Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 30.6.2022, svátek má Šárka 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11309


MěřeníMesiáš

24.05.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Po prvním titulu Marie z Magdaly a ženy v životě Ježíše přichází nakladatelství ONYX v letošním roce s neméně lákavou nabídkou. Česká autorka píšící pod pseudonymem Rosa de Sar navazuje na předchozí téma, přesně jak slíbila, knihou Mesiáš.

Otevírá se před námi téměř tři sta stran poutavého čtení z prostředí, jež ovlivnilo a ještě bude ovlivňovat život milionů lidí. A pramálo záleží na tom, jestli jsme z okruhu věřících, jestli žijeme v Evropě či jiném kontinentu. Fenomén křesťanství je tady několik tisíciletí a jeho kořeny vyvěrají z dob ještě starších. A ty jsou dobami života lidí, lidí s předsudky i bez nich, vinných i nevinných, propojených bytostně tím, co obyčejně nazýváme žitím.

V ucelených kapitolách, které jsou přehledně obsahově propojeny, se vydáme po stopách dávných civilizací, se kterými jsme všichni silně provázáni. V dnešní době tzv. racionálního žití, k neprospěchu většiny bohužel nevědomě, autorka nezapře od samého počátku snahu v boji právě proti tomu. Dobře znalá stylu vnímání současného čtenáře používá ve své knize všech prvků tak, aby i racionálno muselo poklonit svou tvář.

Oproti první knize (viz úvodník) postoupila o stupínek výše nejen ve stylu psaní. Obsahově sofistikovanější text je zvládnut i stylisticky čistěji, uspokojí tak i náročnějšího čtenáře a těm méně náročným přiblíží čitelněji obsah. Největším přínosem je, podle mne, uvádění méně známých písemností a dalších uměleckých památek zejména Egypta, Sýrie a Evropy. Sama většinu míst navštívila a díky tomu vzniklo nadmíru působivé provázání minulosti se současností. Z tohoto pohledu si cením desáté kapitoly Neznámá evangelia a jedenácté s názvem Janovo evangelium. Zcela prokazatelně v nich ukazuje důležitost pokračovatelek – učednic Ježíše jako zakladatelek janovských křesťanských obcí. Tedy žen, jimž je až doposud oficiální církví podíl na šíření a rozvoji křesťanského učení odmítán.

Snad každého čtenáře zaujme živost poslední kapitoly Kroniky a Ježíšova korespondence. Moci si přečíst slova plná vyznání Ježíši, zapsaná rukou krále Abgara, je doslova lahůdkou správně ponechanou na závěr. Mistr kuchař zná dobře tajemství čtenářské kuchyně.

Co napsat na závěr? Určitě to, že potkat se s takovouto knihou je vskutku zážitek. A to nám autorka slibuje další titul Karel IV. a dynastie Ježíšova.
Je tedy vskutku jenom dobře, že se máme na co těšit!

Rosa de Sar: Mesiáš
Vydalo nakladatelství ONYX v roce 2010
obálka www.onyx.cz


foto přebal knlhy


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0377 s