Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 26.2.2021, svátek má Dorota 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13021
Komentářů: 11212


MěřeníBudou byty levnější?

24.03.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Někdy mi připadá, že čeští ekonomové mají sice hluboké odborné znalosti, ale často vypínají obyčejný selský rozum. Zhruba před měsícem se veškerý tisk propůjčil propagandě jménem levné byty, kdy hlásal do světa, že nás nečeká zdražení, ale naopak cenová stagnace, či zlevnění některých bytů. Zřejmě si to pánové ekonomové vypočítali a proč tedy s jejich teoriemi nesouhlasit.

Nicméně při výpočtech se jaksi zapomněli rozhlédnout, jaká je situace v západní Evropě a také zapomněli na neustále se zvyšující nezaměstnanost, kdy likvidace podnikatelského sektoru, měsíc, co měsíc, přináší „nové ovoce“ v podobě tisíců čerstvě nezaměstnaných lidí. Ti mladší a hlavně aktivnější vyrážejí do velkých měst za prací, především do Prahy, což způsobuje jediný důsledek a to poptávku po bytech a nejen po pronájmech. Lze tedy očekávat do budoucna, že tam, kde bude lepší situace na pracovním trhu, bude i zvýšená poptávka po bydlení. Pokud by v takovém případě šly ceny bytů dolů, neodpovídalo by to základnímu ekonomickému vztahu nabídky a poptávky, kdy při větší poptávce, než je nabídka, ceny spíše stoupají. Pochopitelně ale ve zdravém tržním prostředí v oblastech, kde se těžko hledá zaměstnání, by byty měly být naopak mnohem lacinější. Můj rozum mi proto říká, že ani v Praze a jejím okolí rozhodně nemohou jít ceny bytů dolů.

Další skutečnost je ta, že ve velkých evropských metropolích jsou ceny za bydlení dosti vysoké a tak například díky tomu vznikla v okolí Paříže tzv. „satelitní městečka“, odkud lidé dojíždějí do Paříže za prací. Z vlastní zkušenosti vím, že cenový rozdíl například malých domků na španělském pobřeží činí v přepočtu na koruny v průměru dva milióny, oproti tomu, kolik stály před vstupem Španělska do EU. Navíc po našem vstupu do EU lze očekávat, že do Čech přijde více firem, založí si zde pobočky a budou pro své zahraniční zaměstnance potřebovat byty. Tito si pak vybírají s oblibou centra měst, proto může nastat i situace, kdy majitelé domů v oněch atraktivních lokalitách, zvýší jak nájemné, tak „odstupné“ na získání bytu. V současnosti se ono „odstupné“ v domě s majitelem na Vinohradech kupříkladu pohybuje ve výši půl milionu korun za dvoupokojový byt, kdy nájemce získá za tyto peníze pouze smlouvu na dobu neurčitou.

Samozřejmě, jak to s cenami bytů dopadne, si budeme muset počkat nejméně na letošní léto, přesto bych si neodvažovala optimisticky tvrdit, že budou byty levnější a pokud bych se rozhodovala pro koupi, či výměnu bytu, učiním tak nyní, protože nikdo z nás neví, jak naše členství v unii zamíchá s naším poměrně „divokým“ trhem s byty.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Matt69 - 24.3.2004 - 0:32

Který konkrétní ekonom proboha tvrdil, že byty budou levnější? A hovořil o výši tržního nájemného anebo o ceně bytů ve vlastnictví či nákladech na vybudování nových domů?

Velmi silně pochybuji o tom, že by nějaký ekonom hodný toho jména "prorokoval" pokles výše nájemného např. v Praze...

Od: Martina - 24.3.2004 - 1:14

S politováním musím oznámit, že ačkoliv máš, milý Matte, přehled jinak o všech výzkumech a studiích, toto ti uniklo a to dost výrazně, zkus nalistovat pár zpravodajskými servery o pár týdnů....

Od: Matt69 - 24.3.2004 - 3:12

Nikdo holt není dokonalý, že? :-))) V Praze nemohou klesat ceny NÁJEMNÍHO bydlení již proto, že drtivá většina bytů spadá pod regulaci nájemného a žádný funkční trh s nájemním bydlením neexistuje.

Ten ekonom, ať již to byl kdokoli, musel mluvit o ceně stavebních prací anebo ceně za koupi bytu do vlastnictví/koupi členského podílu v bytovém družstvu.

Ostatně, když již toho nejmenovaného ekonoma kritizuješ, mělas ty sama odakázat na dotyčný článek/články...

Od: Hana Formánková - 24.3.2004 - 18:32

No já slyšela, že fáma, že budou byty po vstupu do EU dražší, vyhnala v současné době jejich ceny nahoru, protože lidi honem začali kupovat byty, a po vstupu do EU mají ceny bytů z nynějších cen vyhnaných nahoru obavou ze zdražení zase jít dolů :-)

Od: Martina - 24.3.2004 - 21:17

Řečeno jinak ta kampaň probíhala v několika novinách současně... Nebyl citován žádný konkrétní ekonom, ale takové to obecné. Řekla bych, že ale právě média vytváří, co se týče cen bytů hotové fámy... Stejně jako, že budou byty levnější....Taky bych ráda měla barák u Prahy za milion:-))))))

Od: Markéta - 25.3.2004 - 8:31

Já bych chtěla barák u Prahy za 200tisíc :-)))))))
Nevítě někdo o nějakým? ;-)

Od: Martina - 26.3.2004 - 22:29

No Markét, viděla bych to obdobně:-)))))

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0982 s