Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníAch, ty výzkumy

24.02.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Každý, kdo se pohybuje na internetu, vidí, že v poslední době klesla úroveň diskusí snad na všech zpravodajských serverech, buď se zde vyskytují jedinci s jazykem typu „dlaždič“, nebo se debatující soustředí na naprosto nepodstatnou stránku dotyčného problému, prostě nějak se zase bojíme označit věci pravými jmény a otevřeně říct svůj názor, byť tímto sdělením možná vzbudíme u některých lidí nelibost.

Našinec by si myslel, že bude chvíli klid a nikdo mu nebude předhazovat, co pěkného si myslí jeho spoluobčané, či strašit s výší průměrné mzdy, a vida, máme tu další výsledky výzkumu a ne jen tak ledajaké, tyto se týkají přímo názoru občanů na svobodu vyjadřování názorů.

Každý, kdo se pohybuje na internetu, vidí, že v poslední době klesla úroveň diskusí snad na všech zpravodajských serverech, buď se zde vyskytují jedinci s jazykem typu „dlaždič“, nebo se debatující soustředí na naprosto nepodstatnou stránku dotyčného problému, prostě nějak se zase bojíme označit věci pravými jmény a otevřeně říct svůj názor, byť tímto sdělením možná vzbudíme u některých lidí nelibost. Jen málokdy narážím na faktické připomínky, které upozorňují na to, že naše vláda směřuje k návratu jakéhosi přeorganizovaného socialismu. Nevím, jestli si tuto hrozbu většina národa neuvědomuje, či raději mlčí. Strach býval naším společníkem od roku 1948 a proto mlčení, nebo nadávání v hospodě máme natrénováno dokonale. A jak se ukazuje, stačí udeřit a Češi se stáhnou do své ulity, přestanou se zajímat o politické dění a hlavně budou ignorovat volby, či dají hlas těm, kteří nejradši ze všeho slibují, ale pak své sliby neplní ani z pocitu nutnosti. Tam nás přesně chce vláda ČSSD dostat.

Z onoho průzkumu vyplývá, že největší bezútěšnost pociťují osoby méně vzdělané, důchodci aj., tedy ti, jichž se vždycky každá změna dotkne nejbolestněji. Utěšovat se tím, že vysokoškoláci a středoškoláci tak černě současnost nevnímají, je pouze dalším manipulačním trikem, jak dokázat, že se vlastně nic mimořádného neděje. Většinu společnosti totiž netvoří žádní vysokoškoláci, či středoškoláci, ale lidé méně vzdělaní. Kdyby tomu bylo ostatně jinak, nikdy by v této zemi nemohla zvítězit vláda dělnické třídy. Takže výzkum by měl především nezahlazovat stopy, ale naopak představovat jedno z dalších varovných znamení. Vždyť právě většina těch nespokojených buď k volbám nepůjde, nebo dá hlas KSČM, protože si se slzou v oku vzpomenou na to, jak jezdili za pár korun od podniku na rekreaci do Bulharska.

Pokud totiž potkám náhodou na internetu nějaké nespokojené se současným stavem věcí, obvykle se z nich vyloupnou milovníci starých komunistických pořádků, kteří číhají na svou příležitost. Vláda ČSSD jim k tomu otevřela dveře a možná jim ještě vyloží cestičku rudým kobercem.

Z vývoje událostí mám dojem a zaslechla jsem něco podobného i z jiných zdrojů, že revoluce byla převratem komunistů, kteří potřebovali Čechům vrátit jejich zničené a zabavené majetky, aby je za své úspory a hodiny dřiny zvelebily a za pár let si je komunisté mohli vzít zase zpátky. Za těch čtyřicet let toho zvládli totiž zničit docela dost. Netvrdím, že se tu směřuje k modelu ála československá osmdesátá léta, to by ani nebylo možné, ale určitá obdoba režimu tu může nastoupit relativně rychle.

