Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníDýchání jako droga

02.04.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Dýchání je klíčem k propojení mysli a těla. Jedna složka nedokáže fungovat bez druhé a dýchání je mostem mezi nimi,“ říkají v jedné kapitole knihy Žiju, jak dýchám spoluautoři Don Campbell a Al Lee. Problém servírují učebnicově, s přístupem zkušených instruktorů.

Na třech stovkách stran autoři srovnali dvaadvacet kapitol o vědomém dýchání a povýšili jej z bezděčné samozřejmosti na umění, jež není člověku až tak úplně vrozené a pokud má fungovat efektivně, musí se jej učit jako psaní či touhu po denní hygieně.

Al Lee má za sebou šestadvacet let života s praktikováním bojových umění, k tomu přiřadil jógu i meditaci. Řízené dýchání v těchto kategoriích pokládá za základ úspěchu a o svých znalostech pořádá úspěšné mezinárodní kurzy i semináře. Don Campbell je známý spisovatel na volné noze, publicista, jeho práce najdeme i v mnoha periodikách. Vytvořili spolu tandem a málem utajené ovládnutí dechu se snaží naučit i své čtenáře. Teď nás.

Není bez zajímavosti, že řízené dýchání je vlastní jedincům zabývajícím se extrémní činností, často v extrémních podmínkách. Horolezci, letci, špičkoví sportovci, ale i jogíni a lékaři o tomto oboru znají hodně, pracují s ním prakticky denně a v jejich soustředění k vrcholovým výkonům je jim nezbytným partnerem, či, chcete-li, nástrojem nutným k dosažení kýženého výsledku. Jejich tajemství kniha odkrývá a doplněná o praktická cvičení je pak vítanou pomůckou každému, kdo se hodlá zabývat sám sebou a sám sebe i ovládat. Zahoďte stres do stoupy! Nezapomeňte! Naučíte-li se správně dýchat, vylepšíte si své zdraví i sebeovládání. A jen člověk ovládající sám sebe hraje důstojnou roli mezi ostatními.

Autoři se poprali s úspěchem i s velmi krajními situacemi lidského života a své statě nazvali třeba „Dobrodružství po smrti“ nebo dokonce „Posmrtný život“. Je dobrodružné až zábavné hledat tenkou hranici mezi meditativní rovinou a tou spiritualistickou, když se autoři nebrání ani jedné. A vyslovují pravdy námi všemi tušené, ale nikdy neformulované. Prožívání každého okamžiku je nejlepší přípravou na smrt, říkají třeba. Prožívání si i prodýchají.

„Existují dva způsoby, jak přistupovat k životu. Buď ho můžete žít, jako kdyby nic nebylo zázrakem. Nebo tak, jako kdyby zázrakem bylo všechno.“ Tolik Albert Einstein. Jaký bude váš, uznáte-li umění dýchat za prioritní úkol celé existence? Zde je odpověď.

Al Lee, Don Campbell: Žiju, jak dýchám
Vydalo nakladatelství Metafora v roce 2010
Obálka
www.metafora.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0366 s