Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNikdy nevíte, kdy v lese zakopnete o lidskou ruku

23.07.2010   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Máme tu další detektivní novinku od nakladatelství Motto. Svazek Případ ztraceného muže vás zavede do idylické oblasti starousedlíků. Pak se ale objeví mrtvola a ideu narušuje otázka, zdali se jedná o někoho z místních nebo se dokonce ptáme, jestli by někdo z obyvatel byl schopen vraždy.

Ruth Rendell, jíž vyšlo v Mottu už jedenáct knih, opět povolává šéfinspektora Rega Wexforda. Představte si, že v lese spolu se svým psem hledáte lanýže (ano, ty vzácné houby, na jejichž hledání se speciálně cvičí prasata) a najednou váš mazlík cosi vyhrabe. Prvotní nadšení, že se jedná o málo vyskytující se houbu, protože okolo létá hejno mušek, které signalizují naleziště lanýžů, se změní v úlek, protože místo houbovité hmoty se ze země tyčí spíš něco masitějšího… něco jako lidská ruka. Ano, je to část těla, které tu leží už pár let. Inspektore Wexforde, jak si s tím poradíte?

Místo nálezu – pozemek – patří Johnu Grimbleovi, podnikateli ve stavebnictví. Jaká je jeho reakce, když se dozví, že na jeho pozemku byla nalezena mrtvola? První indicií, která inspektora Wexforda a jeho kolegu Mikea Burdena vede k možnému časovému ohraničení činu, je fakt, že kdysi před lety zde Grimble vykopával jámu, protože chtěl stavět nové domy, ale jelikož nedostal povolení, musel jámu zasypat. Že by tehdy s hlínou v zemi spočinulo i tělo? A jak zjistit pachatele, když se tu pohybovalo více lidí? Navíc je zvláštní i atmosféra mezi sousedy. Zprvu to vypadá na idylické městečko, plné spokojených lidí. Zdání asi klame, protože například Grimble nedostal kdysi stavební povolení právě proto, že si sousedé postavili hlavu a nesouhlasili s výstavbou. Ovšem jak se zdá, každý z nich má svůj vroubek. Nejen nezastíraná škodolibost, ale i xenofobie nebo hrabání si na svém písečku a samozřejmě klepy – kterých se inspektor Wexford dozví dost a dost – vytvářejí nepříliš harmonické vztahy v inkriminované oblasti. Že by se ale až tak vyhrotily, že by někdo vraždil?

Komplikovanost vztahů v městečku Flagford nevytváří ideální pátrací podklady nejen pro detektiva Wexforda, ale ani pro čtenáře. Pořád si říkáte: „Tak a toto je určitě vrah!“ Svazek si tedy vaši pozornost udrží až do konce a rozuzlení případu, kdy do děje vstupuje (spíš ji tedy někdo vyhrabe) i další oběť, pro vás může být překvapivé. Až se vrátíte do reality, možná si pak jen řeknete, že snad oni knižní sousedé nezrcadlí povahu těch vašich spoluobyvatel.

Rendell Ruth: Případ ztraceného muže, nakladatelství Motto, Praha 2010.

Foto obálky: nakladatelství MottoKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0332 s