Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníLanďák

09.04.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Málokdy se člověk potká s tak čitelným hercem, jako je Pavel Landovský. Když ten má ve vínku ještě profesi dramatik a svět ho zná jako signatáře Charty 77, blízkého přítele Václava Havla, čtenář ví, že má co do činění s chlapem, který byl sakra nepohodlný minulému režimu. Helena Albertová s ním sepsala biografii hutnou, otevřenou. Lanďák. Včil malá ochutnávka.

Nezastírající zpověď. Obsahuje celý protagonistův plodný život od dětství, první divadelní i filmové kroky, velké úspěchy v pražském Činoherním klubu, nezapomenutelné filmové role před absolutním zákazem činnosti. Vysvětluje odchod do rakouské emigrace, pocity při návratu. Neopomíjí ani slavnou a legendární filmovou roli v roce 1992. Major Terazky v Černých baronech dle románu Miloslava &Svandrlíka vysublimoval v postavu, jež nasákla snad všemi aspekty blbství tehdejších zelených mozků. Tragikomika přímo vzorová.

Kniha prozrazuje známé pravdy, jež z úst Pavla Landovského dostávají nahořklou příchuť. Divadelní role a prostředí staví a stavěl vždy nad filmové. Finanční lukrativnost těch druhých je známá. S tím souvisí i nikde nevyřčená solventnost rozeného bouřliváka. Nádherná atmosféra Činoherního klubu v roce 1976, kdy byl z jeho služeb propuštěn, je na hony vzdálená tamní atmosféře na sklonku tisíciletí. Společenství ideově spjaté se cestou k moci rozpadá na elitu a lid. On, nikým, snad dokonce plánovitě, neosloven k účasti ve skupině první, zákonitě končí v druhé. Hrdě se k ní hlásí. Ale není to ukřivděná póza? Některým názorům budete tleskat. Nad jinými se aspoň zamyslíte.

Čtenář se zákonitě dostává k přerozdělení vztahů se všemi atributy, které nabízí. Věcnost a střízlivá nová kategorizace těch předešlých na dnešní je však obdivuhodná. Nadhled, ironie, ale bez úšklebků i případného shození do studně, čili odsouzení, pouhé konstatování stavu. Je z toho člověku smutno. Ale proč, když z toho není Lanďákovi? Utrpení mladého Boháčka odstartovalo řadu velkých filmových rolí. Biograf Nestyda ukazuje herce i v té malé. Havlova Audience sklízí uznání mezi hrami divadelními. Patří bezesporu k těm, jež mají v sobě i absurditu nejen let, do kterých je situována. Tedy přesně do Landovského životní filozofie.

Biografie psaná pod tlakem okolí? Biografie navzdory okolí? Jsem zvědav, co řeknete.

Helena Albertová, Pavel Landovský: Lanďák
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
Obálka
www.knihy-xyz.cz; Foto Ivan Kyncl


Audience


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0451 s