Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 7.7.2020, svátek má Bohuslava 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11143


MěřeníMonet – Warhol

14.10.2010   Julie Kolocová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Monet – Warhol/ Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky, tak zní název výstavy pořádané Národní galerií ve Veletržním paláci. Možná by jí příslušel i podtitul Vídeňské skvosty přijely až k nám. Vskutku rarita. Český funkcionalistický výstavní „stánek“ se má tu čest pyšnit alespoň po určitou dobu téměř osmdesáti díly zapůjčenými rakouskými kolegy s přívlastkem nej. A český divák? Ten na tom může jenom vydělat.

Veletržní palác je důstojným místem pro tak významnou akci, která může být, tedy určitě prozatím, právem považována za jeden z vrcholů činnosti Národní galerie. Díky „mezivýpůjční“ činnosti nemusí český obdivovatel výtvarných děl opustit hranice země a přesto…
Stojíte před jedním z Monetových typických témat, lekníny, voda vytvářející tajuplná zákoutí, vlnky v pohybu neruší Váš sen.
Claude Monet, Jezero s lekníny, kolem r. 1917-1919, olej na plátně


René Magritte, Zakletá krajina, 1953, olej na plátně
Tento obraz měl být původně obrovskou nástěnnou malbou v jednom belgickém kasinu. Sám autor k němu napsal: Divák objeví na mořském břehu dvě setkávající se jablka, jež přicestovala z velikých dálek. Usmívají se stydlivě, udivená vším, co tu spatřují…stále ještě stojící strom odhaluje svá tajemství.
Francis Bacon, Sedící postava, 1960, olej na plátně


Jeho obrazy plné násilí a krutosti vyvolaly ve čtyřicátých letech dvacátého století skandál. Vidíme na nich lidské postavy znetvořené, zmrzačené. Zde muž marně bojuje a snaží se o útěk z černé kobky, společnosti? Poraněný obličej, zmrzačené ruce, boj o život.Kazimir Malevič, Muž v suprematistické krajině, kolem 1930-1931, olej na plátně

Jeden ze zakladatelů abstraktního umění. Ve dvacátých letech minulého století vypracoval svou teorii suprematismu (supremus-nejvyšší). Ve třicátých letech byl zatčen KGB za nesouhlasný postoj a uvězněn v tzv. velkém domě. Postavu v ruské rubášce bez obličeje můžeme vnímat jako autoportrét a budovu se zamřížovanými okny jako vězení.
 

Alexej Javlenskij, Abstraktní hlava, kolem roku 1928-1929, olej na kartonu
Jasnost, geometrie, vzdušné používání barev. „Tvář není pro mne tvář, ale celý kosmos.“Z úst Milana Knížáka v úvodu mimo jiné zaznělo, že tato výstava představuje ovoce sklizené po čase dlouholetých příprav. A je to na ní znát. Jakoby by byla vyslancem pro lepší časy, časů bez hranic, porozumění si bez nutnosti jazyků, bez svárů. Příslib toho, že vedle sebe může růst a vzrůstat to, co doposud dlouho nemohlo. Vždyť s krátkou výjimkou období Pražského jara naše země téměř nepoznala rozsáhlejší výstavu moderního světového umění. Nyní zhlédneme přehlídku stěžejních děl od počátku 20. století do prvého desetiletí 21. století jako například C. Moneta, H. Matisse, P.Bonnarda, E. L. Kirchnera, A. Javlenského, K. Maleviče a dalších. Vzhledem k relativně četnému zastoupení ve sbírkách NG v Praze sem při výběru nebyla zahrnuta díla P. Picassa a F. Kupky.
Samotnou výstavu navíc doprovázejí i komentované prohlídky a výtvarné dílny, ale o tom až příště.
 

Monet-Warhol
Mistrovská díla z Albertina Museum a Batlinerovy sbírky
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
13. října 2010 – 7. ledna 2011
www.ngprague.cz

Titulka: Alexej Javlenskij, Dívka s květinovým kloboukem, 1910, olej na kartonu

Foto: autorka článkuKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0526 s