Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníMDŽ není oslavou ženy

08.03.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dnes je den, kdy se navrátilo do kalendáře MDŽ. Naivně jsem doufala, že tento „svátek“ nebude nikomu chybět a většina lidí jej odmávne rukou. K mému zděšení jsem ale zjistila, že mnohý Čech jej postrádal a že skutečně řada lidí nakoupí pugéty a bude slavit.

Jedním, kdo se tzv.“ chytil“ na MDŽ je televize NOVA, která v sobotu odvysílala estrádu po vzoru těch, které se objevovaly na obrazovce před rokem 1989. Poté, co jsem si přečetla v programu informaci o této novácké show, jsem zalistovala regionálním tiskem a našla inzerát chytré a přizpůsobivé podnikatelky, která vyzývala ženy, ať si k svátku dopřejí solárium v jejím salónu. Přiznám se, že mě udivilo, jak pružně dokáží Češi reagovat na návrat starých časů a napadlo mě, zda by dokázali tak pružně reagovat i na jiné společenské změny v duchu „starých komunistických tradic“.

V jakési nedělení politické debatě podnikli průzkum diváků, kolik z nich souhlasí a nesouhlasí s tím, aby se KSČM podílela na vládě. Kupodivu většina souhlasila. Nevím, jestli to ovlivnil předvečer MDŽ a nebo věří tomu, že KSČM je moderní strana, která nemá s bývalou KSČ nic společného. Ostatně Čech se dá celkem snadno opít rohlíkem. A proto poté, co se mu razantně sáhne do kapsy, dá se mu MDŽ, aby se alespoň mohl radovat.

Tož se zas opijí chlapci naši čeští i moravští a přinesou svým manželkám rudé karafiáty. Kája Gottů zamáčkne slzu dojetím se vzpomínkou, jak pěl kovaným soudružkám k jejich svátku.

Jsem žena, ale MDŽ nepovažuji za oslavu úcty k ženě, ale k jejímu výsměchu. A proto doufám, že nikoho nenapadne, aby mi k MDŽ přál, natož nosil květinu. Máme opravdu dost jiných a hezčích dní, kdy si my ženy květiny zasloužíme.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Zdeněk Pilný - 8.3.2004 - 4:34

MDŽ není jen výsměch ženám,
ale i všem mužům, kteří dokáží pochopit zrůdnost tohoto "nového" svátku. Bohužel jich asi mnoho nebude, zřejmě proto, že nám vláda ČSSD sahá opravdu hluboko do kapsy a mnozí podnikatelé se na tom svátku, alespoň trochu finančně vyhojí. Skoro nikdo si neuvědomuje to, že se nám opravdu soudruzi z KSČM zatím potichu vysmívají a že se připravují na to, jak nám to všem po příštích volbách spočítají.

Od: Filip - 8.3.2004 - 9:08

Mě je špatně
Je to prostě další z malých krůčků, jak legalizovat, nebo přinejmenším bagatelizovat předlistopadové dění. Kousek po kousku se hranice , která se po r. 89 jakžtakž stanovila, posouvá, čímž se dává prostor pro přítomnost komunistů v každé rovině společnosti. Každým takovým to mikrokrůčkem padne jedno minitabu, které sice bylo na začátku 90 let považováno za minulost, ale dnes již si národ zvyká i na to co mu dříve nahánělo „husákovu“ kůži. Žádný z těchto drobných tahů rudých sfér nebyl takovým zásahem, aby lidé zacinkali klíčem komunistům jednou provždy, ale v souhrnu jsme už téměř smířeni s tím, že tu budou navždy, tak proč je nepustit do i vlády. Že pane Škromach!!!

Od: Martina - 8.3.2004 - 11:08

No pánové mně je špatně taky, jenomže s tím nic neuděláme. Prostě zřejmě levicové komunistické síly jsou čím dál mocnější, nebo se vrací k tomu, kde skončily.

Od: Kid. - 8.3.2004 - 11:47

Víš z čeho pochází svátak MDŽ? Podle mě to je úcta k ženám. O politice se bavit nebudu, ale mám jiný názor. Česi nejsou tak hloupej národ jak si myslíš.

