Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníMiniškola - Psaní pod mikroskopem

Tvůrčí psaní 25 - V těle hlavního hrdiny   15.10.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaOtevřela si okno v pátém patře, vylezla na parapet, ohlédla se, překontrolovala z dálky, že sporák zavřela a vylétla. Už při letu si uvědomila, že s jejími křídly není všechno v pořádku. No nic. Jestli v compu nekecali, tak má ještě čtyři životy.

Tvůrčí psaní 24 - Pestrobarevnost textu   08.10.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaMusíme si uklidit na forbíně v hromádkách terminologie. Za chvíli bychom nevěděli, z jaké haldičky rozhazovat a kterou šetřit na příště. Jestliže jsme si povídali minule o šíři jazykového rejstříku, zkusme si dnes odpovědět na následující otázku. Je jazyková pestrost vítaná a plní funkci osvětového nástroje mezi čtenáři?

Tvůrčí psaní 23 - Jazykový rejstřík   01.10.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPovažuji jej za podanou ruku na uvítanou. Slovní registr a vhodnost vybraného fragmentu pro kontakt s různými skupinami čtenářů. Náplň dnešního pokecu.

Tvůrčí psaní 22 - Změna časování sloves   03.09.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa tuto zapeklitost narazil určitě každý z nás. Zná-li někdo definici našeho oříšku, nechť se přilepí pod text minimálně s diskusním příspěvkem. Neprodleně, prosím. Prakticky v čase přítomném. V terénu se tomu říká „než bys řekl švec“.

Tvůrčí psaní 21 – Musíme si promluvit   27.08.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa dialogy v literárním díle přišla řeč již ve čtvrtém díle naší miniškoly. Víte tedy, jak dlouhý by měl být, čeho se vyvarovat a jak z něj neudělat jen zbytečných pár odstavců „o ničem“. Dnes se podíváme na promluvy z jiného úhlu pohledu. Povídat si totiž můžete i bez úvozovek, sami se sebou.

Odmítnutí nejsou prokletí!   20.08.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa básnickém trhu vyšla v červnu novinka, Sborník odmítnutých básníků. Tato kniha má dva díly a deset autorů. První díl obsahuje zpracování pevně daných témat nakladatelem a díl druhý pokračuje volnou tvorbou autorů. Za zajímavost sbírky lze jistě považovat i její lidovou cenu ve výši 100,- Kč. A co nám o sbírce prozradí vydavatel Petr Kolman?

Vieweghův paradox   13.08.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTímto článkem, který rozšiřuje Miniškolu o nový rozměr, bych chtěla především připomenout, že hlavní myšlenka celého projektu Miniškola spočívala v interaktivitě. Chtěla bych vás všechny, kteří Miniškolu sledujete, pobídnout znovu k tomu, abyste se zapojili, psali své názory na dnešní literární kulturu, psali o své tvorbě a svých pokrocích, o literatuře obecně. Pošlete nám své úvahy a poznatky, rádi je v rubrice zveřejníme. Co vás na literatuře přitahuje? Připadáte si jako mimozemšťani, když ostatním říkáte, že každý týden přelouskáte dvě knihy?

Tvůrčí psaní 20 - První písnička   02.07.2008   Saša Kirilov   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaJako autor tohoto článku se nesnažím poučovat o tom, jak psát písničky. Můj záměr je pouze inspirovat ty, kteří začínají nebo neví jak na to, a předat jim něco ze svých zkušeností. Protože moudří se učí z vlastních chyb, moudřejší se učí z chyb druhých, tedy mých...

Tvůrčí psaní 19 - Zarostlá tvář   25.06.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaUžívání dvojsmyslných výrazů, vět i celých příběhů oživí každou beletrii. Dílku dodá příslovečnou šťávu, špetku tolik potřebného koření, humor a vzrušení. Kdyby snad čtenář usínal, zbystří jeho pozornost.

Tvůrčí psaní 18 – Mrtvé milenky cit   11.06.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaMetafora. Slovo známé a lyrickému básníkovi snad i životně důležité. Pokud nehrajete na striktní strunu realistického pojetí, bude se vám tento prostředek hodit i k psaní prózy. Ona také není metafora, jako metafora…

Tvůrčí psaní 17 - Vulgarismy, vole   28.05.2008   Jaromír Komorous   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaPojďme si rovnou říct názor. Čím míň, tím líp. Tak. Mantinely stojí. Exhibovat s termíny, zmíněnými v titulku bude nejspíš ten, kdo má stejně naladěné publikum před sebou. Každého věc. My se vraťme o nějaký pátek zpět. Co hledáme? Spřízněnost. Najdeme ji v dílu 3. této miniškoly. Tehdy se debatilo o čtivosti. Nedělejme z ní modlu pokusů o literaturu. Ona jí je.

Tvůrčí psaní 16 – Figurky podruhé   21.05.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaUběhl přesně týden a my si můžeme zase literárně hrát. Centrem naší pozornosti se stanou opět figury se svou schopností měnit intenzitu a působení slovního vyjádření. A nebude jich rozhodně málo. Nevíte-li, o čem je řeč, přečtěte si nejdříve patnáctý díl (klikni) .

Tvůrčí psaní 15 – Hraní s figurami   14.05.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaV krásné literatuře se promíjí i to, za co by vás učitelé češtiny měli prohodit oknem. Někdy totiž mohou zdánlivě neumělé, nevšední a chybné styly znamenat naopak výhodu – zejména na poli originality, ale i pro zdůraznění atmosféry atd. Nechejte se inspirovat!

Starší články - strany: 1 2 3  4  5 6

Celkový počet stran Rozhledny je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.02 s