Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 4.7.2020, svátek má Prokop 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11142


MěřeníMistr POE

01.06.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svět stínů, hrůzy a tajemství. Právě do něj vede kniha V mistrově stínu. Kdo se po cestách vydal? Velikáni vládnoucí perem. A správně tušíte, že ze stínu občas vystoupili. Překlad vydalo letos nakladatelství XYZ, editorem je Michael Connelly, v původním vydání v roce 2009 nakladatelství William Morrow. Žhavá novinka!

Opět se můžeme setkat s poetickými překlady V. Nezvala, J. Vrchlického, ale i T. Pekárka, J. Schwarze a L. Šenkyříka. Každý přistoupil k Poeově tvorbě svébytným způsobem a dodal mu tak osobitý ráz. Například Havran v překladu J. Vrchlického dosahuje opravdového vrcholu. Jak suše a břitce vyznívají pozdější pokusy jiných překladatelů. A asi navždy bude i díky němu znít Na to havran: „Nikdy víc?“ Havran, ne moderní biologizující označení krkavec. Děkujeme, páni vědci, nechceme!

Dávní mistři odvedli svou práci a nyní přicházejí ti současní, aby nepřekládali pouze texty Poea, ale i jeho „učedníků“. V uváděném titulu je jich rovnou dvacet. Dvacet hostů, kteří možná se skleničkou dobrého moku píší své zamyšlení o mistrovi a vybraných šestnácti textech z jeho tvorby. K tomuto počinu je sezvala Mystery Writers of America (MWA), a tak se společně s nimi můžeme poklonit mistrově památce. Všichni patří k úspěšným tvůrcům detektivního a hororového žánru a jsou držiteli prestižního ocenění Edgar udělovaného MWA nejlepším autorům v oblasti detektivní literatury, televizní, filmové a divadelní tvorby. Stačí uvést taková jména jako S. King, S. Graftonová, E. Hoch a další.
 
Pojďme se například podívat, jak vidí svého učitele T.J. Parker. Naučily mě toto: V lidském nitru je temnota. Ta temnota mívá své následky, tyto následky se na nás v našem životě zřítí… stále ty povídky čtu. Stále je miluji a ony mne stále znepokojují a některé z nich jsou stále moc těžké na mou už dávno nikoli mladou hlavu…

Často jsem přemýšlela při čtení románu Kosti J. Burkeové, kde se v ženě berou emoce, které z řádků doslova čiší až bolestně. Díky jejímu vyznání V mistrově stínu už tuším. Kdybych v deseti letech četla, tak jako ona, Zrádné srdce, nejenže bych byla vyděšená až na půdu, jak autorka vypráví, ale…
 
Na závěr bych chtěla podotknout, že se v poslední době na knižních pultech doslova vyrojily tituly vztahující se k Poeově dvoustému výročí narození od nových překladů, více či méně zdařilých, až po sebrané povídky těch nejstarších s novým ilustračním doprovodem. Mezi těmi všemi je novinka nakladatelství XYZ přímo pokladem jak jazykovou čistotou, grafickou úpravou, tak zejména obsahem. Rozhodně šťastná ruka ve výběru pro všechny Poeovy příznivce! I sám mistr by byl spokojen.

Lawrence Block, Jeffery Deaver, Nelson Demille, Sue Graftonová, Stephen King, S.J. Rozanová a další autoři uvádějí
povídky Edgara Allana Poea
V mistrově stínu
Editor Michael Connelly
nakladatelství XYZ, Praha 2010
www.xyz-knihy.cz

(foto www.xyz-knihy)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0648 s