Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníRabuji, rabuješ, rabujeme

03.03.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slovenská vláda by si zasloužila medaili za to, jakou progresivní sociální politiku nastolila. Zatímco my v Čechách tápeme v jakési pseudokomunistické sociální struktuře, naši sousedé dali jasně najevo, že peníze od státu si zaslouží jen ti, kteří něco chtějí dělat a něco vytvářet a tak razantně ubrali ze sociálních dávek a nabídli všem, kteří budou aktivně hledat práci, či pomáhat v nějaké nadaci a podílet se na veřejnoprospěšných činnostech, tzv. aktivační příspěvek, díky němuž se dostanou na stejnou úroveň dávek jako před reformou.

To byla ale voda na mlýn východoslovenských Romů. Ti už zapomněli, co je to pracovat, nebo se to nikdy nenaučili a tak vyrazili do boje a ne do boje ledajakého. V rámci bitky za spravedlnost okradli své spoluobčany bílé pleti, jež si na chleba vezdejší musí vydělat prací. Tisk tyto výpady nazval rabováním a tak nějak padly hranice morálky, kterou šli se zbraní ruce hájit policisté a vojáci. Nicméně vývoj situace ukazuje, že budou snad romské matky zlodějky puštěny na svobodu a řada viníků zůstane nepotrestána.

Zajímavé také je, že zatímco Romové do televizních kamer křičeli, že jejich děti nemají, co jíst, kradli především cigarety a alkohol. Mám se tedy domnívat, že Romové dětem vaří rumový vývar z cigaret? Dalším argumentem Romů bylo, že nemají práci a nikdo jim ji nechce dát. Na Slovensku stejně jako v Čechách existuje řada nadací a sdružení věnujících problematice romské menšiny, proč Romové nejdou tedy do těchto neziskových organizací pomoci, vždyť by dostali onen aktivační příspěvek a tím pádem by dosáhli stejných peněz jako dříve, nebo proč se Romové nedohodnou ze starosty obcí a nejdou udržovat veřejnou zeleň, čistotu chodníků a silnic? Nemyslím si, že by jim kdokoliv v podobných aktivitách bránil. Bohužel někteří Romové si zvykli dostat vše zadarmo a tak se jim těžko zvyká na to, že když něco od společnosti žádají, měli by do ní na oplátku něčím přispět.

Možná to vyzní podivně, ale největší chyba byla asi zákaz kočování, čímž Romové přišli o tradiční způsob života. Přitom na světě se i dnes nachází řada kočujících národů, které neopouští svůj životní styl po staletí. Přesadili jsme Romy ze svobodného prostředí do panelových domů a začali jim přikazovat a učit je, jak žít.

Ovšem stalo se a jak se ukázalo a stále ukazuje, najdou se přímo skupiny Romů, jenž se dodnes nezadaptovaly a mají problémy dokonce své děti posílat i do školy. Co s takovými lidmi a rodiči, své zvyky přenesou na děti a ty na svoje děti a tak tu bude stále existovat nepřizpůsobitelná menšina.

Na slovenské vládě mě mrzí jedna věc a to, že si svou reformu nedokáží obhájit a v mnoha případech Romům ustupují, místo toho, aby jim jasně zopakovali, že dokud se nezapojí do společensko-pracovního života, nemohou čekat žádnou pomoc od nikoho. Prostě jako by se Romů báli.

Nelze ale házet všechny Romy do jednoho pytle, určitá část Romů chodí do práce a žije stejně jako většina jejich bílých spoluobčanů. Pochopitelně chování rabujících Romů pak vrhá špatné světlo na celou menšinu a je pro zbylé a slušné Romy přítěží a špatnou vizitkou. Nelze se pak divit, že některé firmy následně odmítají Romy zaměstnat. Je to tak trochu začarovaný kruh.

Moc bych si přála, aby naše vláda vyvodila z událostí na Slovensku nějaké důsledky a přijala taková opatření, pomocí nichž efektivně vyřeší systém sociálních dávek podobně jako u našich sousedů. Jak ale pozoruji vládu pod taktovkou premiéra Špidly, začne tuto věc řešit tzv. „za pět minut dvanáct“, nebo až už bude vyloženě pozdě. Romů, kteří chtějí pracovat, se bát nemusíme, ale měli bychom být na pozoru před těmi, jenž chtějí jen zneužívat náš dosti liberální sociální systém.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Matt69 - 3.3.2004 - 1:05

Pár poznámek
1. Podle všech indicií zrovna ti Romové, co žijí ve Slovenských osadách, nepatří ke kočovným Romům. Jinak ale jejich kulturní "vyspělost" a schopnost vytvořit si aspoň trochu snesitelné životní prostředí, je až zarážejícím způsobem mizivá. Byl jsem např. šokován tím, že v některých slovenských osadách si Romové kupř. dodnes za XXX desetiletí, co jsou v nich usazeni, nebyli schopni vyhloubit ani jednu studnu, takže vodu dovážejí kupř. z 10 km daleké vesnice.
Co však považuji za mimořádnou ukázku způsobu myšlení lidí zkorumpovanými pečovatelským socialistickým a "sociálním" státem, jsou stížnosti Romů typu "za komunistů tu aspoň bylo JZD, které nám dávalo práci"-- to lze sotva vykládat jinak, než že se domnívají, že mají jakési nezadatelné, přirozené právo na to, aby v okruhu 5- 10 km od jejich osady EXISTOVALO JZD (jakkoli třeba ztrátové), které jim zaručí výdělek.

