Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníMiniškola - Psaní pod mikroskopem

Tvůrčí psaní 14 – Staňte se scénáristou!   07.05.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaV současné době točí televize jeden seriál za druhým. Ťukáte si občas na čelo, proč nenatočí něco pořádného? Máte v hlavě nápad? Zkuste se stát seriálovým scénáristou. Dnes vás necháme nahlédnout pod pokličku tohoto nikdy nekončícího zaměstnání…

Mít pevné nervy a nevzdávat to!   30.04.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaJestlipak znáte jméno Alexander Stainforth? Jedná se o umělecký pseudonym mladého spisovatele Davida Kapse, který vydal již pět knih. První čtyři vlastním nákladem a poslední pátou klasickou cestou přes nakladatele. Na Rozhledně jsme v recenzích představovali knihu třetí, a to sbírku povídek Harém.

Cesty mohou být rozličné   23.04.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaJméno Stanislava Rudolfa jistě nemusím nijak představovat, mluví samo za sebe. A tak když hledáme odpovědi na otázky týkající se tvorby, koho jiného se zeptat než autora, co má na triku hromadu profláklých titulů, některých navíc i zfilmovaných… Jo, a navíc, taky je to učitel!

Tvůrčí psaní 13 - Smrt, sex, peníze nebo jídlo?   16.04.2008   Aneta Šimonková   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškola„Paní, slyšela jste, že…“? Takto ústně se dříve přenášely zprávy. Ovšem v dnešním přemedializovaném světě se jednu zprávu může za vteřinu dozvědět i deset miliónů lidí. A i když tato forma přenosu informací si za dobu své existence získala určitou podobu, jeden rys původnosti neztratila. Kterýpak asi?

Tvůrčí psaní 12 – Upíři, poslanci a jiná verbež   09.04.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaVíte, kde se rozvine děj vašeho příběhu? Půjde o krajinu, jakou si přesně pamatujete z dětství, nebo si vymyslíte nové planety, národy a živočichy? Zkrátka, dnes bude řeč o hloubce fikce.

Tvůrčí psaní 11 – hercem nebo režisérem?   02.04.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNebojte se, stále bude řeč o psaném projevu. Zaměříme se na roli autora v literárním díle. Lépe řečeno, jeho pozici coby vypravěče. Každému totiž vyhovuje jiný styl – jeden se situuje do role režiséra, který postrkuje postavy od zápletky k zápletce, další autor se rovnou mezi své hrdiny postaví a prožívá trable s nimi…

Tvůrčí psaní 10 - to jsem já   26.03.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaDesáté jubilejní tvůrčí psaní se snad nejlépe hodí k tomu, abychom to zpětně trochu shrnuli a vrátili se k tomu, o čem jsme už jednou mluvili na začátku. Tedy že nic z toho, o čem si tu spolu povídáme, vlastně nikoho nenaučí, jak psát. Pilováním vylepšíte svou techniku, naučíte se vyvarovat určitých chyb, ale punc originality si svou kreativitou už vytváříte sami.

Japonsko ovládlo i miniškolu!   19.03.2008   Michaela Wilhelmová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaV březnu se třepotá na špičce Rozhledny vlajka Japonska. I proto dnes zabrousíme do literární krajiny nám vzdálené, ale i u nás velmi oblíbené. A nebojte se, úkol vás nemine…

Tvůrčí psaní 9 - byl zbytečně užit...   12.03.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky Miniškolarod trpný či další složité výrazivo, charakteristické to znaky autorovy horlivé snahy o verbalismus, komentoval by složitý text dotázaný inteligent. A když bychom se ho zeptali, jestli by to nešlo vyjádřit bez těch cizích slov, moudře by pokýval hlavou a pak by rozvážně odpověděl: Připouštím, že existuje i další alternativa. Ale vážně. Jestliže chceme psát poutavě, musíme se vyvarovat zbytečných a zavádějících slov. Zbytečná slova nudí a slova zavádějící zase odvádějí pozornost. V obou případech se příběh stává pro čtenáře těžkopádným.

Monyová: spisovatelkou místo princezny   05.03.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaSoučasná úspěšná autorka Simona Monyová má na svém kontě již dvacet dva vydaných titulů. Všechny víceméně úspěšné, poctěné dobrou kritikou, některé se vynesly vysoko na žebříčku nejčtenějších knih. Každý jistě zná „Tchyně a uzený“, „Otcomilky“ či „Opiju tě rohlíkem“. Zcela čerstvý titul se nazývá „Já o koze, on o voze“ (fotografie pochází ze křtu této knihy). Za celým úspěchem však nestojí žádné známé nakladatelství, jak bychom mohli očekávat... (Ačkoliv v jednom brněnském tato spisovatelka začínala.)

Tvůrčí psaní 8 - cháchá   27.02.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNejprve otázku: S jakým člověkem si raději poklábosíme - s pesimistou nebo optimistou? Nejčastější odpověď: s optimistou. A to platí i v případě, že nám  pesimistovy názory připadají zajímavé. Proč? Protože raději strávíme víc času s tím, s kým se dokážeme uvolnit a zasmát, než s tím, kdo třeba moudře, zato negativně filozofuje.

Dobrovolná či povinná četba   20.02.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaSvět literatury (http://svet-literatury.wz.cz) je literární server, který se věnuje především recenzím knih a životopisům autorů, ale také volné tvorbě. Na svět literatury můžete zaslat svá díla ke zveřejnění, přečíst a hodnotit tvorbu ostatních a účastnit se občasných literárních soutěží. Provozovatelkou serveru je Markéta Karešová.

Tvůrčí psaní 7 - vo co go   13.02.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaČasté užívání klišé jsou velice častou chybou začátečníků a někdy i zkušenějších autorů. Text přitom s omšelými frázemi ztrácí na přitažlivosti. (Mimochodem i samotný výraz “omšelá fráze” spadá vlastně také do klišé).

Starší články - strany: 1 2 3 4  5  6

Celkový počet stran Rozhledny je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0192 s