Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Jiří Kratochvil o Sylvě   11.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMůžeme a nemusíme obdivovat sofistikovaného vypravěče Jiřího Kratochvila (*1940), že se uměl přednedávnem a PO SVÉM zhostit klasické již fantastické novely Sylva (1961, česky 1965) a přetavit ji do čehosi, co vyšlo z vlastní Kratochvilovy představy i podstaty.
Sylvu, jak možná víte, napsal francouzsko-židovský malíř a spisovatel Vercors (1902-1991) a opakovaně v ní odkazuje na jednu z prvních próz anglického spisovatele Davida Garnetta (1892-1981) Dáma v lišku (1922, česky 1969). Ta je trochu aluzí na Kafkovu Proměnu (i Ondřej Neff uznává, že Proměna je sci-fi) a jinak parafrází typických děl H. G. Welse. Vyšla ovšem už v čase, kdy anglický snílek opouštěl či opustil ten typ próz, k jakým náleží třeba Ostrov doktora Moreaua (ve kterém děsí čtenáře právě i liščí člověk).

Jen jeden svět od Renaty Šindelářové   07.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaV nové knize Renaty Šindelářové se prolínají tři vrstvy děje:
1. Bravurně detektivní
2. Skepticky ezoterická
3. Soudobě realistická

FROST – fantasy román Oskara Fuchse   06.04.2019   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDruhé vydání prvotiny Oskara Fuchse znovu představí zájemcům o žánr fantasy válečného mága Zikmunda Frosta. Nadšenci budou opět štěstím vrnět a při četbě budou blahem bez sebe. Jak by ne – FROST patří bezesporu k mimořádným dílům a jeho autor se  jím etabloval do nejvyšších příčkách tohoto žánru. Otázkou zůstává, jak budou reagovat čtenáři, kteří se s fantasy tohoto druhu setkají poprvé.
 

Anglický historik Roger Morehouse a nacistické symboly   02.04.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaBritský dějepisec Roger Moorhouse (www.rogermoorhouse.com) napsal vedle jiných knihy Atentáty na Hitlera (2006, česky 2007), Berlín ve válce (2010) nebo Aliance mezi ďábly (2014, česky 2017). Jako jeho třetí česky vydané dílo se roku 2018 objevila na pultech Třetí říše ve 100 objektech (2017), sto očíslovaných kapitol majících téměř charakter katalogových hesel. Byla ovšem podrobena revizi zohledňující tuzemské reálie a jeden z obou překladatelů doplnil kapitolu o vzniku Protektorátu, která si tropí šprýmy z vyhlášky provázející vstup vojsk generála Blaskowitze na naše území. První překlad textu obsahoval chyby. Slovo rozkaz bylo opakovaně psáno jako rozkas, výraz vrchního nahradila slátanina neivršiho, místo dnešním tam stálo nešnim, slova německé, české, hlavní a armádní byla krácena „jako pro Ostraváky“, na místě jsem tu uhlídáme hovorové sem, místo březen je v překladu Brězen a na pozici pojmu oddíl čteme odil. Místo pěchota pak  Pjechota. Kdyby měla tato vyhláška deset či více stran, možná by to nějak prošlo, jenže ona sestává pouze z nadpisu, podpisu a jediné věty mezi tím. Jednalo se o zřejmou sabotáž a okupanti reagovali tím, že prostě vydali novou vyhlášku. Pohlédněme však na Moorhousovu knihu jako na celek a s vědomím, že o příčinách fascinace Třetí říší už vznikly četné studie.

Ilja Trojanov o disentu, politické zvůli a lidské vůli   30.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaIlja Trojanov (*1965) je bulharského původu, ale byl v šesti letech odvezen rodiči do Německa. Nato otec získal práci v Keni, takže vyrůstal v Africe. Etnologii a práva už zase studoval v Německu. Je v prezidiu tamního PENu a jeho knihy přeložili do třiceti jazyků. U nás zaujal Sběratel světů (2008) o cestovateli Richardu Burtonovi a Moje Afrika: mýty a všední realita (2004).

