Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníO ducháčcích v kuchyni

28.09.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

To máte tak. Když maminka uloží v pokojíčku do postýlky malinkou Viktorku, vypne televizi. Otevře pohádkovou knížku. Pohodička, normálka. Ale ouvej! Vedle v kuchyni se začnou dít věci. A jaké! Do práce se pouští dva přátelé, které lidské oko nesmí spatřit. Duchové. Tady ke všemu poloviční. Takoví ducháčkové. Strašidelný herbář se  kniha o nich jmenuje. Napsal ji Cyril Podolský a ti dva malí borci jsou &Siflík a &Suflík. Nevěříte?

Úplně na začátku se koukněme na jejich kompetence. Nic moc. Skoro by se chtělo říct, že to nestojí za řeč, kdyby to nebylo napsáno lehce, hravě, prostě hezky. Tak, co ti dva? Pan autor jim to důmyslně zašmodrchal. On totiž jen jeden je regulérní kuchyňský duch a ten, jak známo, není opravdický, jen poloviční. Umí kouzlit, ale nepamatuje si, jak se to dělá. Prostě &Siflík. Umí plnit lidská přání. Ovšem jemu se splní, jako polovičnímu duchovi, přání jednou za dva tisíce let. Jak známo, úplným duchům jednou za tisíc. Skoro se dá mluvit o diskriminaci. Ale to je jejich věc. Nás musí zajímat, že tenhle má přítele, své splněné přání, které se zjevilo v momentě, kdy už dávno zapomněl, co si přál. Ale najednou ho má a rychle si na to zvykne. Co zvykne, on to uvítá nesmírně vřele, pokud je toho takový ducháček vůbec schopný. Zpět. &Suflík, ten druhý, si kouzla pamatuje, ale jeho postavení pouhého přání mu kouzlit nedovoluje. Co zbývá? Je to logické. Své síly ti dva spojí. A další zdánlivý zádrhel. Mohou jen jednou denně. Mluvíme o kouzlení! Jenže fungují jen za úplné tmy a v noci chodí normálně spát, aby druhý den byli zase funkční. A na večer jedno kouzlo stačí, uznejte sami. A pak je tu jedna věc, která je záhadou. Kuchyňský duch má světélko. Ale kdo to může s jistotou říct, když lidské oko je vidět nesmí? Oni by jinak zmizeli. Hrozná knůta. Oči pořád na klice dveří. Při každém šramotu zmizet neznámo kam. A těch nástrah. Vejdou se totiž do konve na čaj. A když jeden druhého přiklopí poklicí do hrnce, o zábavu postaráno. Dostat se z toho. Vždycky. Krásné poselství, jež po sobě zanechávají možná bezděčně, o to vítaněji.

Strašidelný herbář se kniha jmenuje proto, že malý čtenář sleduje od pondělí do neděle počínání těch dvou dovedů a oni se své příběhy snaží do něj zaznamenat. Zda ano se s dítkem nedozvídáme, ale to není vůbec podstatné, jako to, že autor přichází do pohádkového světa s novými figurami, jimž vdechl neokoukaný život nových pohádkových hrdinů, které jsou dětmi přijímány se zvědavostí. Ilustroval Ivan Mráček. Vnutit podobu dvojici duchů je nezáviděníhodný úkol. A tak jeden vypadá jako osychající okurka salátovka a druhý jako kostrbatý brambor. Ilustrací je v knize dost. Ale skoro bych to nechal na představivosti dítěte. Jsem přesvědčen, že jí má více než sám ilustrátor. Obal jako desky školního sešitu je příjemný.

Ke každé knize je přibaleno CD s pohádkami v MP3 formátu, jež nacházíme uvnitř, ale v jakési zhutnělé podobě, v osobitém vyprávění, jež v nás vyvolá minimálně úsměv. Bolek Polívka, Marián Labuda. Všimněte si vzorné podoby s malovanými borci. Dlouhý Bolek Polívka, kulatý Marián Labuda. A Lucie Vondráčková je doplňuje. Ohromný bonus titulu.

Cyril Podolský: Tajuplný herbář
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2010
Obálka
www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0273 s