Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníTribunova kletba potěší milovníky nesuchopárné historie

23.09.2010   Tereza Meravá   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hledáte historický román, při jehož přečtení se na jednu stranu něco dozvíte, ale který vás na tu druhou nezatíží dlouhým listem nudných faktů, který vás chytne, napne a povolí až s poslední stranou, přečtete ho jedním dechem, ale hlavně se budete královsky a na úrovni bavit? Sáhněte po knize! Napsal ji John Maddox Roberts a jmenuje se Tribunova kletba.

Je celkem jedno, kolik vám je let. Pobaví se odrostlejší děti stejně dobře, jako starší a pokročilí. V Česku vyšla v nakladatelství Dokořán, je už sedmou z řady SPQR (Senatus populusque Romanus, tj. Senát a lid římský), pojednávající o antickém Římě.

Hlavní hrdinou knihy je sympaťák Decius Caecilius Metellus, který se v roce 55 př. n. l. uchází o úřad římského edila. Nejedná se ale v žádném případě o román čistě politický, stejně jako není čistou detektivkou, i když napínavá zápletka tvoří hlavní osu knihy. Příběh je i satirou lidských charakterů, která je aktuální dodnes (například brilantní ztvárnění Deciovy náročné ženy nebo nejrůznějších podlézavců, zrádců a prospěchářů). Rovněž dává poměrně věrohodně nahlédnout do zákonitostí římské společnosti. A konečně, oplývá brilantním humorem. Budete se smát nahlas, lhostejno, že jste třeba zrovna v tramvaji. A co je vzácné, při všech zmíněných kladech v něm nenajdete žádné do očí bijící historické nesmysly, což je na poli podobných žánrů zhruba stejně vzácný úkaz jako tropická orchidej na Antarktidě.

A o co vlastně v knize jde? Římu hrozí válka – Krassus se chystá na tažení proti Parthům. Válka mu neprojde v senátu, ale to ho netrápí a stejně vyjede do boje. Jeho politický odpůrce, tribun Kapito, pronese na jeho adresu kletbu, která obsahuje strašlivá a zlověstná slova, jež zná jen pár vyvolených. Smrtící kolotoč se roztočí a začnou se dík podivné věci. Kdo prozradil tajná slova, kdo je vrahem a kdo nevinnou obětí?

John Maddox Roberts: Tribunova kletba

vydalo nakladatelství Dokořán
240 stran, doporučená cena 298 Kč, v e-shopech 268 Kč

Obálka: http://www.dokoran.cz - kniha k dostání tamtéž


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0337 s