Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 6.8.2020, svátek má Oldřiška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12922
Komentářů: 11146


MěřeníTV tip - Almodóvarův VOLVER

19.03.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divák, který již ochutnal svérázný styl španělského režiséra Pedro Almodóvara, si jistě jeho film VOLVER nenechá na televizní obrazovce ujít. A těm, kdož ještě Almodóvarovu filmovou krmi nezkusili toto dílo vřele doporučujeme.

Slovo "volver" znamená ve španělštině "vrátit se". Film VOLVER měl v českých kinech premiéru v září 2006 a nyní se toto mimořádné dílo vrací k divákům prostřednictvím televizní obrazovky. A pro jeho režiséra Pedra Almodóvara představuje také několik návratů: ke komedii s prvky černého humoru, které ho proslavily, po předchozím filmu Špatná výchova, kde měl pouze muže (resp. homo- a transexuály), návrat do světa žen (jimž mimořádně dobře rozumí) a také ke spolupráci s herečkami Carmen Mauraovou, Lolou Dueňasovou, Chus Lampreaveovou a především s krásnou Penélope Cruzovou.

Je to také návrat do vrcholné režisérské formy a také návrat do jeho rodného kraje La Mancha, kde je podle statistik největší počet bláznů na počet obyvatel a kde často fouká silný vítr, který šíří požáry. Při jednom z nich zahynuli rodiče Raimundy a Sole, sester odlišného temperamentu, ale podobných osudů. Na rozdíl od Soledad (Lola Dueňasová) je vdaná Raimunda (Penélope Cruzová) hezčí, enegičtější a přes starosti s manželem optimističtější. Nosí v sobě ale jedno strašné tajemství, o kterém ví pouze její matka. Ta však zemřela, ale zjevuje se jako duch (?!), aby dořešila své záležitosti s těmi, jichž se týkají...

Pohled na životy žen tří generací, které pojí pokrevní pouto i schopnost přežívat a řešit nástrahy osudu, je nesen v typickém almodóvarovském stylu - snad by se dal nazvat svérázným neobarokem (znáte z francouzské kinematografie) spojeného s prvky magického realizmu (jak ho znáte z Jižní Ameriky). Almodóvarův film obsahuje současně realistické i fantastické prvky, jakoby nic překračuje hranici mezi tragédií a komedií, mezi životem a smrtí, mezi realitou a zázrakem. Almodóvar, jak kdysi Fellini, bez komplexu spojuje nízké a vysoké umění. Je to "kýčovitě pastelové melodrama jako dávné hollywoodské filmy v Technicoloru s barvami v jasných tóninách, melodrama, které se ze selanky najednou vkrade v nejtajemnější, nejvíce utajované oblasti života."

Jde také o nejvíce feministický film Almodóvara - všechny ženy nemají na muže dobré vzpomínky - na živé ani na mrtvé. Máme tu mrtvolu, máme tu mrtvou matku, která se vrací a mnoho podivností, které by v jiném filmu byly k nesnesení. Ne tak u Almodóvara - duch matky stále žije, protože Španělé věří, že mrtví jsou tu pořád s námi, že žijí v nás, mluví s námi, snaží se odčinit, čím se na nás provinili. Almodóvar říká: "Oni neumírají. Já sám, ač jsem neznaboh, nemohu uvěřit na smrt." A výrazem té nevíry je právě film, kde mrtví mohou být spolu s živými a nikoho to nepřekvapuje.

VOLVER byl uveden na festivalu v Cannes, kde získal zajímavou cenu - všechny herečky filmu dostaly společně cenu za ženský herecký výkon - Penélope Cruzová a Lola Dueňasová (sestry), Carmen Mauraová (babička), Blanca Portilloová (nemocná sousedka), Yohana Coboová (Paula, dcera Raimundy), Chus Lampreaveová (teta Paula).

Při rozdělování evropských Cézarů pobral Almodóvar co se dalo - stal se nejlepším evropským režisérem roku, cenu dostala Penélope Cruzová za hlavní roli, nejlepší hudbu složil pro Volver Alberto Iglesias, cenu za kameru dostal José Luis Alcainé a film získal navíc Cenu diváků.

Film není ale jen návratem. Je to film o rodině a rodinných tajemstvích, o vztazích matky a dcer, o solidaritě a odpuštění. Přináší silné emoce, které jsou ale starostlivě vyvažované laskavým humorem. Tak jak to umí snad jen Almodóvar.
Foto: falcon.cz
**************************************** 
VOLVER (Volver)
Španělsko 2005, režie Pedro Almodóvar,
v televizi na programu ČT2 v neděli 21. března od 22:40 hodinKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Michaela Wilhelmová - 19.3.2010 - 9:18

:-)
Skvělý film, už se na něj těším :-) Přesně tak, takhle to umí jen Almodóvar...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0718 s