Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak funguje sex

13.07.2010   Julie Kolocová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Věděli jste, že ve všech kulturách a na všech kontinentech se ženám zdají přitažlivější muži tmavší pleti než ostatní světlejší příslušníci stejné skupiny? A že to souvisí s tím, že tmaví muži produkují zdravější spermie? Nebo že účinek viagry se projeví i v cévách zásobujících topořivou tkáň v nose? Pokud ne a tyto záhady vás lákají, přijde vám k chuti kniha Jak funguje sex, která se právě objevila v českém překladu na našem knižním trhu.

Autorem je Dr. Sharon Moalem, uznávaný neurogenetik a evoluční biolog. Zasvěcuje nás do tajů lidské přirozenosti, příjemně a srozumitelně objasňuje známější, ale i ty neprobádané stránky lidské sexuality. Jsme tak přinejmenším zaskočení tím, jak funguje naše tělo. Zajímavostí je i propojení lidské říše se živočišnou na mnohých příkladech, abychom co nejpřesněji my, lidé, pochopili, že jsme jen malou součástí jednoho celku, kde vše má své zákonitosti a jakékoli vybočení může nést trest.

Uvedu například věc, pro mne doposud naprosto neznámou. Chemickou antikoncepci používají i zvířata stravující se určitým druhem potravy. Ta obsahuje buď fytoprogestageny, nebo fytoestrogeny. Proč je rostliny produkují? Jednoduše, aby přežily. Udržují jimi počty svých požíračů na rozumné úrovni.

A něco pro zamilované. Láska vyhrazená konkrétnímu protějšku s největší pravděpodobností blokuje běžné reflexy sloužící pro rozpoznání dalšího potenciálního partnera. Může se tak jednat o obranný mechanismus, který napomáhá udržet pár pohromadě s jedním cílem, zplodit a postarat se o potomky. Láska tedy funguje tak, aby vás myšlenky na jiného partnera přešly. Milujete-li, nechcete jiného, není to jednoduchá zkouška?
 
A trocha napětí. Mnoho studií prokázalo, že to, co považujeme za sexuálně přitažlivé, se mění např. v závislosti s fázemi měsíce. Tedy např. u žen s fází menstruačního cyklu. V období vrcholu plodnosti podle těchto studií ženy upřednostňují vysoké muže s hlubokým hlasem, tmavou pletí a výrazným osvalením (symboly genetické výbavy plodného protějšku).

V době ovulace se také projevují výraznější sklony k podvádění. Připadá vám to jako ze stránek SCI FI? Vysvětlení je prosté. V době ovulace vyhledávají ženy pohlavní spojení, zatímco mimo ni partnera. U přitažlivosti a vzrušení hraje velkou roli zrak a hmat, ale největší podíl má čich. Už při čtení těchto řádek se vám určitě vybaví vůně milované osoby, která zůstává na polštáři, do kterého se rádi v její nepřítomnosti boříte. To je věc dávno známá, ale náš čich dokáže rozpoznat vhodnost genetické výbavy. Náš tělní pach je totiž projevem genů HLA. Co že to je? Jednoduchý návod, čtěte v kapitole Osudová přitažlivost.

Jinde se dozvíte, že mezi nejnovější jihokorejské módní trendy patří podstoupení transplantace pubického ochlupení, nebo že v souvislosti se zkoumáním etnických rozdílů se objevilo, že velikost penisu se úměrně snižuje s chladným klimatem, kde muži žijí. Proč? Kvůli pradávné ochraně před omrzlinami. Jiná studie zase dokazuje, že obřezaní muži jsou vystaveni až o polovinu nižšímu riziku nákazy HIV. 

Zaujaly vás tyto řádky? Potom neváhejte.

Sharon Moalem:Jak funguje sex
Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2010
titulka
www.dokoran.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0317 s