Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 27.6.2022, svátek má Ladislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníCo v průvodcích o Praze nebývá?

22.10.2010   Aneta Šimonková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak zní titul zajímavé novinky od nakladatelství Motto. Jen s tím rozdílem, že tam není ten otazník. Ten nemusíte po přečtení knihy klást ani vy. Budete to už vědět.

Ale co? Co nebývá v průvodcích, toho může být spousta. Překvapivě se zde nejedná o turistické zajímavosti a méně známá fakta. Kniha totiž přináší příběhy. Story známých osobností, které jsou spjaty s Prahou. Dozvíte se ale spíše postřehy než biografie zvučných jmen, ale právě ony perličky jsou zajímavější a veřejnosti méně známější. Budete tak přítomni prvnímu setkání Anny Vlčkové s jejím budoucím chotěm a pozdějším prezidentem Edvardem Benešem. Že se manželka našeho druhého prezidenta jmenovala Hana? V knize se tedy dozvíte, jak to tedy bylo s onou Annou Vlčkovou. Při bádání narazíte i na vysokou frekvenci stěhování v životě Mikoláše Alše nebo jaké milostné avantýry zažíval Svatopluk Čech Na Vikárce. Pokud jste si ještě nevšimli, tak Karel Čapek má na hrobě zapuštěnou misku na vodu. Proč? A když v dnešní době hovoříme o českém, německém, polském nebo jiném občanství, tak v knize narazíte na podobný pojem, jen v menších poměrech. Malostranské měšťanství. Díky sňatku s vdovou Annou Aichbauerovou získal Kryštof Dientzenhofer právě tento statut, což mu pomohlo v jeho pozdější činnosti.
Na těchto pár příkladech vidíte, že kniha se zabývá momenty známých osobností napříč letopočty i obory. Namátkou další jména – dynastie Havlů, Karolína Světlá, Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Albert Einstein, Vojtěch Náprstek, Joachim Barrande, Vlasta Burian a tím ještě nekončíme.

Co v průvodcích o Praze nebývá přináší zajímavé momenty ze života osobností, které jsou spjaté s naší metropolí. Sice se jedná o krátké ústřižky z jejich života, ale ty jsou vyloženy do podrobných detailů. Bohatě opoznámkovaný materiál, obrazová galerie a tipy na místa, která jednotlivé osobnosti připomínají tvoří více jak třísetstránkový svazek, který stojí za vaši pozornost.

Jarolímková Stanislava: Co v průvodcích o Praze nebývá, Motto, 2010.
Foto obálky: nakladatelství Motto


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0339 s