Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníUž jste byli v Kroměříži? Procházku v Libosadu hned tak něco netrumfne

19.08.2010   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kde se nadýcháte libé vůně květů, pokocháte se nekýčovitým barokem a obrazně řečeno si potřesete rukou s celou řadou mytologických tvorů? Přeci v Kroměříži! Zdejší unikát v podobě květné zahrady ostatně střeží od roku 1998 i UNESCO.

„Drahá, pojďte se procházeti do Libosadu,“ mohla zaslechnout dívka i dáma z lepší společnosti již před pár staletími. Na jaké vyhlášenosti že muži tajné lásky zvali? Oním zázrakem je stále krásnější Květná zahrada v Kroměříži, svým budovatelem biskupem Karlem II. z Lichtenšteina nazvaná Libosad. Na rovinatém prostranství nechá sad a záhony doplněné raně barokními prvky zbudovat mezi 1665–1675. Biskup není žádný tvrdohlavec a dobře odvedené práce si dokáže vážit. Sezve architekty až z Itálie a slovutní tvůrci Filibert Luches a Giovanni Pietro Tencalla musí poté naslouchat i holandským radám, kterak oba jemné styly skloubit.

 

 

Honosně oděné dámy i pánové s parukami vstupují do zahrad 244 metrů dlouhou běloskvoucí kolonádou. Po cestě je zdraví 46 soch antických bohů a hrdinů. Dnešní páreček na procházce již touto cestou dovnitř nevnikne, hlavním vstupem se stala budova u skleníků. Krom baroka tak zahrady krášlí i stavba empírová. To vám ale nezabrání se po kolonádě projít a vystoupat i na její vrchol. Že vám ve výčtu staveb stále chybí něco zásadního? Máte pravdu. Krásná osmiboká rotunda, nad jejímž interiérem musí vypustit „ach“ i odpůrce umění.

 

 

Na překrásných freskách můžeme obdivovat mytologicko-alegorické fresky a bohatou štukovou výzdobu. Na své si přijdou i technicky zaměření návštěvníci. Co se jim může v zahradě plné květin líbit? Foucaultovo kyvadlo na 25metrové struně! Visí totiž právě v rozkošném pavilonu, a to již od 19. století, kdy jej sem pověsil profesor kroměřížského gymnázia František Nábělek. Črtání pohybu do písku přerušil až rok 1940, kdy se kyvadlo zastavilo. Ovšem po válce, dlouhých letech a opravě roku 1974 začalo mávat návštěvníkům opět.

 

 

Kašen, rybníčků i perfektně upravených záhonů si z většiny můžete vychutnat v původní podobě, a to díky rozsáhlým rekonstrukcím. V létě tu narazíte na politické návštěvy ze zahraničí, umělce z celého světa i nejednu výstavu a český koncert. Není se co divit - však si i UNESCO připsalo Libosad roku  1998 i s Podzámeckou zahradou a arcibiskupským zámkem na svůj seznam. Mimochodem - ty určitě navštivte také! 

 
Foto: autorka


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0211 s