Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13457
Komentářů: 11382


MěřeníBezdětný otec a syn

22.07.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nepoužít krásný titul knihy, kterou „spáchal“ spoluzakladatel Cimrmanů Miloň Čepelka, bych považoval za nonsens. Na knize je totiž velice patrné, z jakého hnízda vylétla. Neotřelý námět a přece problém, jenž zase tak ojediněle ani trčet nemusí, chytré zpracování, které u předního „cimrmanologa“ nepřekvapí. Čtení nikoliv do vlaku, ale na dovolenou už ano.

Autor se zaměřil na tolik diskutovaný „střední věk“, který jako jinde nemá určen počátek ani konec a nechává na subjektivním názoru každého, kam se zařadí. Jedna rovina. Druhá, neméně zajímavá, možná i víc, jsou všední peripetie hlavního hrdiny knihy. Prokurátor Judr. Pavel Bednář, ve svém nádherném produktivním věku, je vlastně tajně nešťastný. Jak se to přihodí? Všechno se v něm hádá. Z neplodnosti zůstává sám. To ještě taková tragedie není. Ale pan prokurátor má na co vzpomínat, samota a nevím, jaké emoce, jej pošoupnou k tomu, aby své případné potomky, dnes přece dospělé, šel hledat. Jenže dětičky nevznikaly z lásky, ale z jeho pofiderního kšeftu z mládí s vlastním spermatem, kdy ani nevěděl, komu se ho dostane. Pozdě bycha honit, řeknete, ale to bychom nesměli žít v Česku, kde korupce a úskoky platí i na lékaře, takže o nějakém lékařském tajemství je hanba ve společnosti mluvit. Pavel Bednář se o svých potomcích dozví a jeho setkání s nimi je přirozeným pokračováním zvědavosti a touze vystoupit z rychlovlaku „Freedom“. Kulisy stojí. Příběh se rozjíždí. A pan prokurátor zjistí, že dětičky geny nezdědily.

Miloň Čepelka - textař, scénárista, autor her, básník, herec - neodbíhá k próze jako k náhlé příchozí odnoži své činnosti. Ne. Jeho prozaickou tvorbu chápejme jako přirozený proces části vykvetlé osobnosti, jež má své opodstatněné místo mezi ostatními. 

Nepřekvapí jakž takž optimistická pointa v jinak pesimisticky laděném mikrosvětě hlavního hrdiny. Ono to není zase něco tak výjimečného v našem odlidštěném světě a autorovi lze vlastně závidět jeho vysoce reálný pohled na dění okolo nás. Časovým rozpětím jistě román, autorem někde nazvaný „skororomán“. Je to jedno. Doporučuji. Čtivá záležitost.

Miloň Čepelka: Bezdětný otec a syn
Vydalo nakladatelství Daranus v roce 2010
obálka
www.daranus.cz; foto rovněž


Miloň Čepelka
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0446 s