Od: weyr - 8.3.2004 - 12:06

bolševický hnuss
je to ostudné, ale co to vlastně je? Pouhý název v civilním kalendáři (v církevních není, naštěstí), pouhý shluk písmen v nějakém zákoně...Nova ať se třeba postaví na hlavu, v ní už nic nepřekvapí. Stát ale dnes už nikoho nemá sílu do odporného chlastosvátku MDŽ nutit...Ignorujme to co nejokázaleji. Žádný slušný člověk přece nejslaví bolševické svátky.

Od: Zdeněk Pilný - 8.3.2004 - 13:13

to weyr: pouhý shluk písmen v zákoně??!! takových "pouhých" maličkostí bude přibývat postupně to už nebudou maličkosti
to Kid.: z úcty k ženám se na MDŽ opiju jako prase??!! češi nejsou hloupý národ, "jen" národ ignorantů a čekatelů na to, jak všechno dopadne (a nejraději pod vedením KSČM, jak napovídají volební preference)

Od: helena - 8.3.2004 - 13:26

a kdo vás nutí
ožrat se jako prase nebo vůbec něco slavit? MDŽ je připomínkou boje žen za rovnoprávnost a že by bylo úpně dobojováno bych tedy neřekla. jen ten výraz boj se mi moc nelíbí. Je zajímavé na kolika servrech se dnes rozčilují pamětníci pijatyk. Kde jste to zažívali, je 15 let po totáči, že si to tak živě pamatujete?

Od: Shaylen - 8.3.2004 - 16:38

Mezinárodní den žen
Jelikož bydlím v zahraničí, nma jednom nejmenovaném ostrově, byla jsem včera poučena, že den žen osmého března není žádný komunistický svátek,....lidé ho tu slaví se vší úctou a dávají se ženám květiny a žena je zvána na večeře a jsou tu různé akce...náhodou je to příjemné a krásné.
Muži jsou dnes prostě velmi milí k ženám ...:)

Od: Shaylen - 8.3.2004 - 16:44

MDŽ
A kdo si spojuje den žen stále s bývalou politikou, měl by si uvědomit, že jméno, žena, květina, láska se s ní neslučuje

Od: Matt69 - 8.3.2004 - 19:41

Hm, mě zejména pobavil program oslavc MDŽ organizovaných v Brně Gender Centrem Masarykovy univerzity:

"Účastnice a účastníky brněnské oslavy MDŽ čeká několik originálních příspěvků. Menstruační pantomimické divadlo Lenoch a Spáč uvede premiéru pohádky O Červené karkulce. „Inspirovala nás výstava Tento měsíc menstruuji. Loutky jsme vyrobili z tampónů a vložek, jako předlohu použili genderově senzitivní přepis pohádky O Červené karkulce a ozvláštnili ho tím, že Karkulka dostane cestou k babičce svou první menstruaci,“ uvedl jeden z autorů Miloslav Samek. Nevšední rekvizity si pro své představení zvolila také studentka herectví brněnské JAMU Lenka Košťáková, která zahraje pohádku O neposlušných kůzlátkách svými vlastními PRSY."

http://zpravodajstvi.ecn.cz/index.stm?x=167469
------------------------

Hm, oslavy MDŽ tím dostávají opravdu svérázné dimenze... :-)

Od: Bobbie - 9.3.2004 - 6:18

MDZ tedy nemusim
My slavime den matek a o mesic pozdeji den otcu. MDZ jsem prozival v CR kdysi. To byvala hruza, opravdove oziracky. Samozrejme muzu a 15-18 tiletych zen, nebot matky musely jit domu a vyzvednout dite z jesli, skolky, ci skoly a pak mela povinnosti.Nejsou to hezke vzpominky.

Od: Zdeněk Pilný - 9.3.2004 - 10:01

to Shaylen: Máš pravdu, jenomže právě tento svátek (a mnoho dalšího) pokazili v Česku (a i jinde) právě komunisté a proto tolik výhrad proti těmto oslavám. Mimochodem, myslím že k tomu, aby ženy byly uctívány a obdarovavány nebo jim i jinak byla projevována úcta, není třeba určovat konkretní den nebo příležitost. Ale jinak s tebou souhlasím.

