Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 4.6.2023, svátek má Dalibor 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13454
Komentářů: 11381


MěřeníZviditelnění tušeného

04.11.2010   Jaromír Komorous   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

O to se s úspěchem snaží Jaroslav Pížl ve svém novém románu. K titulku mu stačí jedno slovo. Adrenalin. A ten ve vás spolehlivě začne stoupat od první stránky. Nevidí se to každý den, viďte? Ale zde až hmatatelně. Nemusíte skákat bungee. Chce to jen umět číst. Lákavé.

Různorodé vzdělání a zkušenost pohybu po jevišti mu umožňuje excelovat i jako básníkovi a performerovi. S jeho výbušným přednesem jsem se seznámil v pražské Viole. Zde je to k mání: http://www.webmagazin.cz/index.php?stype - =all&id=7030. Vyhmátnout v šedi dnů, co není vidět, pokropit všudypřítomnou mystikou, přibalit skandální typ sexu a hrdinu nechat trochu omlátit drsným, studeným a hodně tajemným českým venkovem. A do toho jako s uděláním mrzne a poletuje sníh. Umění nechtěného. A mezi řádky i normální svět.

Musíme aspoň trochu poznat Pížlovu prózu „Sběratelé knih“ a zorientovat se podle vystupujících figur. A tam kamarád současného hrdiny Korec. I ústřední hrdina Adrenalinu, velmi volného pokračování knihy první, Jiří Ryska, není čtenářům Jaroslava Pížla neznámý. Korec ho vyšle vlakem prozkoumat západní venkov země. A tam ty ve skrytu duše bobtnající události. Fantasktní svět v autorově hlavě, bohatá jazyková výbava, schopnost vytvořit metaforu i v próze, důmyslná výstavba knihy, rozehrání dvou časových rovin, překvapivé vyústění, říkejme tomu pointa příběhu, tedy i románu. Nezastavení se před ničím, vymazat veškerá tabu. A touha postavit dobrodružnou literaturu do jiné roviny, než je v kraji zvykem.
Něco opíši. Poví to o knize víc než tisíc slov: V úzké chodbě jsem sám sebe na moment ohlušil. Ten výkřik mi šel až odněkud z rozkroku. Vyrazil dírou, která se mi udělala v obličeji, a prolétl domem. Zdi si ho ještě nějakou dobu podávaly a pak zanikl …

Jaroslav Pížl se narodil v roce 1961 v Praze. Rock se začal roztékat po světě a hipíci  hlásali své ideje. O těch ani v nejmenším nemohl vědět. Ale jako by v něm něco z těch let zůstalo. Snová invence, vytváření situace pod vlivem absolutní svobody až za hranice reálna. Potvrzuje to v poezii i próze. Jeho literární produkty si zasluhují pravidelné návraty a pokaždé si člověk uvědomí, že z minula v nich cosi zbylo neobjasněno a opět je blíž jeho literární představě. Autorova současná tvůrčí exploze má velmi solidní teoretický fundament. V 80. letech herectví na Lidové konzervatoři v Praze, v roce 1993 dokončuje studium na FF UK, obor dějiny umění. V první polovině 90. let na volné noze, spolupráce s Českým rozhlasem (Příhody Malého Lucifera) a Českou televizí (Smělé verše, režie Tomáš Vorel). Už přednášel svoji poezii v Německu, Rakousku a Dánsku. Od roku 1995 vyučuje na Konzervatoři J. Ježka v Praze, původně řečovou výchovu na dramatickém oddělení, v současné době práci s textem na muzikálovém oddělení. Od roku 1998 žije na venkově. Snad proto cítím z textu knihy okázalé buranství, jen lehce ovlivněné známou tzv. civilizací.
Máte-li trochu rádi neprvoplánovou beletrii, nemůžete knihu nechat bez povšimnutí.

Jaroslav Pížl: Adrenalin
Vydalo nakladatelství Druhé město v roce 2010
Titulka
www.druhemesto.cz; fotografie www.novinky.cz


Jaroslav Pížl


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s