Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníJak se natáčelo Zatmění?

30.08.2010   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Odpověď přináší oficiální ilustrovaný průvodce Marka Cotta Vaze.

Stejně jako v případě filmů Stmívání a Nového Měsíce, také Zatmění si žádá svůj vlastní pohled do zákulisí natáčení momentálně nejslavnější filmové ságy současnosti. Jeho autorem i nadále zůstává novinář Mark Cotta Vaz, který se postaral již o předchozí dva výše uvedené svazky. Podívejme se, v čem je tedy průvodce Zatmění stejný, jiný a proč si ho pořizovat.

Přestože následující slova dost možná vyzní pro mnohé jízlivě, průvodce Zatmění stojí za přečtení už kvůli katastrofálně nepovedenému Novému měsíci. V pořadí druhý film jeho režisér zbabral natolik, že už prostý fakt, jak režisér Zatmění David Slade zachraňoval co se dá, čtenáře, natož fanouška slavné ságy, musí zajímat. Samozřejmě, Vazův průvodce žádnou kritiku na tragikomickou dvojku neuvádí. Režisér i herci jako vždy pouze zcela fakticky komentují průběh natáčení. Ten je ovšem v rukách Sladea nepochybně nejzajímavější ze všech tří filmů. Není totiž žádným tajemstvím, že Slade se pomalu, ale jistě, zařazuje mezi nejnadějnější režiséry současného Hollywoodu. Jeho znovuvzkříšení jakés takés úrovně v základu béčkové lovestory ságy Stmívání to jenom a pouze potvrzuje.

Průvodce Zatmění vychází v pevných deskách ve stejném provedení jako předchozí knihy; opět se dočkáváme kvalitních velkých barevných fotografií na křídovém papíře, za což si nakladatelství Egmont rozhodně zaslouží pochvalu. Průvodce obsahuje množství zajímavých pohledů do zákulisí, příprav na samotné natáčení anebo kratší rozhovory s některými ústředními protagonisty (bohužel, Stewartová a Pattinson chybí…). Za zmínku dále stojí části věnované návrhům kostýmů anebo příprava smečky novorozených upírů v čele s novým idolem dívčích srdcí, Xaverem Samuelem (Riley).

Co ovšem považuji za nedostatek, jsou neúplné faktické informace o filmu. Přestože základním výpisem štábu kniha disponuje, u podobné publikace považuji za nezbytné uvést vše obsažené v závěrečných titulkách filmu včetně kompletního obsazení, které chybí úplně (?!). Protože nedílnou a dost významnou součástí ságy je hudba a výběr patřičných kapel pro soundtrack, zůstává s podivem, že také tuto kapitolu Vaz prakticky opomíjí.
 
Každopádně, to hlavní, co fanoušky zajímá – totiž velké fotografie jejich oblíbenců – knížka nabízí v široké škále nejrůznějších záběrů a proto o jejím úspěchu nepochybuji. Pro filmové sběratele ovšem bude patrně napsaná v příliš „oslavném“ duchu a fanouškům tak říkajíc „na ruku“.

Twilight Sága Zatmění.
Oficiální ilustrovaný průvodce filmem
Edice: Sága Stmívání
Autor: Mark Cotta Vaz

foto: Egmont.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.033 s