Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 15.7.2020, svátek má Jindřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12915
Komentářů: 11144


MěřeníHloupá blondýna

05.05.2010   Julie Kolocová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovník spisovné češtiny nám vysvětluje, že předsudek je předem učiněný nebo tradovaný pochybný závěr, popřípadě zaujatý ustálený názor. V takovémto vyznění asi nemá cenu jít hlavou proti zdi a lépe je obejít své okolí a dojít klidu tam, kde tyto fenomény nevládnou. Ale kam potom dojdeme? Lze najít vůbec na téhle planetě nějaké takové místo?

Jsem prý žena velkých změn. Říkalo se o mně v určitých souvislostech. Asi je to pravda, co se zevnějšku týká, tak vlastně určitě. V experimentování s délkou, střihem, popřípadě barvou vlasů jsem si vždy libovala a jakmile se mi zastesklo po novém pocitu, zatmělo se mi před očima a nápad se realizoval.

A tak jsem jednoho dne z přelivu černé dámy stanula uprostřed našeho malého náměstíčka jako blondýna. Netrpělivě jsem vyhlížela kdejakého známého s první reakcí, asi jako malá holčička, která jde poprvé do školy. Ale očekávaná reakce se nedostavila. Na mé přátelské vybídnutí širokým úsměvem reagovali přátelé ženského pohlaví méně nežli shovívavě, v případě mužských protějšků potom naopak až vyzývavě. Jaké bylo jejich překvapení, když jsem promluvila! Údiv nad tím, kdo se skrývá pod světlou hřívou, nebral konce. Dodnes si občas vychutnávám hřejivý pocit anonymity na malém městě. A právě v tu chvíli mne napadlo, jak se asi na mě budou všichni ti známí, a hlavně neznámí koukat. Kdy se v očích někoho z nich objeví pobavené – co chcete, vždyť je to blondýna? Pomalu se to pro mne stávalo napínavým příběhem. Svět se stal jevištěm, na němž stojí lidičky jako herci a uprostřed toho netrpělivě vyčkávající blondýna. Ale v každém divadle se pro gradaci musí dospět ke konfliktu. A ejhle, on se vůbec nedostavoval. Kolik vtipů na téma „je hloupá jako…“ jsem ve své mimoblonďaté existenci vyslechla při hovorech se známými a najednou utrum, nic. Pohledy mužů ani v náznaku neukazovaly pohrdání nad mdlým rozumem. Naopak. Mám spíše opačný pocit. Oči mužů teď jiskří, gentlemanství dávných zašlých časů se probouzí a já se cítím jako hýčkaná žena. Že by právě takhle vypadal projev hlouposti, na který jsem čekala? Popravdě dnešní svět se tak chová. Žena musí být samostatná, nepotřebuje něčí pomoc, proboha, a zejména ne pomoc od muže. A líbit se? No, především sama sobě.

Co zbývá dodat? Poněkud nelichotivě, že podle těchto nových názorů se bude žena za chvíli i sama uspokojovat, oplodňovat, vždyť na co by potřebovala muže.

Ale zpátky k původnímu. Odkud se tedy vzal předsudek o hlouposti ukryté ve zlatých vlasech? Není to totiž novum moderní civilizace související s pokročením chemie, kdy si odbarvuje vlasy k tomuto odstínu kdejaká diva vnadných proporcí. Nelze si říci, tady příroda přidala, tady zase musela ubrat. Vysvětlení je prostší, nežli byste čekali. V dobách téměř neexistující migrace byly ženy s barvou těchto vlasů u nás velikou výjimkou. Patřily většinou původem hodně daleko a tak, jak byly jiné jejich zvyky, byla jiná i jejich řeč. Naši předci měli pro lidi mluvící jiným jazykem úžasné pojmenování - němí. Němí, protože nemluvili stejným jazykem. Nemluvili, ale ani nerozuměli. Byli tedy hloupí (nazývali to však jiným výrazem, ale o tom snad někdy jindy). A už jsme doma. I takovýmhle způsobem vznikají předsudky.
No a já? Já budu raději dál ta blondýna.
foto: autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0724 s