Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníMDŽ, jak to vlastně bylo

02.04.2004   Markéta Karešová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neustále se diskutuje o tom, zda MDŽ ano či ne. Ale bohužel se zdá, že málokdo skutečně ví, jak tento svátek vznikl. Dnes je bohužel díky historii naší země Mezinárodní den žen v ČR spojován s komunistickým režimem. Historie však sahá hluboko do minulosti a s komunismem nemá pranic společného.

V roce 1857 v USA v březnu stávkovaly ženy z textilních továren za zlepšení pracovních podmínek. Další stávkou, spojenou s tímto svátkem byla stávka švadlen v New Yourku v roce 1908. Ženy požadovaly zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací právo a ukončení zaměstnávání dětí.
Ještě téhož roku, v květnu 1908, rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době ještě nebyl mezinárodním svátkem.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen jako připomínky demonstrací švadlen v USA.
Pevný den ale tehdy stanoven nebyl.
V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku.
Datum bylo stanoveno na 19. března. Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání.
Ruské ženy si MDŽ poprvé připomněly v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly v období kolem 8. března různé akce proti válce.
V únoru 1917 v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem "chléb a mír". Týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda schválila i volební právo žen. Demonstrace byla 23. února , což připadá na 8. března kalendáře gregoriánského. Tím se MDŽ ustálil na 8. březnu.
OSN oficiálně uznala MDŽ v roce 1975. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.
Dnes si tento den připomínají státy západní Evropy, USA, Austrálie, v Rusku je dokonce dnem volna. Oslavy MDŽ jsou spojeny zejména s konáním přednášek na téma postavení žen ve společnosti a v rozdílných kulturách.
V bývalém Československu tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu a pokřivení vědomí obyvatelstva. Rudé karafiáty a verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou. Nicméně MDŽ je skutečně mezinárodním dnem, uznávaným v různých částech světa a naše komunistická minulost mu jen dává rudou kaňku zrůdné diktatury.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Matt69 - 2.4.2004 - 21:12

Přes veškerou Tvojí snahu je jasně patrné, že MDŽ má původ v socialistických kruzích, které byly na počátku 20. století striktně marxistické. Takže tvrzení, že jde o svátek bolševický, je v podstatě pravdivé.

Od: Zdeněk Pilný - 4.4.2004 - 12:32

Matt69: uvítal jsem tvůj tentokrát jasný a stručný komentář a naprosto s ním souhlasím. Jinak pro ostatní - platí to co už jsem někde řekl. Nepotřebuji k projevu úcty k ženám, pokud si to zaslouží, žádný konkretní den, tedy ani MDŽ ani Den matek ani cokoliv jiného.

Od: Martina - 5.4.2004 - 9:46

Souhlasím s komentáři...

Od: Filip - 5.4.2004 - 11:31

To je sice pravda, ale platí to všeobecně. Podle tohohle principu by jsme nemuseli slavit vůbec žádné svátky. Ani třeba Zdeňka, nebo Martinu.

Od: Zdeněk Pilný - 6.4.2004 - 9:31

pro Filipa: máš pravdu, jenom ten princip se netýká pouze MDŽ nebo jiných svátků jak říkáš ty. Šlo by to definovat asi takto: "Žiju a chovám se tak jak chci já a ne jak by snad chtěl kdokoliv jiný, ale s ohledem na to, abych nikomu a ničemu neublížil."

Od: markéta - 15.4.2004 - 8:06

Marxisté v USA, v roce 1908? To se mi fakt nezdá, matte. Asi mě nadzvedneš natolik, že fakt vstanu a fakt do tý knihovny ještě jednou zajdu a číhnu se, jestli v USA někoho takovýho jako byl Kája Marx někdy znali. Dost o tom pochybuju. ;-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0601 s