Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 24.2.2024, svátek má Matěj 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLetní toulání po hradech českých XI.

22.09.2020   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je veliký, zachovalý a v každém jeho koutě číhá záhada nebo střípek magie. O kom či čem je řeč? Slovácký hrad Buchlov se každému, kdo vyšplhá až k jeho druhé bráně, dokáže řádně odměnit. Skvělá expozice, krásná stavba, okolí plné relaxu. Už jste tu byli?

Počátky slovutného hradu spadají do první poloviny 13. století. Stavitelé se dlouho rozhodují, na kterém ze třech okolních kopců hrad vybudovat. Jeden se jmenuje Buchlov, druhý Modla a třetí Holý. Největší oblibě se těší zprvu Modla, a to již v době laténské. Později právě na ní stojí dodnes zachovalá kaple svaté Kateřiny (vybudována ve 13. století). Zřejmě jako evangelizační přídomek dávného kultu. Pod sebou skrývá popelnicová pole. Ani kopec Holý nebyl v historii holým neustále. V době halštatské se to tu našimi předky jen hemží.

Samotný hrad Buchlova měl za úkol hlídat východní hranici českého království. Uherským vojskům nebylo radno věřiti. Mnohý historik ale proti tomuto účelu kyne ukazováčkem ze strany na stranu. Proč stojí hrad právě tady prý není příliš jasné. Z dob hradních počátků totiž chybí všechny zásadní písemné zprávy. Víme ale, že nynější nejstarší hradní kus představuje  část románského oblouku, který mohl vést do tehdejšího kostela. Ovšem, držet se židle: nalezen je v kuchyni. Toliko k velkým přestavbám hradů. 

Dnes si během návštěvy můžete vybrat hned ze tří prohlídkových okruhů. Dva první vás zavedou po stopách magie, třetí jen na věž. Za vidění stojí všecno. Dochovaná černá kuchyně s vybavením, rodinné muzeum Berchtoldů plné přírodovědeckých podivuhodností i rozsáhlé kousky dovezené až z Egypta. Před obrazy si vyslechnete příběhy zdejšího panstva i tajemstvím zahalené zkazky zednářů. Buchlov si zakládá na záhadách a magie se rozhodně neštítí. Však tu o ní má celou výstavu. 
 

Foto: autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0359 s