Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníDo Prahy až z New Yorku přilétli dokonalí Andělé

26.03.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Galerie Dvorak Sec Contemporary opět nabízí výživnou ochutnávku současného umění. Nyní většinu prostoru v objektu zaujímají díla Michaela Najjara s názvem Bionic Angel, která do Čech připutovala až z New Yorku. Zajděte do Dlouhé ulice v Praze a vzneste se na křídlech imaginace.

Touha po dokonalosti provází lidstvo od pradávna, ale s možností nových technologií se jí můžeme přibližovat. Je ovšem správné zasahovat do přirozeného procesu různými procedurami? S použitím různých nanotechnologií a genetického inženýrství jsou vědci schopni měnit nejen naši identitu, ale zadělávají už na další, dokonalé budoucí generace. Děti bez vady, ty už nebudou potřebovat klony náhradních dílů – orgánů. Po Zemi se budou pohybovat dokonalé bytosti… i když, co je dokonalé?
 
 

Jednotlivé fotografie zobrazují bezchybné, pevné struktury těl. Jako byste se dívali na figuríny. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že ty „figuríny“ při ohybu přeci jenom podléhají gravitačním zákonům. Alespoň, že tak. To představuje jistotu do budoucna, že pokud se zde budou procházet bezchybné bytosti, tak si zachovají alespoň něco z přirozeného biologického vývoje.
Detailní pohled na přítomnost technologií nám Najjar zprostředkovává i skrze slabá vlákna – pavučinu, která obepíná jednotlivé modely. Najednou zjistíte, že ty skoro neviditelné vlasce vlastně představují nitky, kterými nás moderní technika ovládá.

 

Všechny stylizace vám možná připomenou pózy určitého typu umění. Že by staré Řecko? Ano, Michael Najjar se inspiroval podobou antických soch mýtických hrdinů, jejichž vzhled si později přisvojila i renesance a povýšila onu bezchybnost nad člověka světského.
Praktické dopady technologií pak série Bionic Angel doplňuje ještě o praktičtější záležitost. Úložné prostory, kde všechny ty zázraky na dokonalost najdete - aging box nebo cryostat.
 
 

Výstavu můžete vidět v galerii Dvorak Sec Contemporary v Dlouhé 5 v Praze 1 do 9. dubna 2010. Otevřeno mají od pondělí do pátku, v čase od 10 do 18 hodin.


Michael Najjar se narodil v Berlíně v roce 1966, kde vystudoval na Bildo Academy nová média a fotografii a ve svých dílech se často zabývá právě tématem dopadu nových technologií na lidské bytí. Jeho bohaté portfolio je zastoupeno v mnoha zemích nejen v galeriích (např. Goethe Institute v New Yorku, Science Museum v Londýně, Sony Centre (Haus der Kulturen der Welt) v Berlíně, Designcentrum Nordrhein – Westfalen v Essenu), ale své příznivce si získal i mezi soukromými sběrateli.Malá ochutnávka toho, co ve Dvorak Sec Contemporary můžete ještě vidět:

  
                                       
                                  

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0189 s