Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníKlíčová socha našla své místo – cinká u Kafky

12.03.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Možná vám ta otázka také proběhla hlavou – Kde bude stát Klíčová socha? Po pár měsících, desítkách tisíc sesbíraných klíčů a hledání toho nejlepšího místa je už jasno - sedmimetrová Klíčová socha Jiřího Davida se tyčí na Kafkově náměstí v Praze. Symbolicky tak připomíná dvacet let od revoluce.

S nápadem vytvořit tento projekt přišla společnost Vodafone. Ta při příležitosti dvacetiletého výročí listopadu ´89 uspořádala veřejnou sbírku klíčů, které lidé během dvou měsíců nosili do prodejen tohoto mobilního operátora. Původní záměr počítal se sesbíráním alespoň 20 000 kusů, aby symbolika zůstala zachována, ale lidé se do sbírky zapojili trochu víc, než si pořadatelé představovali, a tak skulpturu tvoří více jak čtyřnásobek původního předpokladu. A co se dělo se sesbíranými klíči dál?

                            

K realizaci projektu byl osloven umělec Jiří David, který si pohrával s pěti návrhy. Těm však předcházely i lehce ironické úvahy, jak se sbírkou naložit: „Napadlo mě je všechny roztavit a zakopat pod Blaník nebo je všechny sebrat, naložit na náklaďák a vysypat je „pod Stalinem“ do Vltavy, před úřad vlády nebo Hrad, aby se tím prezident musel brodit. Ale to by udělal kdokoli jiný,“ přiblížil náznaky realizace David. Pak se ale rozhodl pro skulpturu, kterou tvoří slovo „Revoluce“, přičemž každé písmeno má svůj význam. „R kopíruje písmeno z Rudého práva, E z tehdejšího toaletního papíru, V je z vaty, O mi zase připomnělo Pedro, L z reklamy pana Vajíčka nebo E představuje zdeformované písmeno z komunistické legitimace,“ přiblížil David. Jen pro doplnění – U symbolizuje tuzexový poukaz a C logo cestovní kanceláře. 

                            

Volné umění a komerce?
Jiří David se také vyjádřil ke spolupráci umělec a nadnárodní společnost. „Hlavně bych chtěl některé nenechavce předem ujistit, že nejsem zákazníkem tohoto operátora, takže mi z toho neplynou žádné výhody. S investorem, nebo raději bych použil slovo donátor, jsme si stanovili jasné podmínky. Oni mi nechali absolutní svobodu a záruku, že se socha v budoucnu nestane součástí reklamy nebo propagačním objektem zadavatele,“ řekl Jiří David a ještě doplnil, že ho práce bavila: „Každou věc, kterou tvořím, dělám s veškerou zodpovědností a s jasným vědomím jejího kontextu i s ambivalentní úctou k umění.“

                         
V zamyšlení... (zleva Jiří Sedlák z promoagentury Artsmarketing, umělec Jiří David  a generální ředitelka Vodafone Muriel Anton se svým tlumočníkem).


Klíčová socha stojí na Kafkově náměstí v Praze 1 od 9. března a jistě si tu pár měsíců pobude. I když, jak umělec sám odhadl, dává vandalům tak tři dny, než se ji pokusí nějak znehodnotit. „Pár klíčů ještě máme v zásobě, tak by se to dalo nastavit. Horší budou sprejeři nebo „horolezci“. Ta socha sice něco udrží, ale raději bych to nezkoušel na ni lézt,“ dodal David s úsměvem.

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0251 s