2. Co se týče slovenské vlády, tak já považuji za dost velký amatérismus, že s něčím takovým evidentně nepočítala -- jakkoli v principu s podobnými sociálními reformami souhlasím, takto to podcenit, to se mi zdá nehorázné.

3. Fascinují mě reakce některých sociologů a novinářů. Jakási slovenská socioložka Jurášková se např. na stránkách MfD nechala slyšet, že snižování sociálních dávek Romům bylo chybou, neboť jsou prý "specifickou menšinou vyžadující specifický přístup". Osobně mi bylo záhadou, jak tato slova Juráškové interpretovat-- zajímalo by mě, zda se kvůli "specifické menšině vyžadující specifický přístup" tedy sociální dávky měly VŠEM ponechat v dosavadní výši, anebo se snad měly sice snížit, ale nikoli této "specifické menšině"?
Další její recept je rovněž pozoruhodný: "Nyní zbývá jediné řešení: pozitivní diskriminace."-- čím mínila prý přednostní přijímání Romů na SŠ a VŠ. Zde tedy nechci být příliš rýpavý, ale nechápu, jak toto může Romům pomoci, když drtivá většina má problémy řádně dokončit i ZŠ, natož aby pomýšleli na studium SŠ, či-- nedej bože-- dokonce na VŠ.

Já opravdu netuším, jak lze Romy integrovat do společnosti, každopádně je však třeba říci, že již nyní náš stát, jakož i různé grantové agentury věnují na romské projekty (resp. projekty týkající se Romů) poměrně slušné finanční prostředky (efektivita a promyšlenost těchto projektů je ovšem přinejmenším sporná), nemluvě již o tom, kolik taková typická romská rodině se 4- 5 nezletilými dětmi získá od státu na sociálních dávkách.

Je např. asi jasné, že stát sotva může plnohodnotně (nebo třeba jen "čtvrtinohodnotně") nahradit výchovnou péči rodičů o dítě. A pokud se většina romských rodin o vzdělání a školní prospěch svých dětí příliš nezajímají a víceméně jim např. v učení ani nejsou s to pomoci, tak i kdyby nebyly romské děti rutinně přeřazovány do zvláštních škol, stejně by v porovnání se svými vrstevníky, kteří v tomto směru mají lepší rodinné prostředí, vesměs silně pokulhávaly.

Fakt teda nevím, co s tím...

Od: Milan - 3.3.2004 - 10:02

Poznámka
S obsahem článku se stotožňuji, ale nepoužívejte prosím o obraty jako: Romové a jejich bílí spoluobčané, spoluobčané bílé pleti apod. Jsme Češi,nebo Slováci. Taky nepíšete o Cikánech jako o spoluobčanech černé pleti.

Od: Martina - 3.3.2004 - 12:24

Milane děkuji
máte pravdu, že to zní divně, příště se toho vyvaruji.

Od: Jiří Kočí - 3.3.2004 - 14:41

Kradu, krade, kradeš, kradou,
kdo by nechtěl vilu se zahradou.

Od: Monika - 3.3.2004 - 17:05

Pěkně zaujatej článek. Článek Markéty Karešové se mi líbil víc, je na rozdíl od tebe nad věcí¨. Nemá snad novinář zprostředkovávat a přinejlepším jen kometovat? Ty navádíš k rasové nesnášenlivosti. Žádná kultury projevu!!!
Jo a proč vlastně píšete na jedný stránce dva články o stejným tématu? To nemáte dost materiálu????!!

Od: Pavel - 3.3.2004 - 21:43

S pisatelkou plnně souhlasím a myslím,že není třeba v tomto článku vidět rasismus,nebo snad navádění k němu.Článek jen ukazuje na to,kdo jsou to romové a na problémy s nimi spojené.Pisatelka zde nepíše o tom,že by někomu vadila jejich barva pleti,nebo původ.

Od: Michal - 31.3.2008 - 16:29

romové = problémy
bydlím ve městě kde žijí romové poměrně ve velkém množství, dokonce jsem s jedním vyrůstal a zdravíme se pořád ale jinak většina 90% jsou tací... cestou ze školy jdou dva romové a jeden na mě dělá ramena když je vedle něj silnější, dobil bych je oba ale pak bych byl zase rasista já, taky nemám rád rasismus ale řekl bych že si ho romové dělají sami

Od: Gjs - 31.3.2008 - 16:31

s článkem souhlasím
A není vůbec s rasistickým nádechem, to spíš romové sou rasisti, a kdo si to nemyslí asi mezi nima nežije.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0442 s