Lhostejnost pracuje na plné obrátky. Pokud se Pražané, kdy se o Praze říká, že je to stát ve státě, ještě celkem nebojí vyslovit upřímně své stanovisko k nějakému problému, na malých městech je tomu naopak. Bývalí komunističtí přisluhovači jako nezávislí kandidáti, či organizovaní v jiných politických stranách, působí v regionální politice a škodí. A protože většina lidí se strachuje o zaměstnání, či má obavu útoků ze stran svých spoluobčanů, kdy na maloměstě tzv. „ruka ruku myje“, raděj mlčí i v případech, kdy některé věci hraničí se zákonem. Možná ledaskdo považuje tyto místní politické reprezentanty za „malé ryby“, ale těmi to začíná. A docela věřím tomu, že kdyby se někdo zeptal propuštěných zaměstnanců Spolany, kdy se jim dařilo nejlépe, určitě by odpověděli, že za bývalého režimu. Koho pak tito lidé půjdou volit, je nasnadě.

Nemohu souhlasit proto s výsledky průzkumu, protože kdyby si lidé skutečně vážili možnosti sdělovat své názory, tohoto práva by využívali v mnohem širším měřítku. Jedna věc je totiž svoboda potencionální a druhá skutečná. Pokud mám strach říct své stanovisko, znamená to, že žiji v zemi, kde vládne ovzduší strachu a nedůvěry.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Zdeněk Pilný - 24.2.2004 - 0:19

Je těžké napsat nějaký komentář, ale nemohu si to odpustit. Mám dojem, že se autorka tentokrát hodně mírnila ve vyjadřování. Ono je to bohužel ještě horší, než píše. A úplně děsivé je to, že většině národa je to úplně fuk. Copak proboha lidi nemyslíte na vlastní děti? Nevadí vám jak to tu bude za pár let vypadat? Taky jsem se měl "za bolševika" mnohem líp, ale kdyby se to mělo vrátit, třeba i v mírnější podobě, nevím jak bych to zvládl a bylo by mi z toho moc a moc bídně.

Od: Matt69 - 24.2.2004 - 1:10

Ono je to ještě horší...
Kdyby problémem byli "jen" komunisté-- minulí, současní a ti budoucí, pak bychom mohli ještě jásat.

Problémem je, že sociální stát plíživě, avšak systematicky kazí charakter lidí, rozleptává jejich pocit zodpovědnosti a vůbec mezilidské vztahy jako takové. V tomto systému jsou totiž lidské motivace nastaveny tak, že drtivá většina občanů má zájem ze systému co nejvíce materiálně těžit (na úkor konfiskované části příjmu a majetku ostatních), ovšem zároveň každý má motivaci do systému přispívat co nejméně, nebo pokud možno vůbec nic (z nějakého důvodu, který jsem dosud nepochopil, se tomuto říká "solidarita":-).

Zároveň v dnešní době není naděje na to, že by nějaká strana provedla nějakou skutečnou reformu, a to již z toho důvodu, že z voleb vždy vzejde nějaká zpatlaná koaliční vláda, jejíž v praxi prováděná politka ze všeho nejvíce připomíná přeplácaný a nechutný dort pejska a kočičky.

Osobně jsem stále více přesvědčen, že za této situace jediné čestné rozhodnutí je bojkotovat volby, protože svou účastí při hlasování člověk akorát legitimizuje politické status quo.

Osobně jsem přesvědčen, že úkolem vlády by mělo pouze zajistit efektivní ochranu života, majetku a svobody občanů prostřednictvím jasného, předvídatelného a stabilního právní rámce a efektivní soudní aj. ochrany, pak snad ještě zajistit jakousi elementární záchrannou sociální síť pro ty, kteří se dostali do hmotné nouze a nemůžou si pomoci sami, ale jinak by měla vláda dát lidem svatý pokoj a neklást překážky dobrovolnému sdružování a dobrovolným interakcím lidí.

Arogance, s jakou čelní politici zacházejí s poctivě našimi prostředky, jako by to byly JEJICH prostředky (viz Špidlovo proslulé tvrzení: "Zdroje tu jsou..."), mě často vyráží dech.

Od: Martina - 24.2.2004 - 10:11

Bojkotovat volby? To snad ne. Nevolit je jako jít volit komunisty. Vládnout tu někdo musí, státní zřízení jaksi samo o sobě vylučuje nějaký anarchismus.

Od: Matt69 - 24.2.2004 - 16:08

No jo, ale...
koho tedy volit? ODS? Asi my sice nakonec nic jiného nezbyde, ale...to, co se děje v jejich místních organizacích (např. co provádí Hurda, majitel Akropole, na Praze 3, kdy drží pod palcem celou místní organizaci ODS a přihrává si úspěšně jednu malou domů za druhou), to u mě tedy příliš nadějí na změnu nevzbuzuje...

