

Pouhý stín aneb královna francouzského thrilleru konečně v češtině   15.04.2019   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDokonalý život, který se vteřinu po vteřině mění v peklo na zemi. Jednoduché shrnutí strhujícího knižního thrilleru francouzské spisovatelky Karine Giébelové, který do Česka přináší nakladatelství Jota.

Velká kniha o Josefu Škvoreckém   13.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVýpravnou obrazovou, ale také vysoce informativní publikaci Josef &Skvorecký. Prima sezóny 1924-2012 koncipoval v pěti částech Václav Krištof, a to jako pestrý sumář fotografií a textů. Prvé dvě části se věnují životům autora a jeho choti Zdeny Salivarové &Skvorecké (*1933) do roku 1969, kdy odešli do exilu, třetí a čtvrtá zkoumá dvacet let dalších a nepostrádá sekvenci o torontském nakladatelství Sixty-EightPublishers, které během třiadvaceti let činnosti vydalo 227 knih.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13  14  15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 193

Celkový počet stran Rozhledny je 193. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0419 s