Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 28.11.2021, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13145
Komentářů: 11273


MěřeníKvěten ve znamení fenoménů!

01.05.2010   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když někoho nebo něco označíme za fenomenální, tak většinou reflektujeme něco velkolepého, úžasného a v našich životech zásadního. A v takovém, v pořadí pátém v tomto roce, duchu se bude odehrávat i nadcházející měsíc na Rozhledně.

Pokud zabrousíme trochu do historie, dopátráme se pojmu fenomén v 19. století. Tehdy německý filosof Edmund Husserl nastolil základy fenomenologie, odkazoval se ovšem už na teorie René Descarta a Immanuela Kanta. Fenomény z filosofického hlediska zjednodušeně a stručně můžeme nazvat jako jevy, které se člověku ukazují. My jsme si pojem fenomenální v moderních dějinách zvolili jako označení pro to, co v nás zanechá hluboký prožitek, jediný svého druhu a nějak nás ovlivní. Někdy se pojmem fenomén i plýtvá, protože tento výraz má v sobě zvláštní náboj, který lidé vnímají velmi pozitivně. Proto ty skutečné fenomény prošetří čas. O které se jedná?

Výjimečné osobnosti
Ty, které výrazným způsobem ovlivní oblast, ve které se pohybují. U nás například Karel Gott – ať někdo chce protestovat nebo ne. „Fenomén Gott“ už má své zázemí i v kinematografii, protože takhle se jmenuje dokument Olgy &Spátové o „božském Kájovi“. Proslulost ve světě, přístup k práci a rozvíjení businessu – nelze si nevzpomenout na Tomáše Baťu. A pokud zůstaneme v našich končinách, nelze nezmínit Václava Havla.

Když se vydáme za hranice, tak v dnešní době asi nelze popřít, že většina fenoménů, k nám přichází z Ameriky. Popová veličenstva Madonna a Michael Jackson. Oba dali hudbě, možná přesněji hudebnímu průmyslu, nový rozměr. Královna popu nemá nějak extra výjimečný hlas, ale umí marketingově doprovodit svoji tvorbu tak, že patří neodmyslitelně do hudebních dějin. Král popu s podstatně lepšími hlasovými dispozicemi si také pomohl doprovodnými efekty. Jeho videoklip Thriller představoval ve své době první minipříběh, který doprovázel hudební nahrávku a album samotné pak představuje nejprodávanější disk všech dob. A jestli byl Jackson v něčem fenomenální, více než v hlasovém projevu, tak v tanci.

Lesk showbusinessu snadno vynese na vrchol kdejakou hvězdu, ale fenoménem můžeme označit i baptistického kazatele Martina Luthera Kinga, který v Americe výrazně ovlivnil vnímání lidských práv Afroameričanů. A pokud se někdy odkazovalo na jeho vliv, tak právě ve spojení s prvním prezidentem černošského původu – Barackem Obamou. Obamománii nevyvolala ovšem jen tato skutečnost, ale také šance na změnu. A i když nemáme odstup a díky pomalému běhu politiky, který nedovoluje plnit Obamova předsevzetí tak, jak slíbil, jistě alespoň za předvolební kampaně představoval Obama fenomén. Víceméně „celebritózní“ fenomény nahradíme i jevy, které náš život ovlivňují možná ještě více.

Jste on-line? A mobbuje vás někdo za to, že jste blondýna?
Pokud čtete tento článek, tak se s největší pravděpodobností pohybujete na internetu. Ten představuje fenomén sám o sobě. A co teprve vymoženosti tzv. netu. Komunikační kanály zajišťující interaktivitu - e-mail, skype, chat nebo icq - díky kterým dnes už komunikujeme i s lidmi, ze druhého konce světa nebo těmi, které známe z médií. Diskuse, kde můžeme sami za sebe mluvit k věci (to, že se spousta komentářů stává spíše splaškou z kanálu je jistě další fenomén). A nesmím samozřejmě opomenout sociální sítě jaké představuje v Česku oblíbený „Ksichtovník“ neboli Facebook. Z internetu se pokusíme ještě dostat mezi opravdové živé lidi.

Vztahy mezi nimi také často vytvářejí nové a nové jevy. I když nechci zabrousit hned mezi negativa, tak se musím přiznat, že často na mě někde vypadne nový pojem, že např. tyranizování podřízených nazýváme „bossingem“, kolegy „mobbing“, obtěžování a pronásledování „stalking“ a tak dále. Otázkou je, jestli to tu už nebylo dříve, jen teď, co jsme to pojmenovali, se z toho najednou stal fenomén…
Fenomény se týkají i předsudků. Proč existuje něco jako precedens pro určité typy lidí? Různé národy, povolání a za sebe nesmím zapomenout na „bloncky“ mají už předem daný profil. Asi lidé chtějí být neustále překvapováni (Protože do článků nepatří, zaplaťpánbůh, smajlíci, tak jen písemně naznačuji ten „ksichtík“ s vyplazeným jazykem. Mimochodem, různé zkratky a tyto emotikony - další fenomén!).

Je těch fenoménů dost. Ale který asi nejvíce zasahuje největší počet lidí po velmi dlouhou dobu? Pravděpodobně víra. Jakákoli. Ať už se lidé dříve k něčemu upínali, čemuž dnes říkáme rituály, nebo později, kdy vznikla různá náboženství. Jedná se o určitý jev, který svým způsobem pohltil lidstvo a to ve všech svých podobách. Zase – vracíme se k počátku článku – zjednodušeně předneseno. Ostatně, rozvádět tu nic nebudu, na to si počkejte až v průběhu května.

Foto: Aneta &Simonková (lidé natahují ruce k fenoménu "Obama")


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s