Od: Matt69 - 24.2.2004 - 16:09

Sorry za tu hrubku,
napsat "asi mY nic nezbude", to je fakt ostuda..:-)

Od: Matt69 - 25.2.2004 - 1:49

Jan Keller
Hm, napadá mě, že další skupinkou, před níž bychom se měli střežit, jsou akademičtí intelektuálové typu známého sociologa Jana Kellera.


Minulý týden jsem narazil v odborářském plátku Sondy na pozoruhodný rozhovor právě s ním.

Tato studnice veškeré moudrosti si jako vždy nebrala servítky:

Tak za prvé, kritizoval evropské sociálně demokratické strany, že opustily svůj klasický socialistický "vznešený" program a přihlásily se k politice tzv. třetí cesty mezi socialismem a kapitalismem (zajímalo by mě, co by tedy měly dle Kellera socialistické strany dnes prosazovat-- vyvlastnění vykořisťovatelů? Znárodnění? Centrální plánování?)

Keller doslova říká např. toto:

"Vláda má na vybranou, zda vyjít vstříc lidem práce, anebo zájmům velkých peněz. Pokud by nevyšla vstříc koncentrovaným penězům, zájmům velkých firem a investorů, nadnárodním finančním institucím, rychle by pod jejich tlakem s vládnutím skončila.

Když nevyjde vstříc zaměstnancům, riskuje mnohem méně a má mnohem větší manévrovací prostor. Může např. jednotlivé kategorie zaměstnanců proti sobě rozeštvávat, může o stávkujících tvrdit, že vydírají tu či onu kategorii obyvatel, může kárat lidi za to, že málo pracují a chtěli by si užívat jako přepracovaní politici."

Anebo-- jako tečka za celým rozhovorem:

"Za minulého režimu byli lidé manipulováni hodně primitivní propagandou. Byla tak hloupá, že vlastně ani NEDOVEDLA MANIPULOVAT. Dnes jsme už mnohem dále. Byl u nás implantován propracovaný systém manipulace uskutečňované prostřednictvím KONZUMU a MÉDIÍ. Je to taktika cukroví a biče. Kdo bude chtít zlobit zakládáním odborů, musí počítat s problémy. Kdo bude flexibilně souhlasit s nízkou výplatou a rostoucí sociální nejistotou, může se každý večer odreagovat s některým z televizních bavičů, podívat se místo práce na seriál o problémech texaských milionářů a fandit sousedovi, který se propracoval do finále soutěže o báječné ceny. Kam se na tohle precizní vymývání mozků hrabou nástěnky s úderníky, srpem a kladivem. "

------------------------------------
Takže tento akademický intelektuál víceméně naznačuje, že "teror", "propaganda" a manipulace minulého "režimu" nesnese porovnání s hrůzami dnešní doby.

Keller pro mě symbolizuje to nejhorší, co je spojeno s akademickými intelektuály, kteří bez jakékolki zodpovědnosti tlachají a řeční ze své slonoinové věže na univerzitě. Zejm. jeho výše citovaný výrok považuji za vyloženě trapný...Od: Vašek - 25.2.2004 - 7:38

Staré pořádky?
Mě se zase zdá, že nejvíc jsou teď spokojeni lidé, kteří si za minulého režimu (teď myslím režim ODS, ale i KSČ) pěkně nahrabali (zprivatizovali) nějaký majetek.

Od: Worry - 25.2.2004 - 12:16

Modří svazáci
Když tak čtu ten článek a reakce na něj a narážím na stále nové výrony naivity, napadá mne, že podobně jasno měli i mladí lidé ve čtyřicátých a pak v šedesátých letech. Posléze své postoje samozřejmě přehodnocovali, což nejspíš na většinu zdejších přispěvatelů teprve čeká. Prozatím by bylo hezké, kdyby si tuto možnost do budoucna alespoň připustili.

Od: svedomi.naroda - 26.2.2004 - 0:51

Neraweb
Tento server byl dnes navštěvován prakticky ze všech rubrik NOVINEK. Je to užitečné a komentáře byly kladné. -J-

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0252 s