Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 9.8.2020, svátek má Roman 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 502
Registrovaní čtenáři: 509
Publikovaných článků: 12923
Komentářů: 11146


MěřeníTV tip - DÁŽĎ PADÁ NA NAŠE DUŠE

03.09.2010   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Téma nesnesitelné šikany ve vězení, odkud mladý delikvent uteče a hledá "svobodu" spolu s road movie jeho cesty, při níž mu plány nečekaně někdo zkříží - to už tady bylo mnohokrát. Nyní se na naše obrazovky dostává slovenský film režiséra Vlado Balca DÁŽĎ PADÁ NA NAŠE DUŠE.

Smutným hrdinou je mladý recidivista Joko (absolvent VŠMU Erik Ollé). Při jedné z šikanovacích vězeňských scén si podřeže žíly a musí do nemocnice. Odud se mu podaří - za cenu usmrcení hlídajícího policisty - utéct a začíná zběsilý závod za svobodou. Náhodou se při krádeži auta seznámí s malou Kikou (dvanáctiletá Kristína Svarinská). Ta má z něho ze začátku strach, ale po krátké době sa z neplánovaného rukojmí stáva spoluutečenec, který stejně tak hledá lepší a spravedlivější svět. Oba dva se ukrývají v chatrči na břehu Dunaje, kde se setkají s podivnou postavičkou jménem Ufon (Stano Dančiak). Jaké budou osudy dvou společenských vyděděnců už neprozradím, to může divák sledovat v televizní premiéře.
Prozradit však musím, že film se nesetkal v roce svého vzniku (2002) na Slovensku zrovna s příznivým pojetím. Kritika mu vyčetla málo nápadů a určitou křečovitost v rozvíjení děje i málo logické skoky z jednoho žánru do druhého. Na jednu stranu pochválila na slovenské poměry relativně kvalitně natočené akční scény, ty však střídá nudná lyrika a symbolika. Nebylo také jasné, jaké cílové skupině diváků je film určen - pro -náctileté je dost nevhodný a ti starší - jak už bylo řečeno v úvodu - podobných filmů (a lepších) viděli víc. To nemluvím o "morálce" hlavního hrdiny, což není zrovna vzor k následování či ztotožnění s ním. Jak kdosi napsal: "Příběh odehrávající se v době mafie, podplacených policajtů a afgánských utečenců sleduje paralelu útěku dvou mladých lidí za něčím lepším." Ale ruku na srdce - čím si to "lepší" zasloužili?

Teď si čtenář, který dočetl až sem položí otázku, proč právě tento film doporučuji? Proto, že je z blízkého Slovenska, kde se v posledních desetiletích točí velice málo filmů a těch pár výjimek se časrto nedostane do našich kin. Stejně jako se slovenskou kinematografií tak i s ostatními blízkými zeměmi s bohatou kinematografickou minulostí - ať už jde o Polsko, Rusko či třeba Maďarsko (o Bulharsku, Rumunsku ani nemluvě) jsme ztratili kontakt a český divák nemá možnost sledovat tamní trendy i tendence. Ke své škodě - pochopitelně. A tak každý film z těchto zemí, který si nenašel cestu do našich kin a uvádí jej televize musím přivítat. Je to prostě "studijní materiál", který vážný zájemce o filmové dění "musí" vidět. A jde-li o dramatický akční příběh, jako v tomto případě, není už vůbec o čem diskutovat...

************************************
DÁŽĎ PADÁ NA NAŠE DUŠE
Slovensko 2002, režie Vlado Blaco,
na obrazovky uvádí NOVA CINEMA v pondělí 6.září od 23,50 hodin.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0592 s