Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 18.3.2019, svátek má Eduard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 500
Publikovaných článků: 12591
Komentářů: 10826


MěřeníNáš spoluautor Klostermann

22.04.2010   Jaromír Komorous   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Správně Standa Polauf Klostermannem. Na celostátním festivalu českých filmů Finále 2010 se v úterý 20.4. dostal na plátno snímek Jana Loučíma Člověk z ráje. Člověkem je zde právě Karel Klostermann, rájem Šumava a její čarokrásná příroda před zhruba stopětadvaceti lety.

Scénárista, kameraman a režisér snímku Honza Loučím je ryzím dokumentaristou pracujícím vesměs s autorským přístupem ke zvolenému tématu. „Aspoň mohu pak nadávat sám sobě,“ říká o svých nízkonákladových počinech. Jeho produkční firma Gemini 99 tak sice ušetří hodně na provozních nákladech, v otázkách tvůrčí invence ale majitele vyždímá maximálně. Dle snímků, jež jsem během let viděl, je třeba říct, že pan majitel a autor vyprodukovaných filmů v jedné osobě to dělá nesmírně rád a na jeho práci je to vidět.

„Na Šumavu jezdíme celý život rádi a námět filmu je tedy logický. Na stopy Karla Klostermanna zde narazíš prakticky na každém kroku, co tobě budu povídat. Nenajdeš člověka, jež by uměl o tomto kraji psát tak krásně a přitom tak prozíravě jako on.“

Ona zmíněná prozíravost není zmíněna náhodou. Autor se ve svém dokumentu zabývá mimo jiné Klostermannovým češstvím v tehdejší česko-německé Šumavě. Ejhle, téma notně aktuální a pro tento kraj asi stálé. Rovněž v pasáži věnované odvěkému škůdci lesů, kůrovci, mě zatrnulo. Klostermann se zmiňuje ve svých textech o nenažranosti a marnotratnosti majitelů lesů a o masívním vyvážení kulatiny za hranice. Zdá se vám to dnes jiné? Co všechno musí má Šumavka snést? Gemini 99 pátrání po archivním materiálu!

Nedílnou součástí filmu je čtený komentář z vybraných spisů Karla Klostermanna. Zhostil se toho s grácií Martin Stránský, herec DJKT v Plzni a dodal mu opravdu důstojný rozměr. Jde o dokument, tak příliš hraných sekvencí nenabízí. Živý Karel Klostermann se ovšem ve filmu prochází, svůj kraj pozoruje a brodí se hlubokým sněhem. Toť Standa Polauf, náš spolupracovník, jinak vedoucí Filmového klubu Esprit v Plzni. Především ale další milovník Šumavky. Poradcem je Vladimír Horpeniak, autor zde před časem představované knihy Zmizelá Šumava z Kašperských Hor. Lze malovat kamerou poetické obrazy? Zdá se, že ano.
Spíš než vyprávěním je film obrazovou básní. O Šumavě, kterou máme rádi, ale je vystavěn výhradně z pečlivě vybraných textů spisovatele Karla Klostermanna.

Zdroj obrázků www.strakonice.cz; www.dokwed.net


26 zmrzlých dětí je známý smutný fakt z Klostermannovy tvorby (z filmu)

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2019 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0577 s