Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 23.2.2020, svátek má Svatopluk 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 500
Registrovaní čtenáři: 506
Publikovaných článků: 12817
Komentářů: 11058


MěřeníMiniškola - Psaní pod mikroskopem

Poezie k hudbě XV. Jednou mi máma povídá - Ivan Hlas   07.04.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškola… zůstali jsme jen sami dva. Já vím, Ivan Hlas napsal, že „fotr“. Každý to máme jinak. Někdo by řekl, že filmem Jana Hřebejka „Šakalí léta“ to všechno začalo. Blbost. Skladatel, textař, zpěvák a kytarista Ivan Hlas ty písničky do filmu napsal, protože už Hřebejk o něm věděl. Jako celá scéna i její posluchači. Začít s filmem je ovšem pěkná představa.

Poezie v hudbě XIV. Šlachovitý exentrik – Iggy Pop   31.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaKdo je Iggy Pop? Živoucí rocková legenda, zpěvák skupiny Stooges, kmotr punku a dokonce příležitostný herec. Svou filosofii vstřebával už od dětství. Vyrůstal s rodiči v karavanu v Ann Arboru ve státě Michigan. Hrál na střední škole s partou Iguanas, považte, bicí. Odtud přezdívka, nevím proč, Iggy. Pak alou Chicago, kde na ně doprovázel černošské muzikanty.

Poezie v hudbě XIII. Od grizzlyho ke králíkům – Jan Vodňanský   24.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPojďte. Něco vám povím. Ale neohlížejte se. Za námi jde grizzly. Pozdě, už je pozdě! Úryvek textu nás dostával už někdy v sedmdesátých letech minulého století. Na podiu stojí Petr Skoumal a Jan Vodňanský. Jedna z nejzřetelnějších písničkářských dvojic doby. Činoherní klub měli často za střechu nad hlavou a pořad S úsměvem idiota jako imponující buchtolapku.

Samuel Beckett: Svého vraha se snaží pochopit!   17.03.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaZpět v Paříži se Beckett zaplete se sběratelkou umění, bohatou Marguerite "Peggy" Guggenheimovou (1898 – 1979). Jejich románek nikoho příliš nepohoršuje. Na veřejnosti jsou totiž vidět vždy při jediné činnosti – jak hrají šachy. Není-li Beckett s ní, můžeme jej vidět, jak vysedává u postele své nemocné matky. Zatím netuší, že za pár měsíců málem přijde o život.

Samuel Beckett: Génius za zdmi psychiatrické léčebny   10.03.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPíše se 13. duben roku 1906, před pěti dny poničil výbuch Vesuvu Neapol a za dalších pět dní zničí zemětřesení San Francisco. Jako by snad sama příroda chtěla předznamenat příchod další literární legendy, Samuela Barclaye Becketta (1906 – 1989). Jeho život se ponese v otřeseném duchu existenciálního hloubání a potápění se na samá dna zoufalství.

Poezie k hudbě XII. Velký hippie - Donovan   03.03.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTenhle chlapík má pořád ještě kytku za uchem, to mi nikdo nevymluví. Jeho kytara a foukací harmonika jsou poznávacím znamením hudby s irskými kořeny, v Anglii pak rozkvetlé do světové proslulosti. Nabízí se srovnání s jiným holomkem se stejnými atributy provázejícími jejich tvorbu, s Bobem Dylanem. Ale to končí právě jen u toho nástrojového vybavení.

Poezie k hudbě XI. Především exilový básník – Ivan Wernisch   24.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaUklízeč na petřínské rozhledně, betonář vyhnívacích nádrží na Trojském ostrově, ale především básník. Patří ke generaci, kterou spláchla normalizace. Drsně, nesmlouvavě. Jeho dílo tak vycházelo především v samizdatech a v exilových vydáních. Husák mu ukradl život. Ivan Wernisch patří přesto v Čechách k nejplodnějším autorům druhé poloviny 20. století.

Poezie k hudbě X. Plakát v dívčích ložnicích – Jim Morrison   17.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa konci šedesátých a začátkem sedmdesátých let kvetla všechna muzika v girlandách jak muškáty v truhlících za okny bavorských hospodyněk. Plná nakadeřených květů a vzápětí donaha svlečených, ponejvíce kytarových riffů. A kapela The Doors vyrostla uprostřed toho všeho. Kdo by pomyslel, že její lídr, Jim Morrison, od toho v roce 1971 natrvalo odejde?

Poezie k hudbě IX. Adolescent, s uměním rozrážet dveře - Filip Topol   10.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaKdo dozrál (a přezrál) v druhé polovině minulého století, nemohl jejich muziku snad minout. Klíčová undergroundová a dnes už v pravdě legendární skupina Psí vojáci. U vesel převozník Filip Topol. Převezl je z přiblble čitelného břehu na břeh těžce nevyzpytatelný. Spoustu fanoušků se na prám nevešlo. Tak za nimi plavali. Jiní jim z protějšího břehu skákali naproti.

Poezie k hudbě VIII. Nakřáplý džbán - Bob Dylan   03.02.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTen skřehotavý živel oslovil nejméně dvě generace. A dokázal pod svým praporem sjednotit nakonec rockery i folkáče. Nebylo tomu tak vždycky. Zděšení ortodoxních akustiků, když Dylan pověsil na krk elektrickou kytaru si ještě pamatuji. Zajímavé je, že mě to tenkrát přišlo normální a pokud se jeho tvůrčí duše měla vyvíjet, tak jedině tudy. Jeho kumšt neutrpěl.

Poezie k hudbě VII. Jak YESTERDAY proniklo do češtiny – Pavel Šrut   27.01.2010   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaVliv anglického soundu na českou muziku je nepopiratelný. Zvlášť v letech sedmdesátých minulého století, kdy pohled za La Manche umožnil akumulovat mízu, jež z tamních sestav prýštěla všemi póry. Textař Pavel Šrut se stal snad samým akumulátorem.

Nezkrotná Milena Jesenská: Stín koncetračního tábora   20.01.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaVysokoškolský profesor Krejcar, člen Devětsilu, zastánce funkcionalismu bojující proti dekorativismu. K tomu vydavatel, schopný výtvarník a člověk milující zasvěcené debaty. Z minulého manželství s Jiřinou Buckovou měl syna Jaromíra, ale to Mileně ani v nejmenším nevadí. Zamiluje se, dokonce natolik, že chce rodinu. Krejcar navíc představuje pro Jesenskou životního bojovníka. Na rozdíl od ní pocházel z chudších poměrů a začínal jako vyučený zedník, postupně se propracující až ke studiím architektury u jmen, jakými jsou Jan Kotěra či Josef Gočár.

Nezkrotná Milena Jesenská: Pletky s Kafkou   13.01.2010   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaJan Jesenský si může marně lámat hlavu, jak se dceři daří. Ta po útěku do Vídně přeruší s celou rodinou kontakty. Ernst má ve Vídni problémy s prací. Mzda je nízká a stěží pokryje základní lidské potřeby. Na obzoru jsou i první velké hádky, zklamání a neustálá nedorozumění. Tatam jsou zasvěcené debaty o literatuře i hudbě, které Ernst s vášní holduje. Manžele ubíjí stereotyp.

Starší články - strany: 1  2  3 4 5 6

Celkový počet stran Rozhledny je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2909 s