Emil Hruška v knize zachytil vraždy let 1927-1956   28.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaProtektorát. Republiky před ním a republika po něm. Ještě i prvních osm let budování socialismu: to všechno jsou roky, ze kterých mistr non fiction Emil Hruška (*1958) vybral kriminální případy našeho pohraničí, přičemž úvodem cituje MUDr. Ludvíka Součka: „Obecná lidská náklonnost k senzaci vysvětluje jinak paradoxní záliby ve zprávách ze soudní síně, v detektivkách a soudních protokolech.“

Atlas štěstí   25.03.2019   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNajít návod na zaručený úsměv na rtech není snadné. Navíc, jiný kraj, jiný mrav. Novinka od brněnské Joty přináší návody na štěstí sesbírané po celém světě. Na nás čtenářích je už jenom správný výběr a jeho úspěšná aplikace!

Citové pouto ovlivňuje náš život (navždy)?   25.03.2019   Renata Petříčková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky Literatura
Knih o vztazích je nepřeberná halda. Ze Země, z Marsu, z Venuše. Každý má  jiný jazyk lásky. Citové pouto patří nejspíše k těm vážně lepším, rozhodně v tom, že jde k samotnému kořenu věci. A potom, teprve potom možná oceníte tu Venuši a dar podle svého typu.

Sebrané povídky Agathy Christie   23.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPo Velké knize příběhů Sherlocka Holmese a svazku Hercule Poirot. Povídky (2016) se pod značkou Knižního klubu vytasili s obdobně objemnou publikací Slečna Marplová a záhady. Povídky, a pokud nastal problém, vězí pouze v tom, že titulní stará panna nevystupuje - na rozdíl od pánů Poirota nebo Holmese – v dostatečném počtu povídek pro podobný projekt. Řešením se stalo připojení některých dalších příběhů Agathy Christie, a to včetně nejméně jednoho až překvapivě špatného (Zlato z ostrova Man), ale možná nemusím dodávat, že i slabší příběhy této autorky si dnes většina jejích obdivovatelů ráda přečte.

Kultura za protektorátu   21.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaRoku 2017 zeditovala velmi schopná Lucie Antošíková 27 statí 29 autorů na téma kultury protektorátu Čechy a Morava (přičemž po vzoru knížky volme nadále u protektorátu malé p).
Sama editorka přispěla výtečnou studií o zobrazování protektorátu v dobové literární produkci a nepreferuje literární kvality analyzovaných děl, protože ji víc interesuje „způsob pojmenování výchozí materie“.

Umíte hrát Pačinko?   18.03.2019   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNovinka z nakladatelství Jota - to je strhující příběh korejské rodiny v Japonsku na pozadí dramatických událostí 20. století a současně jeden ze současných knižních bestsellerů.

Prvních sto dnů Charty   14.03.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaNechat v knize, která musí zaujmout, hovořit jen historické, i když chronologicky uspořádané dokumenty, může být ošidné. Opakovaně se vynořují otázky, co vybrat, co ignorovat. Nejsou zrovna toto podvržená falza? Historikové Petr Blažek a Radek Schovánek jako tvůrci obsáhlého průvodce s titulem Prvních 100 dnů Charty 77(2018) ovšem fakta doplnili vlastními texty i desítkami medailonů nejvýznačnějších signatářů. A samy dokumenty jsou dvojího druhu. Ty vlastní dokumenty Charty a prameny komunistického aparátu.

Proč Bůh dopouští zlo?   09.03.2019   Renata Petříčková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaVíte co? My nenapravíme svět, my se na něj můžeme jen lépe podívat. A pochopit, jaké místo má na světě zlo. Pochopit polaritu a smířit se s tím, že vždycky tu budou obě strany jedné mince. Takové je prostě bytí na Zemi.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14  15  16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 193

Celkový počet stran Rozhledny je 193. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0472 s