Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníSkvostný výběr z tvorby Jana Kaplického? Najdete ho v Centru umění DOX

20.04.2010   Aneta Šimonková   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Architektka Eva Jiřičná zahájila retrospektivní výstavu Jana Kaplického. Nejen hojná účast návštěvníků vernisáže (2500 lidí) a koncentrace osobností jako jsou Pavel Bobek, Liběna RochováDavid Černý nebo Krištof Kintera napovídá, že dílo tohoto architekta veřejnost stále zajímá. Nyní ho můžete poznat velmi zblízka. Centrum DOX opět nabízí jednu z nejpestřejších výstav sezóny.

Před necelým rokem DOX poskytl svým návštěvníkům možnost zhlédnout atraktivní umělecký objekt – tehdy hojně diskutovanou Entropu Davida Černého. Ta se na konci dubna bude ale přesouvat a Centrum DOX našlo adekvátní expozici, která bude hlavním lákavým prvkem pestrého programu galerie. Devizu výstavy JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU představuje nejen koncepce, ale i náplň. Můžete zde vidět opravdu hmatatelné stopy tvorby, nikoli jen díla zaznamenaná na audiovizuálních médiích, jak se někdy u retrospektivních výstav přihodí.
 

Těmi vzácnými kousky pak v první řadě myslíme makety projektů. Modely vytvořené v Kaplického firmě Future Systems nám nabízejí příležitost prohlédnout si miniatury mediálního centra na kriketovém hřišti v Londýně, Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích nebo mrakodrapu Green Bird též vytvořenou pro Londýn a nechybí zde ani prototyp elektricky poháněného automobilu.

 

Další sféra designu, kam Kaplický přispěl svým rukopisem, je oblast gastronomie. Příbory, nápojové poháry, jídelní servisy či dekorativní nádoby nalezneme opět v oblých tvarech. Na šedesát objektů, které spatříte, byly speciálně navrženy i stoly, které rovněž mají zakulacené linie.

 

Uskutečněné realizace si prohlédnete na plakátech, které vás doprovázejí celou výstavou. Najdete na nich např. postupy od nákresu ke vzniku objektu, interiéry obchodů, které navrhoval Kaplický, ukázky šperků, kde se architekt rovněž uplatnil výraznou měrou nebo snímky z jeho soukromého a pracovního života.

 

Stěny, které nepokrývají plakáty, pak nabízí projekce vztahující se k životu Jana Kaplického. Série fotografií, které mapují jeho průběh, prezentace děl firmy Future Systems nebo úryvky z Kaplického života zachycené kamerou.


K dotvoření atmosféry autentičnosti a co možná nejtěsnějšího spojení návštěvníka s umělcovou tvorbou pak autoři výstavy přidali dvě ryze osobní věci Kaplického. Výše zmíněné speciální stoly jsou podložené růžovým kobercem, který měl architekt ve svém domově a který firma produkující tento výrobek rovněž speciálně vytvořila pro výstavu. I když se po něm procházíte v botách, cítíte jemnost a měkkost. Druhý artikl pak tvoří bílá kruhová pohovka, na které se Kaplický velmi často nechal zvěčňovat.

 
Pohled na "oblou" instalaci vidíme vlevo, vpravo se pak architektka Eva Jiřičná usadila na bílou pohovku Kaplického. 

Protože početná část veřejnosti vnímá Kaplického skrze budovu a vůbec celou problematiku Národní knihovny, tak jí organizátoři věnovali trošku více prostoru. Diváci zhlédnou nákres, ze kterého se vytvoří 3D model, z nějž se vytvoří odlitek a následně se zpracovává výsledná maketa.

 
Malá knihovnička. Opravdu je zlatá.

Co charakterizuje Kaplického tvorbu? Eva Jiřičná několikrát zdůraznila, že Kaplický neměl v oblibě čáry podle pravítka nebo pravé úhly. Poukazoval na to, že v přírodě přece také není nic tak pravidelného. Jeho stavby proto bývají označovány jako organické, ale Eva Jiřičná poodkryla i jakýsi „pratyp“ Kaplického tvorby. „Na výstavě můžete vidět i projekt, který vznikl asi v šedesátých letech. Byl jeden z prvních Johanových (tak přátelé Kaplickému říkali – pozn. red.) návrhů a má tvar jakéhosi vajíčka. Na něm zjistíte zvláštní věc – ten motiv se opakuje celou výstavou – takže vidíte, že člověk se narodí s určitými představami o tom, jak by měly věci vypadat. A právě toto charakterizuje způsob, jakým Johan tvořil,“ sdělila svůj postřeh architektka.

Součástí vernisáže byla i módní přehlídka kolekce, kterou Kaplický navrhl pro značku LEEDA.

Součást výstavy představují i doprovodné programy, jako např. přednášky se světoznámými architekty (jedná se např. o Zahu Hadid) nebo prodej souvisejících předmětů (např. Kaplického kniha Album).
 
JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU
nyní poprvé v naší zemi představuje skutečně jedinečnou příležitost poznat tvorbu věhlasného architekta, který, ač původem Čech, prožil podstatnou část života v Anglii a o jeho existenci se většina českého národa dozvěděla až v souvislosti s Národní knihovnou. Tato příchuť pak vytvořila i dva tábory – těch, kteří ho najednou obdivovali a těch, kterým se jeho návrh nelíbil. Navnadit jeho příznivce je asi zbytečné, tak zkusíme spíš těm ostatním expozici doporučit z jednoho důvodu: výstava nemá za cíl Kaplického přehnaně oslavovat nebo znovu vyvolat otázku Národní knihovny. Chce nás jen seznámit s jeho tvorbou. Pokud odkryjeme úskalí konkrétního oboru (zde tedy architektury), tak možná daleko více pochopíme jeho smysl. A jestli pak přehodnotíme svůj názor nebo ne, je jen na nás. Kritika, pokud má být konstruktivní, vyžaduje určité znalosti. Důležité je najít si kvalitní zdroje a ty se nám vzhledem k tomu, kolik vzácných objektů a informací výstava nabízí, nyní naskýtají. Proto by byla škoda propásnout tuto šanci. 

JAN KAPLICKÝ – VLASTNÍ CESTOU
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1a, 170 00 Praha 7
DOBA TRVÁNÍ: 16.4. – 2.8.2010

Otevírací hodiny
Po: 10 – 18
Út: zavřeno
St až Pá: 11 – 19
So a Ne: 10 – 18

www.doxprague.org


  
Na vernisáži nemohla chybět Eliška Kaplický a Pavel Bobek, dlouholetý Kaplického kamarád a bývalý spolužák z gymnázia (mimochodem - po ukončení této střední školy se oba hlásili na Fakultu architektury v Dejvicích, ale přijat byl jen Pavel Bobek, Kaplický pak studoval UMPRUM až o 2 roky později), který výstavu doprovodil zpěvem.

 
... a když se objeví možnost, že by někde mohla stát Kaplického Národní knihovna, tak přišel i "Václav Klaus" a jak slíbil, tak učinil (prezident kdysi prohlásil, že bude stavbě bránit i vlastním tělem - pozn. red.). Návštěvníkům pak i královsky pokynul.

Fotografie: Aneta &Simonková


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s