Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.10.2020, svátek má Nina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12962
Komentářů: 11154


Měření



Umělci, máte znovu šanci získat Cenu Jindřicha Chalupeckého!

10.04.2010   redakce   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Letos již po jedenadvacáté vyhlašuje Společnost Jindřicha Chalupeckého soutěž o Cenu Jindřicha Chalupeckého. Do ní se mohou směle přihlásit výtvarníci, kteří nepřekročili 35 let. Vítěz pak získá padesát tisíc korun, stipendijní pobyt v New Yorku a sto tisíc korun na realizaci svého projektu.

Na základě stanov se může zájemce přihlásit sám (do 31. května 2010) nebo být nominován. Společnost Jindřicha Chalupeckého rovněž oslovila odborníky v oboru současného umění, aby do 30. dubna 2010 nominovali 3 adepty na cenu. Ti pak budou vyzváni, aby dodali v soutěžním termínu své portfolio na CD. Letošní ročník si navíc odbude jednu premiéru - přihlášku můžete poprvé vyplnit a podat přímo po internetu.

Z účastníků pak mezinárodní komise vybere 15. června 2010 finalisty, jejichž díla vystaví Centrum současného umění Dox v Praze od 4. listopadu 2010 do 15. ledna 2011. Z této výstavy pak vzejde nový laureát ceny, který bude znám 23. listopadu 2010. Ten získá již výše naznačené: padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a jedno sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu.
Ve stejném termínu jako výstava finalistů bude pořádat DOX i exhibici všech dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého – Vítězové 1990-2009 a vyjde i katalog shrnující dvacet let existence soutěže. Zároveň se připravuje i rozhlasový a televizní dokument k výročí založení Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Jak se přihlásit?
Přihlášky a dokumentace prací na CD se přijímají nejpozději do 31. května 2010 na adrese: Společnost Jindřicha Chalupeckého, Národní 11, 110 00 Praha 1. Více informací o soutěži najdete na: www.cjch.cz; tel.: 777553652 nebo na emailové adrese: lenkalindaurova@cjch.cz.

Složení odborné poroty pro rok 2010:
Susanne Altmann, nezávislá kurátorka, Německo
Elizabeth M. Grady, nezávislá kurátorka, USA
Joanna Mytkowska, ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě, Polsko
Mira Keratová, nezávislá kurátorka, Slovensko
Pavel Liška, rektor VŠUP, Česká republika
Martin Mainer, umělec, Česká republika
Ondřej Chrobák, kurátor Galerie středočeského kraje, Česká republika

Jako nominátoři byli např. vyzváni: Richard Adam, Gabriela Bukovinská, Martin Dostál, Olga Dvořáková, Vít Havránek, Ludvík Hlaváček, Aleš Hudeček, David Kulhánek, Petr Kvíčala, Martina Pachmanová, Marek Pokorný, Michael Rittstein, , Michal Škoda, Jiří Valoch, Simona Vladíková nebo Dušan Záhoranský.

Spolupořadatelé: Trust for Mutual Understanding, Foundation for Civil Society a Centrum současného umění DOX, Praha
Mediální partneři Ceny Jindřicha Chalupeckého: Respekt, E 15, Český rozhlas 3 Vltava, Art & antiques

Projekt se koná za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.
 
Ceremonie v předchozích letech.
Společnost Jindřicha Chalupeckého
Cena pro mladé výtvarné umělce vznikla v roce 1990 z podnětu Václava Havla, dramatika a spisovatele, akademického malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Název ocenění nese jméno českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého, který na konci svého života dal souhlas k užití svého jména v názvu ceny. Ta představuje i poctu celoživotnímu dílu Jindřicha Chalupeckého a jeho aktivitám v oblasti avantgardy a kontaktem mezi českým a evropským uměním. Laureáty ceny se v minulosti stali například:
Vladimír Kokolia (1990)
Zejména kreslíř a grafik (známé jsou jeho organické struktury nebo hlavolamy v podobě optických klamů).
František Skála (1991)
Z generace skupiny Tvrdohlavých. Jeho objekty tvoří známé instalace z přírodnin, nalezených materiálů a často si tento umělec pohrává i s mystifikací.
Kateřina Vincourová (1996)
Svá díla vytváří v podobě nafukovacích předmětů, v nichž obrací pozice uvnitř a vně, aby poukázala na negativní vlivy spotřebního zboží.
Lukáš Rittstein (1999)
Umělec, který kombinuje protikladné materiály v organických tvarech, které v současném českém sochařství nemají obdoby.
David Černý (2000)
Jeho objekty ve veřejném prostoru dávají společensko-kritickou symboliku. Mezi jeho nejznámější počiny patří např. pomník sovětského tanku natřený na růžovo, miminka šplhající po Žižkovské věži, chodící trabant nebo Entropa.
Michal Pěchouček (2003)
Jeho filmy nebo fotopříběhy velmi sugestivně vypráví hlavní myšlenku díla. Fragmenty příběhu nejsou plynulé, ale zastavují se ve statických obrazech.
Eva Koťátková (2007)
Její dílo představují performance a sochy. Do nich s dávkou hravosti vkládá pocit z každodennosti a vliv tělesného a emocionálního vnímáním prostoru.

Současnými představiteli společnosti jsou: předsedkyně Charlotta Kotíková, místopředseda Tomáš Pospiszyl a výkonná ředitelka Lenka Lindaurová.

Jindřich Chalupecký

Zdroje: MediaReport (www.mediareport.cz)
Cena Jindřicha Chalupeckého (www.cjch.cz)

Foto
: MediaReport


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2494 s