Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak se rozhodujeme?

11.06.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Další novinka z produkce nakladatelství Dokořán. Americký spisovatel, známý spíše v odborném světě, Johan Lehrer je dlouholetým spolupracovníkem laureáta Nobelovy ceny Erica Kandela v oblasti neurologie. Za své si předsevzal  popularizovat vědu. V knize Jak se rozhodujeme? nám chce ukázat, jak funguje metoda rozhodování, zda se řídíme instinktem nebo racionální analýzou a jakou úlohu v  rozhodování hrají emoce.

Vzhledem k renomé autora můžeme očekávat opravdu netradiční pohled a využití výsledků nejnovějších výzkumů současné psychologie.

Co se odehrává v našem mozku při volbě jednání
, jak se zachovat? Z hlediska mozku je předěl mezi dobrým a špatným rozhodnutím neznatelný. Tato kniha je právě o téhle hranici. Již od éry starověkých filozofů se předpokládalo, že lidé jsou racionální bytosti, rozvážní, logičtí. Jak autor tvrdí - s předpokladem racionálního chování je jediný problém: je mylný. Nemá co dělat s tím, jak mozek funguje. Ukazuje se, že nejsme konstruováni jako racionální bytosti. Naše mysl je tvořena sítí skládající se z různých oblastí, z nichž je řada ovlivňována našimi emocemi. Kdykoli se tedy rozhodujeme, jednáme pod jejich nevysvětlitelným vlivem, což ovšem neznamená, že naše chování je iracionální. Jenom je  teď už jisté, že pouze racio nám správnou volbu neumožní.

Složitý svět, složitý mozek. Občas musíme pečlivě analyzovat, občas musíme dát na to, co nám radí naše city. Tajemství úspěšnosti tkví v užití obojího. Tohle vše se dozvíme hned v prvních dvaceti stránkách úvodu. Je třeba číst vůbec dál? Slova autora dávají jednoznačnou odpověď. Naše mysl je obklopena mnoha mýty - jako je zdání naprosté racionality - ale ve skutečnosti je to jen biologický stroj včetně všech omezení a nedokonalostí, jaké stroje mívají. Ale vědět, jak stroj funguje, co mu pomáhá, je užitečné, protože víme, jak ho nejlépe využít.“

Takže vstupme dál. První kapitola a hned muž po operaci mozku. Po ní i nadále nadmíru vysoké IQ, ale zasaženo bylo centrum emočního systému. Kde sídlí? Tzv. orbitofrontální kortex je ukrytý přímo za očima pod předním lalokem. Dojde-li k poškození, stane se člověk „cizincem“ bez schopnosti rozhodovat se i v nejběžnějších každodenních otázkách.

Zdá-li se někomu, že je kniha více odbornou nežli popularizující, musím hned dodat nikoli. Všechny uvedené skutečnosti autor vysvětluje na praktických příkladech, svěžím jazykem, místy humorně, jindy naopak. Přesně tak, jak to v životě je. Čtenář ocení i podrobný rejstřík a členění do kapitol s výmluvnými názvy jako např. Rozum v akci apod.

Takže čtěte. A ještě jedno doporučení - hlídejte si dobře svůj orbitofrontální kortex!

Johan Lehrer: Jak se rozhodujeme? 
Dokořán, 2010, první vydání v českém jazyce
(foto www.dokoran.cz)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0297 s