Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníMiniškola - Psaní pod mikroskopem

Tvůrčí psaní 6 - mít svůj poklad   06.02.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaZatímco Harpagon si lakomě šušnil své zlaťáčky, my autoři bychom si po jeho vzoru měli rozšiřovat, schraňovat a ovšem na rozdíl od Harpagona vystavovat na odiv světu svou slovní zásobu. Čím bohatší jsme, tím lepší! (Harpagon by alespoň v tomto bodě jistě souhlasil.)

Tvůrčí psaní 5 - zastavte čas   30.01.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaZ každého řádku musí sálat především přirozenost. Máte-li potřebu psát, pište, ale nenuťte se do toho. Mám zkušenost s tím, že když jsem si stanovila, že dnes napíšu pět stran, i když jsem je nakonec sesmolila, po opětovném přečtení jsem zjistila, že mi ten čas nestál za to. Text působil krkolomně, škrobeně. Spíš jako žákovská slohová práce, ne zábavný román.

Tvůrčí psaní 4 - dialog   23.01.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaDialog je velmi důležitým stavebním kamenem prózy. Dialog náležitě oživí text. Bez něho se každá próza stává spíše popisem. Minule jsme si řekli, že při psaní dialogu musíme především ohlídat, abychom ho neošidili a nepletli si ho s divadelním scénářem. Pohlédněme nyní na dialog i z jiného úhlu.

Tvůrčí psaní 3 - čtivost   16.01.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNejen příběh jako takový, nejen celkový styl vašeho dílka, ale vyváženost popisů a přímé řeči často rozhoduje o čtivosti příběhu. Nachází-li se v knize příliš popisů a úvah, často i v případech, kdy nejsou nutné, děj se stává nezáživným. Čtenář knihu odloží dřív, nežli se dostane k jejímu jádru. Naopak příliš přímé řeči potlačuje čtenářovu obrazotvornost. Neumí si představit jednotlivé postavy ani situaci. Používáte-li často přímou řeč, musí se jednat pouze o řeč obsahově silnou.

Tvůrčí psaní 2 - rozhýbání mysli   09.01.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaTvůrčí psaní učí, jak zacházet s dobrým námětem. Spisovatel není ani umělec, ani národní posel, ale prodavač slov.” (Milan Uhde)
A my bychom u těch slov právě mohli začít. Jen taková malá jazyková cvičení na rozhýbání mysli - asi jako když se zpěvák rozezpívává či herec před vystoupením rozhýbává jazyk jazykolamy (i když bych chtěla vidět jednoho, který tak skutečně činí).

Tvůrčí psaní 1 - aniž bychom chápali proč?   02.01.2008   Renata Šindelářová   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNa úvod miniškoly pro psavce se zajisté hodí nejprve smysluplně uvážit, proč vlastně psát. Vede nás k tomu nějaký hlubší důvod, potřeba se zviditelnit, uplatnit se ve vysněném povolání? Na druhou stranu zdůvodňovat svou kreativitu může být stejně mystická a diskutabilní filozofická otázka jako hledání smyslu života. Nelze odpovědět jednoznačně.

Začínáme!   31.12.2007   redakce   Miniškola  

Přečíst tento článek z rubriky MiniškolaNejsme sice Literární akademie a neudělíme vám v naší miniškole žádný titul, ale zase u nás nemusíte platit školné a také se nemusíte potit u žádných zkoušek. Přitom vám máme co nabídnout:

Starší články - strany: 1 2 3 4 5  6 

Celkový počet stran Rozhledny je 6. Jít na stránku:

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s