Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 3.12.2022, svátek má Svatoslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13320
Komentářů: 11329


MěřeníTV tip - UMĚNÍ PLAKAT - černá tragikomedie z Dánska

23.07.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Severské filmy (ať už ze &Svédska, Norska, Dánska, Finska či Islandu) se často vyznačují zvláštní drsností kořeněnou svérázným, často velmi černým humorem. Týká se to i norské tragikomedie UMĚNÍ PLAKAT, s níž se nyní můžete setkat na televizní obrazovce.

Je zajímavé, že tento specifický druh černého humoru přijímá z ostatních Evropanů nejlépe český divák, což mnohokrát zdůraznil v diskusích na karlovarském festivalu islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson.

Dánská tragikomedie UMĚNÍ PLAKAT (Kunsten at gr?de i kor / Art of Crying) z roku 2006 je ověnčena řadou cen z festivalů (Istanbul, Mannheim, Varšava, Bratislava), byla uvedena v soutěži v Cannes a vyhlášena nejlepším severským filmem roku. Film nominovaný na Oscara za svoji zem natočil jako svůj celovečerní hraný debut absolvent pražské FAMU Peter Schonau Fog.

UMĚNÍ PLAKAT je excentrická, nemilosrdně drásavá studie zdánlivě obyčejné venkovské rodiny žijící na dánsko-německé hranici (jižní Jutsko) na počátku 70. let. Příběh o zneužívání dětí a terorizování rodiny vypráví jedenáctiletý chlapec Alan, který, jak se vyjádřil režisér „ani netuší, že něco jako drama vůbec existuje."

Chlapec nevinnýma očima sleduje, jak jeho otec, vyhlášený pohřební řečník, dojímající vesničany k slzám, terorizuje vlastní rodinu sebevražednými pokusy a citovým vydíráním. Vidí utrápenou matku, která se pokouší otupit drogami, musí oželet staršího bratra, který odejde z domova a sestru, končící na psychiatrii. Naivní láskyplný pohled Alana však postrádá sebemenší náznak patosu či sentimentu. Podle něj je rodina šťastná, nevidí nic špatného na tom, když sestra "utěšuje" otce, protože i to je jeden ze způsobů, jak učinit otce "šťastným“, což považuje za svůj úkol. Všechny závažné (až drastické) děje v rodině jsou vykresleny něžně, s téměř komickou naivitou a bez jakéhokoliv odsuzování.
Zdánlivě šťastná rodina - alespoň podle představ jedenáctiletého chlapce

Třebaže se jedná o mrazivé, kruté a bezútěšné drama, tvůrci oživili látku typicky severským černým humorem. Pavel Rajčan ze společnosti Aerofilms, která film uvedla před dvěma lety do českých kin poznamenává, že jde o "mrazivý vhled do mechanismů toho, jak „dobrý“ pláč, citové vydírání a inscenované pokusy o sebevraždu rozkládají rodinu. Tento film neefektní, neskandalizující formou ukazuje rodinu žijící kdesi na dánském venkově - nelehká témata přitom režisér nahlíží dokonale průzračnou, čistou a strohou formou, aniž by ztrácel černočerný severský humor."

Film byl natočen na motivy románu Erlinga Jespena, který již déle než dvacet let působí jako autor divadelních her. K výběru tohoto tématu pro svůj film režisér řekl: „Je to drama, které vypráví jedenáctiletý chlapec, a netuší přitom, že něco jako drama vůbec existuje. Jeho vypravěčský styl pramení z nevinnosti a nepochopení toho, co se kolem něj odehrává. Nechceme zlehčovat tragické téma. Naopak se snažíme podat ho tak, aby nad ním lidé začali přemýšlet a aby ho pochopili v co největší možné šíři. Lidé si myslí, že jsem cynický filmař, který jen hraje na emocionální strunu. To ale opravdu není můj záměr.“ 

Jako zajímavost je možno uvést, že ačkoliv je film dánský, překvapivě musel být pro dánské diváky otitulkovaný. Byl totiž natočen v jižním Jutsku, pouhý kilometr od hranic s Německem, kde se mluví dialektem, který je pro Dány z jiných částí země téměř nesrozumitelný. Děti, které ve filmu hrály, z této oblasti pocházejí, ale Jesper Asholt v roli otce si své repliky musel nejdříve naposlouchat a teprve pak se podle toho učit. Kdosi z tamních kritiků si také všiml, že vždycky po skončení tohoto filmu prý nastane v dánských kinech zvláštní tichá atmosféra. Zdůvodnil to tím, že film se divákům líbí a doslova se vrývá pod kůži a musí o něm přemýšlet. 
*******************************
UMĚNÍ PLAKAT
(Kunsten at gr?de i kor), Dánsko 2006, režie Peter Schonau Fog,
v české televizi na programu ČT2 v úterý 27. července od 22,45 hodin


Otec - "mistr pláče" - se svým synem, který ho bezvýhradně miluje

Fota: severskelisty.cz, aerofilms.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0265 s