Od: Kristyna - 10.3.2004 - 10:19

Svatek 8. brezna prece pochazi z U.S.A. z roku asi 1912 (?) a symbolizuje pamatku boje za rovnopravnost zen, prvni demonstrace...aspon v zahranici ma takovy vyznam jak psala Shaylen. Snad se za nekolik desitek let u nas tento svatek bude slavit stejne jako tam, znovuzavedli ho hodne, hodne predcasne.

Od: Lenka - 10.3.2004 - 13:17

Nepleťte do toho laskavě politiku...
Pokud já vím, tak MDŽ vzniklo na základě nešťastné události kdesi ve světě, kde při požáru textilního závodu uhořelo několik set zaměstnankyň..Kecy o spojení se socialismem mi zvedají žaludek. Za komunistů jsme to všichni nadšeně slavili (na nějaký opíjení si teda nepamatuju!!)a teď je každej po bitvě generál a tváří se že se k tomu nikdy nehlásil!!! Tyhle dny jsou jedny z mála, který nám dávají příležitost něco slavit a mám obavy, že v tom našem kapitalismu nám těch důvodů ke slavení bude už jen ubývat. Nejsem v žádným případě zastáncem socialismu, ale...buďme spravedliví!!!!

Od: Matt69 - 10.3.2004 - 13:28

to Lenka:
Při tom požáru v NYC neuhořelo "několikset pracovnic", ale cca 140 zaměstnankyň, a se zavedením MDŽ to nějakou bezprostřední souvislost nemělo:

"V roce 1910 se v Kodani uskutečnila mezinárodní konference žen. Zde padlo rozhodnutí vybrat jeden den, určený na oslavu hnutí za ženská práva. O rok později se tento svátek slavil 19. března nejen v USA, ale i v dalších čtyřech zemích - Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Veřejných shromáždění se tehdy účastnilo více než milion mužů a žen. Necelý týden poté, 25. března, vypukl v centru New Yorku požár, při kterém zahynulo přes 140 pracujících dívek kvůli nedostatku únikových cest. Tato událost potvrdila, že stávající pracovní podmínky jsou více než neuspokojivé, a také to, že ženy jsou využívány jako levná pracovní síla. Bylo jisté, že aktivní protest je nutný.
Nakonec bylo pro Mezinárodní den žen stanoveno datum 8. března na památku ženských nepokojů zaměřených proti válce a bídě v Petrohradu v roce 1917, které přerostly v únorovou revoluci. Prozatímní vláda, která poté nastoupila, zaručila ženám volební právo."

Od: Lenka - 10.3.2004 - 14:07

Díky za přesnější informace. Pořád tam ale marně hledám tu spojitost se socialismem..a tu tam ani nenajdu :-))

Od: Milena - 10.3.2004 - 14:12

Nemám důvod slavit
Také jsem pochopila, že svátek MDŽ má připomínat boj žen za rovnoprávnost. Ale, že by už bylo dobojováno? Vážně musí mít muži nadiktováno, kdy přinést ženě kytičku?

Od: Jana - 10.3.2004 - 21:28

No… Mám z toho takový mírně ambivalentní pocit. Na jednu stranu to je zábavné, na druhou neskonale nudné. Totiž: ano, MDŽ byl komunisty zprofanovaný svátek (a když na ČRo Praha v pondělí volala dojatá předsedkyně Klubu socialistických žen, podle všeho afektovaná důchodkyně, a hodlala v přímém přenosu předčítat jejich prohlášení, dostávala jsem osypky), ale v žádném případě to není nějaký terčík, přes který se vypořádáme s komunistickým režimem, ani ukazatel toho, do jaké míry jsou v nás zakořeněny jeho principy. Tudíž rvát si (v přeneseném smyslu slova) vlasy nad Mezinárodním dnem žen v kalendáři je opravdu dělání komára z velblouda. Navíc v okolním světě, a to už tu taky zaznělo, je ten svátek vnímán jinak. Beru, že někomu se nezamlouvá vměstnání oslavy ženství, ať už kytičkou nebo pijatykou, do jediného dne – ale to samé je třeba svatý Valentýn nebo 1. máj (ve smyslu lásky čas…) a to už je prostě o „každý pes, jiná ves“, ale (a nejsem feministka, nejsem) ten přístup k osmému březnu jako prostoru pro výrazné upozornění na problémy žen u nás, ale především ve světě (třetím světě) se mi rozhodně zamlouvá. Protože dejme tomu o míra nezaměstnanosti je jedna věc – a ženská obřízka je svinstvo. Neberu ten den jako příležitost k získání vyššího savce, ale prostě zvýraznění určité problematiky. Zítra je třeba Světový den mozku. Jen zítra. A používáme ten orgán každý den, pořád….
A to Brno, to zní taky prima:))

