Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníPro šikovné ruce a mysl s fantazií

07.05.2010   Šárka Pažítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hledáte-li nové možnosti jak příjemně strávit pošmourné dny, anebo chcete-li udělat radost druhým i sobě ručně vyrobeným dárkem, nechte se zlákat knihou nakladatelství Metafora Kaligrafie a iluminace. Autorky Janet Mehiganová a Mary Nobleová čtenářům nabízejí především praktický pohled na tato starodávná umění.

Kniha není určena milovníkům historie ani obdivovatelům čínské či japonské kaligrafie. Ani jedno ze zmiňovaných v knize nenaleznete. A je to tak dobře, protože obojí si zaslouží mnohem větší prostor k podrobnějšímu prozkoumání a mnohem trpělivější seznámení.

Kniha je rozdělena do pěti částí. V úvodu autorky čtenáře seznamují s nástroji a materiály, které jsou potřebné k výrobě iluminací i kaligrafického stylu písma. Zároveň se čtenář dozvídá i několik užitečných rad k samotné přípravě: jak má nejlépe vypadat pracovní deska, jaká je nejlepší ochrana před kaňkami a další užitečné pomůcky. V následujících kapitolách se již autorky věnují kaligrafii a iluminaci a jejich rozličným stylům. Na příkladech ukazují rozvržení osnovy, výběr barev, rozvržení textury a pro inspiraci připojují ukázky z tvorby zdobeného pozadí atd.

V třetí kapitole rozebírají typy kaligrafického písma od tradičního gotického až po moderní ozdobnou italiku, přičemž na levé straně knihy vždy uvedou abecedu písmen a u některých stylů také základní číselnou řadu. U písmen i číslic je vždy graficky znázorněn směr jednotlivých tahů perem či štětcem. Na pravé straně jsou pak vybraná písmena ve třech bodech podrobněji vysvětlena i s fotografiemi naznačujícími postup. Ve čtvrté kapitole se autorky věnují iluminaci. Nejprve detalněji za pomoci fotografií a popisků ukazují, jak vzniká návrh iluminovaného písmena. V této části se také věnují různým postupům a technikám zlacení písma, materiálům a nástrojům, které jsou k tomuto účelu určeny. Teprve pak přecházejí ke konkrétním stylům. Z daného stylu vyberou vždy jedno písmeno, které se snaží v postupném návodu vykreslit tak, aby byl čtenář schopen si jej vytvořit sám. Na druhé dvojstránce pak nabízejí čtenáři inspirující pohled na další písmena, u kterých nechybí popisky, např. podle jaké předlohy byla odvozena atd. Nechybí ani skromná část věnovaná bordurám. V poměrně široké páté části nazvané Galerie se čtenář může nechat inspirovat profesionálním ztvárněním iluminací a kaligrafického umění (experimenty s tvary, barvami, materiály a motivy).

Knihu doprovázejí kvalitní fotografie, které usnadňují orientaci čtenáře v složitém světě umění kaligrafie a iluminace. Mnohdy jsou mnohem účinějším a důležitějším činitelem než samotné popisky a vysvětlivky autorek. Kniha je nabitá styly, nápady a možnostmi, jak kaligrafii i iluminaci využít prakticky (pozvánky na svatby, gratulace k narozeninám, básně, obrázky, abstrakce, atd.), nicméně její rychlé tempo a snaha po ukázání co možná nejširšho záběru obou stylů na menší ploše odkazují zvídavé čtenáře k další literatuře.

Knihu lze vnímat jako zdařilou základní příručku pro zdatnější a umělecky založené čtenáře, kteří touží především po praktickém seznámení. Koneckonců kniha se také nachází v sekci Pro šikovné ruce.

Janet Mehiganová a Mary Nobleová: Kaligrafie a iluminace
Vydalo nakladatelství Metafora, Praha roku 2010
Obálka
www.academiaknihy.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.037 s