Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


MěřeníOtec nebo vrah?

17.03.2010   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

…anebo obojí. Nelehkou zkoušku z rodinných vztahů absolvuje detektiv Murdoch v episodě nazvané „Vypusťte psy“.

Sledovat psy, kteří loví krysy a přitom sázet na favority, je bezpochyby zábava jen pro silné žaludky. Té holduje i Murdochův otec Harry, jenž se stane podezřelým z vraždy. Je to těžký alkoholik a životní ztroskotanec. Jednoho večera se pohádal kvůli sázkám na psy, v nichž se podle něj podvádělo. Bolestivé vzpomínky na dětství Mudrocha vedou k tomu, aby se svým otcem jednal přísněji, než s jiným podezřelým. Také zůstává přesvědčen, že otec nese zodpovědnost za smrt matky, k níž došlo před lety, při jednom z jeho opileckých excesů. Otec se však obviněním brání...

Zdroj ČT

Filmový krysí ringVypusťte psy (Let Loose the Dogs) patří po třídílné minisérii Případy detektiva Murdocha (v hlavní roli Peter Outerbridge) k další adaptaci jedné z původních knih na nichž úspěšný, dnes devětatřicetidílný, seriál stojí. V pořadí čtvrtá kniha patří jistě k nejtemnějším celé série. Jenningsová pro kulisu podivné vraždy použila scenérii nehostinného kanadského venkova a svůj příběh ozvláštnila dnes těžko pochopitelnou zábavou-hazardem spočívajícím v zabíjení krys venkovskými podvraťáky. Přestože tato záležitost netvoří ústřední téma našeho příběhu, za pozornost určitě stojí.

Ačkoliv zákon proti týrání zvířat vydala Velká Británie už v roce 1835, na krysy se v něm poněkud zapomnělo. Výsledkem tohoto pochybení byl oblíbený „sport“, jemuž s chutí přihlíželi také příslušníci vyšších vrstev. Sadismus zjevně předčil naučené dobré mravy, neboť účastníci tohoto pochybného povyražení museli často za zábavou do špinavých hospod a dalších zařízení, obývaných především prostým lidem, neřku-li lůzou na pokraji žebroty. Zabíjením krys ovšem mohli právě tací přijít snadno k penězům. Stačilo mít štěstí a především schopného voříška, který v co nejkratším čase dokázal zakousnout takové množství nebohých hlodavců, kolik sám v librách vážil. Přítrž nehumánnímu zacházení neudělal nikdo jiný než slovutná královna Viktorie. Poslední gong v krysí jámě-jakémsi „ringu“ v němž se soutěž konala- tak zazněl v roce 1917.

Televizní epizodu Vypusťte psy lze z hlediska adaptací označit za velmi zdařilou. Přestože ve srovnání s knihou nalézáme pochopitelné odchylky, samotná autorka byla výsledkem snažení týmu Případů nadšena. Své herecké umění zde dává na odiv především ústřední protagonista Murdocha, Yannick Bisson, kterému původně třetí epizoda první série dává poprvé možnost popustit uzdu emocí jinak věčně „dušínovského“ Murdocha.

Vypusťte psy

18.3.2010 ČT1 20:00
Hrají:
Y. Bisson, T. Craig, H. Joyová, J. Harris a další.
Režie:
Farhad Mann
 
foto: Grenada Media, wikipedia


Dobová "momentka" krysích turnajů


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0249 s