Od: Lenka - 11.3.2004 - 7:44

Pro Janu
Naprosto s Vámi souhlasím. Konečně někdo pojmenoval věci pravými jmény :-)))
Ještě k poměru mužstva ve zvláštních školách, věznicích atd.... Nebude to náhodou práce přírody a ne poměry ve společnosti ???:-)))

Od: Matt69 - 12.3.2004 - 2:10

To Lenka:
Dobrá, jsem ochoten připustit, že převaha, až drtivý převaha mužů ve zvlástních kolách či ve věznicích souvisí hlavně s biologickými důvody. Předpokládám ovšem v tom případě, že vy na oplátku připustíte, že převaha mužů mezi vrcholnými manažéry je dána také "biologickými důvody"....

Od: Lenka - 12.3.2004 - 11:00

To Matt69
Jakými?????

Od: Matt69 - 12.3.2004 - 11:22

Lence:
No, Lenko, nechceš mi doufám tvrdit, že "příroda" předurčuje muže k tomu, aby tvořili 90% trestanců, ale nikoli k tomu, aby tvořili drtivou většinu špičkových manažérů? IMHO, buď je obojí "předurčeno" přírodou, anebo ani jedno z toho není "předurčeno" přírodou.

Každopádně je pozoruhodné, že podíl mužů na horních i dolních příčkách společenského žebříčku koresponduje s rozložením IQ v rámci populace, kde převaha mužů na obou extrémech je dobře doložena. Zkrátka, mezi idioty i génii muži převažují až zarážejícím způsobem.:-)

Od: Hana - 12.3.2004 - 13:15

To snad není možné
To snad není opravdu možné, jak je český národ pitomý a nevzdělaný a hlavně jak se snaží ze všeho udělat politiku, i když to už není třeba ani možné. Víte, kdy MDŽ vzniklo a proč? A proč se slaví 17. listopad a 1.květen? Ať žije naše slavná hospodská politika. Tam se přeci vyřeší všechno, ať to ve skuttečnosti dopadne jak chce - jen když jsme IN.

Od: Míša - 12.3.2004 - 13:54

Nemám ráda když mi někdo diktuje kdy mám co slavit. Nejlepší by bylo určit jeden den, třeba zrovna 8. březen, jako svátek přechodný. Což by znamenalo že by se v tonto datum každý rok slavilo něco jiného. Třeba: den vyhynulých zvířat, nebo den vzpomínky na Emila Zátopka, den krásných obrazů Františka Tichého ...

Od: Jana - 12.3.2004 - 19:19

Míša: To je ale hodně hloupý nápad:) Předně nikdo nikomu nic nediktuje, prostě jsou jen určeny dny pro připomenutí určité významné události nebo jevu. Připomínat si dejme tomu konec druhé světové války 12.9. by bylo sice chvályhodné, ale hraničilo by to na jednom pólu s nečekaností až extravagancí a na druhém s ignorantstvím. Všechny ty mezinárodní a světové dny nejsou proto, aby se jeden zlískal nebo nacpal dortíkem, ale aby si řekl: „Hele, měl bych jíst víc ryb, abych nebyl imbecil.“ – „Hele, dneska vynesl Fleming na světlo penicilín, to je fajn, že už neumíráme na angínu…“ Pokud někdo touží po pohyblivém svátku, tak si musí naladit Čro-Praha po deváté ráno, nebo počkat na Velikonoce.

Hana: Já to třeba vím. A i když jsem divná, tak myslím, že i další to vědí.

