Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníKondor to počítá na dny

09.09.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Začnu jako z jiného světa. Film Tři dny kondora považuji za jeden z nejpovedenějších s Robertem Redfordem vůbec. Teď mám na stole román &Sest dnů kondora podle něhož film natočen. Nevím, zda filmaři, či autor James Grady scénář proti knize vtěsnal do poloviny původních dnů, ale film tím získal na dramatičnosti a přitom jí v knize není málo.

Román je strhující a tomu v počátcích těžko věřit. Hlavní hrdina Ronald Malcolm sice pracuje pro CIA, ale v oddělení, zasvěceném spíše úřednické pečlivosti a důkladnosti, než tam, kde by jeden očekával napěchovanou „akčnost“, kdy jde doslova o život. Vězte, Malcolm je mladý literární vědec a se svými kolegy studuje vydávané knihy se špionážní a detektivní tématikou. Copadyby, že ano. CIA má peněz kolik potřebuje a je třeba zjistit, zda románoví hrdinové nepoužívají nápadně stejné postupy jako chlápci ve skutečném životě, případně zda jejich postupy nejsou natolik geniální, že by byla hloupost je v praxi nevyužít jako první. Prostě, Malcolmův život probíhá klidně, vrtá se spokojeně ve snůšce nejrůznějších knih a má pramálo společného s převratně upalujícím životem v tajných službách, jak jej, patřičně informováni, chápeme doposud. A pak všechno jinak. Nachází své kolegy mrtvé a drama je na talíři. Jako správný agent pod krycím jménem Kondor informuje své nadřízené, ale když si rozebere smrt svých spolupracovníků, logicky dojde k tomu, že je v ohrožení života sám a je jediný, od koho může očekávat pomoc. A příběh dostává grády.

James Grady má nejvyšší kvalifikaci k psaní podobných příběhů. Původně novinář, publicista. Pak léta v kongresu jako spolupracovník senátora Lee Metcalfa. Jo, toho. Za jeho působení v kongresu se rozjela aféra Watergate, jež vedla k odstoupení Richarda Nixona z prezidentského postu,k odchodu z Bílého domu. Proč to nevyužít, že. Ty nejpravdivější a nejtajnější causy se mu odehrávaly před nosem. Vhodí do ringu úředníčka, který se v tajných službách ocitne, ani neví jak a jehož dosavadní tužbou je mít po příchodu z práce na stole teplou večeři. Ale s tím je, pod vedením Gradyho, na pár dní konec. Je zajímavé, že román je jeho první. Získal si jím nejen přízeň čtenářské obce, ale i spoustu mezinárodních ocenění. Slavná italská Medaile Raymonda Chandlera tu nemůže chybět. Je jasné, že když dostal nabídku ke zfilmování své látky, neváhal ani minutu. I když spisovatel v Americe je úctyhodně honorován, film je film.

Největší kouzlo příběhu vidím v rozporu dosavadního života hnedle nudného knihomola a vřavy, do které je vržen, nahony vzdálené představám o pěkném dnu.  Vyloženě americky působí skutečnost, že hrdina vše zvládne bez ztráty nonšalantního úsměvu. Oni věděli komu nabídnout hlavní roli. Redford byl ideální kandidát z mnoha důvodů. Vyšlo to. Zpět ke knize. Odkrývá metody, o nichž v našem rybníčku nemáme potuchy. Přečtu si o nich s chutí, zvlášť  v tak čtivých stránkách, jako zde a s takovou zápletkou. Inu, život.

James Grady: 6 dnů Kondora
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2010
obálka
www.xyz-knihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.041 s