Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVýjimečný hlas i herecký projev. Co ještě nevíte o Eduardu Cupákovi?

16.07.2010   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Muž s hlubokým sametovým hlasem, který exceloval na divadelních prknech, filmovém plátně i v rozhlasovém studiu. Byl idolem mnoha žen, ovšem on projevoval náklonnost spíše mužům ... i když existovala jedna žena, která mu byla blíž a se kterou jako jedinou si dovedl představit, že by spolu měli dítě. Nyní máte ale možnost poznat více. Nakladatelství XYZ vydává autobiografii tohoto významného herce.

Eduard Cupák se narodil na počátku třicátých let minulého století. Jeho školní docházka se tedy dotkla i období protektorátního, což rodinu Cupákových zasáhlo velmi – bohužel tím nejtragičtějším způsobem.
 
Malý Eduard nepatřil mezi extra výjimečné žáky, vždy se na jeho vysvědčení objevila nějaká ta dvojka. Ovšem jednou udělal rodičům velkou radost. Přinesl domů samé jedničky a jeho otec jistě s velikou pýchou podepisoval synovo vysvědčení, bohužel tehdy netušil, že to bude vůbec poslední vysvědčení, které od svých ratolestí uvidí. Nedlouho nato, rodinu Cupákových pozatýkali a nakonec otce a jeho matku (Eduardovu babičku) popravili. Eduard zůstal sám se sestrou, matkou a babičkou, přičemž dvě poslední jmenované mu byly oporou v období dospívání. Jeho citlivou povahu a umělecké sklony matka ještě více podporovala tím, že mu kupovala knihy a sdílela jeho zájem o divadlo. Eduardovy středoškolské kroky vedly na Státní konzervatoř v Brně a jakoby kompenzaci za nevydařené dětství představovala i situace, že konzervatoř se během Cupákových studií přetransformovala na JAMU.
 

Eduard navíc patřil k nejtalentovanějším studentům, blížilo se absolutorium a mladý herec měl už své divadelní zázemí (v Uherském Hradišti) jisté. Ovšem doba silného komunismu nedovolila Cupákovi, jakožto nepříliš zatvrzelému socialistovi, pokračovat dál, a tak nakonec přišel nejen o slíbené angažmá v divadle, ale ani školu dokončit nemohl. Herecká dráha ale v podstatě neutrpěla. Mladý Eduard se jen místo na divadelní prkna vydal před kameru. A hned potkal režiséra, který s ním natočil jednu ze zásadních životních rolí.

Václav Krška, tak se onen režisér jmenoval, obsadil Cupáka do role mladého Aloise Jiráska ve filmu Mladá léta. Nadějný talent exceloval a i když existovaly snahy, mířené z JAMU, zmařit jeho profesní start, tak naštěstí nikdo neměl tak dlouhé prsty, aby se mu to povedlo. Dokonce dva roky nato musela škola Cupákovi vydat potvrzení o kvalifikaci v herecké oblasti.

S papírem nebo bez něj – Cupák přesvědčil o svých kvalitách, a tak i nadále spolupracuje s Krškou. Vzniká jeden ze zásadních snímků jeho filmografie. Stříbrný vítr a role Jana Ratkina dává vědět o existenci mladého herce a otevírá mu cestu znovu i k divadlu. První angažmá získává v podobě alternace, později však dostává i další příležitosti, byť mu komunistický režim v podstatě nebyl nikdy příliš nakloněn. Jeho chlapecká vizáž a postava kopírující antické skulptury přináší Cupákovi příležitosti, kterých se ne každý může zhostit. A toho si všímá i zahraniční tisk, který informuje o homosexuálním herci spoře odděném, jenž exceluje v divadelním představení Urfaust. Hercova snaha podat nejlepší výkon ovšem nese snad stoprocentní dávku perfekcionismu. A tu Cupák neomezuje ani v soukromí...

Kromě herectví a životního partnera Václava Květa se Cupák zamiloval i do svého venkovského sídla. Brtnického mlýnu, kterému věnoval všechen volný čas a nakonec i své zdraví. Žádné úvazky přes víkendy, dovolenou mimo mlýn strávil naposledy v roce 1967 se svým přítelem a herečkou Irenou Kačírkovou, která mimochodem představovala v Cupákově životě onu osudnou ženu. Nebyla to láska milenecká v tom pravém slova smyslu, ale oni dva pro sebe představovali nejbližší spřízněné duše ve svých životech.

V knize Jindřicha Černého jednoduše nazvané Eduard Cupák se podrobněji dočtete nejen o klikaté cestě Cupáka k vytoužené kariéře a posléze i k postavení herecké modly, ale také o problémech, které vytvářely právě ony zákruty a jak se s nimi podařilo Cupákovi vypořádat. V obrazové galerii zase nahlédnete nejenom do dokumentace divadelních a filmových rolí Cupáka, poznáte jeho pracovní zápal a nasazení i v rozhlasovém studiu, ale také bezpochyby oceníte jeho, skoro bychom řekli až posedlost brtnickým mlýnem. Ovšem podle doložených snímků „před“ a „po“ uznáte, že jeho pracovitost se vyplatila. O to horší bylo, jak to nakonec s chalupou dopadlo. Díky tomu ovšem Eduard Cupák začal nahlížet jinak na svět. Jen jestli už nebylo pozdě...

Černý Jindřich: Eduard Cupák
Vydalo nakladatelství XYZ, Praha 2010. 
titulka www.xyz-knihy.cz

Náhled obálky knihy: nakladatelství XYZ


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0281 s