Mat: tvoje argumenty dokazují jediné: i muži jsou jen lidi. Doporučuju knížku Jeanette Wintersonové Naštěpit třešen, vydalo teď zrovna Argo, strana 38 – feministický manifest zaobalený do beletrie:)
Lenka: děkuju za pochopení:)

Od: Matt69 - 12.3.2004 - 20:52

Jak tomu mám rozumnět?
Citát (Jana):
"Mat: tvoje argumenty dokazují jediné: i muži jsou jen lidi. Doporučuju knížku Jeanette Wintersonové Naštěpit třešen, vydalo teď zrovna Argo, strana 38 – feministický manifest zaobalený do beletrie:)"
-------------------

Tvrdil jsem snad, že jsou muži nadlidi?:-) Akorát co nejrozhodněji odmítám takovou argumentaci, kdy to negativní, co je spojeno s maskulinitou (např. zločinnost), se přisuzuje biologickým důvodům, zatímco pozitivnější záležitosti typu úspěchů v podnikání a managementu se přisuzují... ehm.. bůhvíčemu-- nejspíše nějaké neoprávněné výhodě, kterou si "muži" uzurpují na úkor "žen".:-) Proto to tvrdím, že buď je obojí zapříčiněno "přírodou", anebo ani jedno z toho; tertium non datur:-)

Od: Jana - 12.3.2004 - 23:04

Matt: Jen necituj a pěkně si to přečti, Wintersonová dala větě "Ráda se učím nové věci" absolutně... nový rozměr:)

Od: ttaammaa - 13.3.2004 - 12:46

MDŽ na tv Nova
Dnes jsem se ke zděšení dozvěděl,že u celonárodní oslavy ženy na tv Nova se sešlo u obrazovek 2 000 000
tel.diváků.Při tom mě napadlo , co by se asi stalo,když by smečka parlamentních šášulů,třeba v opilosti odhlasovala návrat do socialismu .....

Od: Martina - 13.3.2004 - 13:54

TAAMTAAA
Já odpovím!Tak bude celý národ juchat nadšením!!!!!!!

Od: Jana - 14.3.2004 - 20:04

Upřímně řečeno, volím Losnu, čtu všechny bulletiny Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu od začátku do konce... ale na to už se nic rozumného nedá poznamenat, to je prostě nejlepší nechat samo sobě... Škoda že nepokračuje ta vysokoškolská série, ta byla taky zábavná...

Od: Jana - 14.3.2004 - 20:04

Upřímně řečeno, volím Losnu, čtu všechny bulletiny Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu od začátku do konce... ale na to už se nic rozumného nedá poznamenat, to je prostě nejlepší nechat samo sobě... Škoda že nepokračuje ta vysokoškolská série, ta byla taky zábavná...

Od: Lenka - 15.3.2004 - 13:25

To Matt69
Pozdě ale přece...návrat k naší diskuzi o mužích..
Já se osobně domnívám, že množství mužů ve zmiňovaných zvláštních školách a věznicích vyplývá z biologických předpokladů ve smyslu projevů emocí, sklonům k agresivitě atd.. To, že jsou špičkoví manažeři hlavně chlapi je myslím dáno trochu i společensky (přecejen ženy nemají při mateřství tolik času se věnovat práci), ale je pravda, že možná i tady by se ta biologie našla...když vezmu v potaz ženské horizontální a mužské vertikální myšlení :-)To se ale nedá míchat dohromady ne?

Od: Lege Artis - 23.3.2004 - 9:08

komplex jo?
tak,drahá Rezi.MDŽ nikdy smazán nebyl je to svátek,který jest vyhlášen OSN od roku tuším 70 nebo tak nějak to je jedno,ale přeci oslava ženy není nic špatného naopak je to oslava žen a záleží na každém co v tom spatřuje jestli jde o politickou frašku zaštítěnou tímto svátkem nebo prostou oslavou žen.Tvůj komplex jest nekonečný že???:o))

Od: Bára - 3.4.2004 - 20:40

Se vší úctou, musela jsem dát jedničku. Jak je možné, že o původu oslav 8. března se zmiňují až debatéři?! Osobně je mi jedno, jestli a jak si kdo co slaví, tenhle svátek jde v podstatě okolo mě. Ale udivuje mě (znám to ze svého okolí), že ani vzdělaní lidé nemají většinou potuchy, o čem ten svátek původně byl a kdy a kde z něj udělali to, za co ho všichni mají. Možná to nedělá moc lidí, ale já, když se rozhodnu kritizovat a ještě takhle ostře, ujistím se, že o tématu něco vím.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0232 s