Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníNejmilejší ZOO je malá jako dlaň

25.06.2010   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zvykli jsme si na obrovské zooparky, v nichž najdeme stovky druhů zvířat. V České republice jich tím pádem funguje relativně málo, zatímco v zahraničí, stačí se projet Německem, existuje spousta drobnějších zahrad, které těší návštěvníky stejně jako jejich mnohem větší sestry. Oba typy zařízení pak plní beze zbytku svůj účel a zůstávají, v rámci turistických cílů, trvalým lákadlem.

Naštěstí i u nás se najdou nadšenci, kteří se rozhodli takřka z ničeho vybudovat místo, kde by se zvířatům dobře dařilo k potěše všech příchozích. Za první vlaštovku lze považovat ZOO Chleby na Nymbursku.


Zpráva o tom, že i na Kladensku vzniká malý zoopark, pak určitě nadchla nejen příznivce podobných podniků. V malé obci Zájezd nedaleko Kladna se podařilo v květnu tohoto roku otevřít velmi půvabnou zahradu. Na první pohled lze ocenit její čistotu a útulnost, což se zakladatelům podařilo vykouzlit na nevelké ploše, kde by asi většina místních raději pěstovala zeleninu či pásla dobytek. Ano, podobná věc se nemůže zrodit v hlavě přízemního člověka, ale naopak v hlavě nadšeného zoologa. Pochopitelně omezené možnosti pak předem limitují výběr chovaných druhů.


Tudíž se setkáte se třemi druhy lemurů - vari, kata a hnědým. Zvláště lemuři kata jsou tahákem pro děti, kterým se líbí jejich pruhované ocásky a s oblibou pozorují také mláďata při hře.

K dalším vděčným živočichům určitě patří drápkaté opičky tamarín žlutoruký a bělohubý. Strkat prsty do klece se však nedoporučuje. Navzdory velikosti dokáží pěkně pokousat. Navíc tamarín bělohubý má pověst vzteklouna. O čemž jsem se přesvědčila. Nadával a cenil své drobné zoubky.


Podobně nevděčně se k naší přítomnosti stavěla i káňata Harrisova, která se i v Čechách využívají v sokolnictví. Přívětivější tvář nastavila pruhovaná prasátka v blaženém očekávání chutné krmě. Rozrývala čumáčky bláto a rochnila se v něm.

Zástupce jelenovitých muntžak se skrýval pod stříškou, jeho družka se na nás přišla podívat. Skunk setrval pro jistotu v boudě. A obrovský chameleon se líně plazil po skle.


Austrálii zde reprezentují klokani parma. Měli jsme štěstí, klokaní mládě opustilo maminčin vak a očichávalo své okolí. Dokonalá kopie rodičů, i když v miniaturní verzi.
Kočkovité šelmy představují karakalové. Do valčíkového rytmu si želvy žvýkají pampeliškové listy. Opodál kdosi řeže dřevo. Běžný rámus sobotního venkovského odpoledne. Jen žádný pes neštěká. A tak se můžete projít po zahradě třeba pětkrát a seznámit se s jejími obyvateli.

Podtrženo sečteno. Osvěžující oáza klidu se závanem exotiky na kraji obyčejné české vesnice, kde si lišky dávají dobrou noc. Budovaná s láskou a péčí.

Zdroj fotografií: zoopark-zajezd.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0757 s