Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.12.2021, svátek má Ambrož a Benjamín 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13151
Komentářů: 11276


MěřeníCo nabídnout návštěvě z jiného světa?

09.04.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Asi to není otázka, která vám často vrtá hlavou, ale co kdyby najednou u vás zazvonil někdo odjinud? Díky studentům Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze si s tím hravě poradíte. Kolekce projektu Hostina pro návštěvu z jiného světa bude v příštím týdnu reprezentovat školu na prestižním veletrhu v Miláně a na podzim se představí i v Čechách.

Italské Miláno se každý rok stává centrem designového dění. Výstavní prostory, ulice i hotely – to vše bude patřit uměleckým projektům, které mnohdy způsobují ochromení městské hromadné dopravy. A údiv nejen italských domorodců si po kratší odmlce může získat i naše reprezentace. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (V&SUP) vystaví v rámci speciální sekce pro mladé designéry - That´s design! (The New Creative Generation) – po pěti letech znovu svoji tvorbu. Proč škola zvolila zrovna téma Hostina pro návštěvu z jiného světa / A Feast for Visitors from Another World?

„Naši studenti dostali za úkol navrhnout předměty stolování s jistou dávkou tajemství a přesahem jejich běžného funkčního určení. Vznikly tak talíře, příbory, misky, skleničky, stojany na svíčky, vázy, židle a věšáky, ale i mobilés a jiné svérázné předměty, které překvapují svým tvarem i materiálem a vyžadují od pozvaných hostů zvýšenou pozornost. Hosté-diváci se musí předmětům důkladně věnovat, pozorně si je prohlédnout a objevovat jejich funkční – ale i mimofunkční – určení,“ říká rektor V&SUP PhDr. Ing. Pavel Liška a dodává: „Jak jistě pozorný návštěvník výstavy zjistí, ukazuje se, že překračování hranic jednotlivých oborů (tak zvané cross overs) a „vypůjčování“ si výtvarných přístupů, materiálů, technologií a zručností ze sousedních oblastí, patří k výrazným charakteristikám vystavených prací. Najdeme zde téměř volné umělecké objekty připomínající archeologické vykopávky, nebo vytvořené z částí průmyslových výrobků, stejně tak ale narazíme na ručně vymodelované misky či rafinovaně „sešité“ střepy porcelánové nádoby. Tato křížení a překračování tradičně vytýčených předělů mezi jednotlivými uměleckými disciplinami a příslušnými technologiemi (pod heslem anything goes) patří již více než padesát let k nejvýraznějším kvalitám současné výtvarné tvorby.“

Vedoucí ateliéru K.O.V. a členka komise, která vybírala vítězné realizace, Eva Eisler, pak dodává, že studenti měli v podstatě volnou ruku: „Zadali jsme jen téma, ale blíže ho nespecifikovali. Návštěva z jiného světa může být marťan, ale také soused, kterého jste dlouho neviděli. A hostina představuje jednu z příležitostí, u které se setkáváme s někým výjimečným. Předáváme si zvyky a snažíme se vzájemně pochopit.“

Ostatně tento přístup lze s nadsázkou přirovnat i k účasti V&SUP na veletrhu. Po odmlce se škola opět vrací do Milána, tak doufejme, že ji město přivítá a pohostí tak, jak studenti navrhují.

Expozici bude možné u nás shlédnout od 6.10. do 6.11.2010 v Galerii V&SUP (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) v rámci Designbloku. Součástí bude dokumentace z veletrhu.

 
Pro koho asi jsou připravená tato křesílka? (Zleva: Tomáš Varga - Jeho křeslo a Petr Duba - Židle pro víly)

 
V pozadí na snímku vlevo vidíme "Kandelábry" od Hany Kurkové (jeden má lehce rozštípanou konstrukci, druhý vypadá jak ohořelý a třetí nese číslo 2012 - že by poslední hostina?), vedle sklenky od Lukáše Kalivody a v popředí "Bakolo" od Veroniky Slámové. Fotografie vpravo pak pokračuje díly "Heartjob" od &Stěpána Růžičky (vzadu vpravo) a v popředí můžete díky Jennifer Halada "Pít na vysoké noze".

  
Snímek vlevo: vzadu ještě jednou "Bakolo" od Veroniky Slámové, blíže láhev Lukáše Kalivody, v pozadí sklenky "Neuron" Tadeáše Podrackého, uprostřed sešitý "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann, v popředí pak "Welcome bread" Petra Poláka a destičky zvané "Osteny" Filipa Dobiáše. Snímek vpravo pak ukazuje další "Neurony" Tadeáše Podrackého a "Modulovaný objekt" od Miriam Littmann.

          
A takhle vypadá pohostinná tabule - chlupaté sedátko "Nomad" od Anara Davaasambuu a nad stolem svítí "Sting" od Daniela Gonzalese.


Ti, kteří projekt představili. (zleva: prorektor pro mezinárodní spolupráci a výzkum Filip Suchomel, rektor Pavel Liška a kurátoři Eva Eisler a Michal Froněk)

Foto: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0257 s