Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTOMIO OKAMURA: Jak japonský Honza ke štěstí přišel

10.09.2010   Martin Sivák   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Pokud máte rádi pohádky, pak je pro vás tato kniha jako dělaná. A aby ne – vždyť ji napsal Večerníček!

A podobně jako kreslený chlapík kolem sebe na televizní obrazovce vrhá lístky, tak pan autor zběsile na 72 stranách (nepočítám Tomiovy postřehy v závěrečné kapitole a deset Tomiových receptů – to je patrně nejšťavnatější část knihy) sype jednu historku ze života pana Okamury za druhou. Je ale až s podivem, jak černobíle je tato kniha pojata.


Hlavní postava Honzy (rozuměj Tomio Okamura) musí projít začarovaným lesem (kruté dospívání v Japonsku), aby mohl bojovat o princeznu (manželka Mia). Zlý čaroděj (patrně všichni od bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, půlky poslanecké sněmovny a čtvrtiny České republiky) Honzovi/Tomiovi neustále hází klacky (špatné zákony) pod nohy. Na scéně se však objeví nebojácný přítel (autor knihy), který bude našemu Honzovi vždy stát po boku (rozuměj kalby) a společně nad všemi zvítězí.

Proč tedy tento pamflet (ne)číst? Z knihy až příliš trčí snaha vypořádat si účty. Někdo vám uštědřil štulec, tam vy ho teď pěkně zezadu nakopnete do kotníku. Bohužel, pan Okamura by si za to, co dělá nejen pro český cestovní ruch, zasloužil knihu, která by ve vás nevzbuzovala pocity, že je ukňouránek. Mimoto na vás čekají takové perly, jako „…Tomio v obchodě při nakupování často přemýšlel, který jogurt a za kolik vzít, aby se nezhroutil domácí rozpočet.“ Chudák. Ty, kteří kvůli rozpočtu jogurty raději ani nekupují, to ale patrně nedojme…

Večerníček na jednu stranu podotýká, že „PR, to jsou dobré vztahy. Dobré znamená dobré – nikoli uplacené…“ Oni to ale dělali jinak – „Nepořádali jsme žádné tiskovky – ale využívali jsme každou záminku, abychom novináře pozvali na pivo. Největším tahákem bylo pozvání na suši…“ Když dva dělají totéž, není to totéž, protože tandem Okamura–Večerníček stojí přece na straně dobra! Mimo to se v knize dozvíte i taková moudra: „Psal se rok 1992. V tu dobu už neexistovalo socialistické Československo. Země se rozdělila [Sic!] na kapitalistickou Českou a Slovenskou republiku.“

Důvody, proč zakoupit tuto knihu se tak hledají jen těžce. Snad jen ty recepty v závěru… Pohádka je u konce. Vyčistit zuby a spát!

 

TOMIO OKAMURA - Český sen
Autor: Jaroslav Novák Večerníček, Tomio Okamura
165x235 mm, váz., 112 str., 249 Kč  

 

Autor: Martin Sivák
 
Fotografie: Vydavatelství Fragment - www.fragment.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0443 s