Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníAlexander Stainforth na tenkém ledě

12.04.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pustit se do psaní ságy vyžaduje odvahu. Tu autor Alexander Stainforth zřejmě nepostrádá. Sága se jmenuje Temné vášně a my si vezmeme na paškál její třetí díl, Lady Jane III, s podtitulem „volání minulosti“. Jak se taková volá? Nebo se ozve sama? Proč vlastně ne?

A tak ji tu máme. Knižně vyvedenou, vyvolanou ze začátku 17. století. Spousta romantiky na dlouhé večery. Dobové napětí, nepochopitelné zvraty v chování hlavní hrdinky i jejího okolí. Z pohledu pozorovatele, žijícího ve století jednadvacátém, často až krkolomné. Naopak chápajícího vášně, objevující se téměř na každé stránce knihy. Neudiveného probíhajícími intrikami, protože ty jsou věčné, i sny, měnící reálie.

Nedávno jsem tady psal recenzičku na Stainforthovu sbírku povídek Kočka na lovu. Link je zde: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=9504. Čím hlavně korigovat již napsané? Autor před sebou rozprostřel v každém případě širší hrací plán. Rozpětí jeho tvorby začíná být úctyhodné. Vytvořit thriller, humornou sbírku povídek a romantickou ságu prakticky v jedné řadě může znamenat mnoho. Neusazený pohled na svět, ale neustálou touhu objevovat neznámé, pouštět se za tím i na tenký led, za cenu ústupků ke zvolené látce, k sobě. Z knihy vyčnívá kalkul o komerčním úspěchu titulu, možná i kalkul se zvolenou cílovou skupinou čtenářů, zde ale přísně čtenářek. Stainforth má na kontě devět knih. V jeho věku se odvážím mluvit o nadprodukci za cenu ztráty kvality. Z románu přání přiblížit se červené knihovně, z které kape med i krev na jeden koberec, přímo čiší.

Co najdeme? Znovuprovdaná Jane se vrací na sídlo Menfield, jež tu je po prvním manželovi Christianovi a které jí vrací s nepochopitelnou milostí král, který jí předtím nedaruje ani metr životního prostoru. Málo překvapení? Dobře. Statečná holka Jane se s šarmem sobě vlastním zdařile vypořádá se vzpomínkami na krutou minulost (dočtete se o ní) a když už je s tím hnedle hotová, objevuje se Christian, zdravý, živý, možná jen o pár let starší. Stejný hlas, vůně kůže, vedení doteků. To je situace. A kousek za zdí Rex, současný manžel, ochranitel, vlastně hvězda jejího života spadlá z nebe. Co s tím Jane provede? Už se zdálo, že její život nabere nový směr, spojený s klidem i pro její děti. A teď?

Nepochybujte, že si neporadí. S otevřeností, kterou bych v Anglii v 17. století nečekal.

Alexander Stainforth: Lady Jane, volání minulosti
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2010
Obálka
www.daranus.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0379 s