Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 26.6.2022, svátek má Adriana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLiteratura - Recenze, postřehy a rozhovory z literárního světa

Bohemian Rhapsody se dočkala knižního průvodce filmem   04.03.2019   Kateřina Sovová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaOficiální kniha k filmovému megahitu oceněného čtyřmi Oscary právě vychází v české podobě.

TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ - humor i poučení z pera Miloslava Švandrlíka   26.02.2019   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaDevět let po smrti humoristy Miloslava &Svandrlíka, jehož ČERNÍ BARONI se již staly nesmrtelnými, vychází v prvním vydání kniha TAJEMSTVÍ OHNIVÝCH KOULÍ. Přes svůj název nepatří do „hororů mistra humoru“ (jako byl třeba &SUMAVSKÝ UPÍR či ČERTOVA BAŽINA), ale do pokusů o satirické zpodobení naší nedávné (a nepříliš blahé) minulosti.
 

Praha Davida Černého   14.02.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaKnihu 25 tajemství Prahy lze ignorovat jako další z bezpočtu pragensií. Ale není nezajímavě zpracovaná. Je pravda, že když se autor David Černý úvodem sám představí jako obyvatel Starého Města, bydlící u Staroměstského náměstí, kde, jak píše, jeho rod „po staletí“ provozoval pekařství, taky to úplně nepomáhá. Nadále váháme, bude-li jeho kniha takříkajíc seriózní. Ale on představí i svůj projekt Milujeme Prahu a ne, nechceme ho přece soudit za patos.

Vědecky potvrzeno. Ptáci jsou chytří!   09.02.2019   Renata Šindelářová   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaMyslíte si, že jediní inteligentní ptáci jsou papoušci? Tak to jste na velkém omylu. Existuje mnoho druhů ptáků, kteří dokazují svým chováním značnou inteligenci. Někteří jsou dokonce schopni vhledu. Používají nástroje.  Dorozumívají se takovým množstvím zvuků, že to připomíná skutečný jazyk. Pamatují si po dlouhou dobu, kam si uložili zásoby potravy. Mají sociální vazby. Ptačí chování je zkrátka zcela oprávněně předmětem moderních výzkumů, které nám ukazují, že výše inteligence se zdaleka neodvíjí jen od velikosti mozku. Jennifer Ackerman nás ve své knize "Genialita ptáků" poutavě seznamuje s jejich průběhem a výsledky.

Vztahy bez stížností: Jak se přeučit špatným návykům?   21.01.2019   Renata Petříčková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaTak! A znáte ty chvíle, kdy se o sobě dozvíte něco krajně nepříjemného? Will Bowen ve své knize Vztahy bez stížností v takové chvíli radí: „Dýchejte… Zhluboka se nadechněte a vydechněte
 

Dějiny podle Karla Drexlera   20.01.2019   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPavel Obluk, David &Senk a Dalibor Vácha společně napsali knihu Verschluss, ale jako autoři korektně předstírají, že jsou jen legitimními rekonstruktéry kdesi na Smíchově objevených a mnohde poškozených rukopisů spisovatele a malíře Karla Drexlera (1915-1971).

Jeho práce teď trojice zveřejnila v pouze pomyslné edici Za oponou, která prý nehodlá upřednostňovat autory „předešlým režimem“ perzekuované, aby nebyla jednostranná, ale Drexlera nemůže pominout. Nynější zveřejnění jeho Verschlussu je přitom vydáváno za důsledek odtajnění archivů, k němuž došlo půl století po zrušení „Beranovy doktríny“, přičemž (imaginární) režim let 1927-1968 byl, jak zvíme, sice zavržen, ale nikoli paušálně. A tak či onak zůstává celá šňůra momentů té fiktivní éry opředena tajemstvím.

Období snů i temna   12.01.2019   redakce   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaTo období neustále fascinuje. Mezní etapa našich dějin. &Sest let války. S knihou Romana Cílka Jak šly dny, měsíce a roky, nahlédneme do společnosti preprotektorátní. Co prožívali naši předci a především – jaké ponaučení si z toho musíme vzít?
 

ČERNÉ SRDCE – krimi román britské autorky Anny-Lou Weatherley   06.01.2019   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPrvní případ sympatického detektiva Dana Rileyho. Pomilováníhodná kráska s černým srdcem vraždící podle motivu jedné z pohádek o medvídcích. Krimi román v němž od počátku znáte vražedkyni, jste přímými svědky jejího počínání a poté sledujete práci policie vedoucí přes nečekané komplikace k jejímu odhalení a zabránění další vraždy.
 

Tip pro zimní večery s dětmi: Objevujte Tajemství zahrádky Moniky Hejrovské   30.12.2018   Pavla Hložková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaSvětlo světa spatřila prvotina mladé autorky Moniky Hejrovské, určená především pro předškolní děti. Vzhledem k tomu, že rozvíjí jejich intelekt i fantazii, i díky doplňujícím otázkám, je přímo předurčená pro následující zimní večery s knihou…
 

MUZIKANTSKÉ VZPOMÍNKY JOSEFA POSPÍŠILA   24.12.2018   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaPod názvem MUZIKANTSKÉ VZPOMÍNKY s podtitulem „aneb nic netrvá věčně“ přichází na knižní trh nová publikace známého popularizátora české lidové hudby (především dechovky) Josefa Pospíšila, autora dvou knih ZA VESNICKÝMI MUZIKANTY (1999 resp. 2005) a knižního zpracování televizního cyklu S MUZIKANTSKOU ÚCTOU (2009). Na cestě za vesnickými muzikanty navštívil Pospíšil řadu významných osobností naší české muziky a nabídl životní osudy známých skladatelů populárních skladeb a písní. V druhé knize vzpomínek NEJEN ZA VESNICKÝMI MUZIKANTY připomněl Pospíšil také mnoho slavných muzikantských rodů namátkou Komzáků, Kubešů, Mugrauerů či Konrádyů a přiblížil řadu kapel jakými byli (a jsou) Babouci, Veselka, Božejáci a další. Nabízí se otázka: Kdo v této početné galerii jmen a osobností chybí?
 

Pulzující skrytá místa   22.12.2018   Aneta Šimonková   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaLokace, které si zaslouží pozornost. Málo se o nich ví, jakmile je ale poznáte, omámí vás dechberoucí krásou. V nové knize Místa zrychleného tepu.
 

INCIDENT V ČECHÁCH – thriller švédského autora Thomase Årnfelta   19.12.2018   Stanislav Polauf   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaHistorický román z roku 1613 tedy z doby těsně před třicetiletou válkou a odehrávající se v naší zemi. Navíc od autora ze &Svédska, odkud jsme si v poslední době zvykli na kvalitní detektivky. Jistě lákavé pro mnoho čtenářů.

Punťa je tu   08.12.2018   Ivo Fencl   Literatura  

Přečíst tento článek z rubriky LiteraturaZas. – Jako fenomén konce první republiky a začátku tzv. protektorátu (1934-1942).
Aktuální „Punťa“, objemný soubor reeditovaných kreslených příběhů, je ovšem pouhým výborem z víc než pěti set pokračování. Máme jich tu na tři sta a reedici doplňuje samostatná knižní monografie Pavla a Lucie Kořínkových Punťa. Studie.
Je tu však i sešit Punťa. Obálky, je zde také vtipný reprint dobového Rozvrhu hodin PUNŤA a sada 8 pohlednic; to celé uvnitř klapboxu.

Starší články - strany: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15  16  17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... až 193

Celkový počet stran Rozhledny je 193. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0475 s