Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníGrantový zázrak v Neratovicích?

26.03.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zázraky se nedějí ani v Neratovicích, napadlo mě, když jsem se dozvěděla, že město Neratovice hodlá zavést až od roku 2005 „novinku“, která už jinde funguje úspěšně řadu let, a to vyhlašování grantů pro kulturní, sportovní, sociální a jiné aktivity převážně občanského sektoru. A kdo ví, jestli se někdy vůbec grantů dočkáme. Vždyť počátkem ledna 2004 nás (zástupce občanského sdružení Neraweb) pan Mgr. Půček, vedoucí kulturního odboru MěÚ, osobně ujišťoval, že grantový systém nikdy existovat v Neratovicích nebude, neboť na to radnice nedisponuje dostatečným počtem kvalifikovaných sil.

A

Obávám se ale, že i když se v Neratovicích podaří zavést grantový systém, tak pouze nahradí původní dotační, kdy o přidělovaných penězích rozhodovali a rozhodují spíše osobní sympatie, než kvalita projektů. Navíc pokud se budou v tomto směru angažovat lidé jako Mgr. Půček /což vzhledem k jeho funkci lze předpokládat/ a místostarosta Mgr. Novák, kteří měli a mají tolik výhrad a problémů s některými lidmi, že si dost dobře neumím představit, co vlastně budou schopni a ochotni schválovat.

 

V grantovém systému by totiž mělo jít o rovné příležitosti a hlavně o úroveň přihlášených projektů. Nejsem si ale jistá, zda se dokážou oba zmínění pánové odpoutat od svých vnitřních pocitů a dokáží ocenit slušný projekt. S oblibou používám rčení – starého psa novým kouskům nenaučíš. A zde platí určitě.

 

Na to, aby se v Neratovicích vytvořil funkční grantový systém, by radnice musela stanovit skutečně nezávislou komisi, kde nehrají roli nějaké vzájemné vazby, příbuzenské a přátelské vztahy, ale úplně něco jiného. Pokud se tak nestane, je více než jasné, že peníze budou opět dostávat již ti „zavedení příjemci" dotací.

 

 

 

 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: korďas - 30.3.2004 - 13:17

Granty ano,ale jak komu a jak na co!!!!!Nejde o to,že si nějaká skupinka lidí utvoří tvz.občanské sdružení a myslet si,že dělají to nej nejlepší pro lidi a pak budou ždímat fin.prostředky z našich peněz.Mělo by to mít velice přísná kritéria a pořádný dohled nad financování.jinak nic proti.Jen být ostražití a důslední.

Od: Martina - 30.3.2004 - 14:37

No když pominu, že máte dneska velmi zlou náladu:-), tak plně souhlasím s tím, že grantová komise se má řídit přesnými pravidly, má být složená z odborníků a má být pro ní prioritním zájmem prospěch města Neratovic a jeho pozitivní publicita v rámci regionu. Ale na závěr si rýpnu, kdyby nás mělo potkat to nejhorší, že nějakému "šmudlo občanskému sdružení" (nazývám to, jak jste to zřejmě myslel) dají prostředky z našich peněz, tak by bylo v Neratovicích a v celé naší zemi strašně krásně.

Od: Keksík - 31.3.2004 - 18:44

Granty
Granty "ANO", ale jak se bude rozdělovat? Dobře víme, že v koečné fázi budou pravděpodobně rozhodovat lidé, kteří na příklad s kulturou přišli do styku pokud dostali pozvánky na nějakou tu akci. Je známo, že jinde již mnho let vyhlašují granty a dochází k paradoxní situaci, že grantové akce za menší finanční prostředky sklízí mnohem větší úspěchy než pověřená a městem bohatě financovaná zařízení. V Neratovicích dotace nebo finanční prostředky obhospodařované radou dostanou pouze ti, kteří již mají činnost zajištěnou a dá se říct: "Od před a po revolučním období".

Od: Martina - 31.3.2004 - 18:53

Keksík-zcela souhlasím, popsala jsem to už v článku a říkám znovu, že pokud budou o grantech rozhodovat ti lidé, kteří sedí na radnici nyní, dopadne to tak, jak popisujete. Zázraky se nedějí ani v Neratovicích a z čerta anděl přes noc nebude...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0296 s